Byla to vesnice nedaleko Studánek, která nesla až do svého zániku po druhé světové válce titul nejjižnější osady Československé republiky.

Dnes už z Radvanova zůstalo jen několik základů. Nejjižnější bod celé republiky ale platí a najdete ho na Českokrumlovsku v oblasti Vyššího Brodu.
Je možné si k němu zajít od nejjižnějšího hraničního přechodu pár metrů od rakouského Radingu. Právě tady se kdysi za třicetileté války zastavili Švédové, a tak je místo známé jako Švédské šance. Proto tam dodnes míří směrem na českou hranici dělové hlavně. Ovšem pouze historické repliky.

Nejjižnější bod České republiky se nachází ve Vyšebrodském průsmyku, na trase bývalé solné stezky. Hranici tvoří koryto potoka, přes něj vede mostek a právě ten hlídají Švédské šance, tedy opevnění s děly na rakouské straně z třicetileté války. Zájemci nejjižnější bod najdou vlevo od mostku ve směru do Rakouska.

Pomohou vám turistické značky, neboť českokrumlovští značkaři českokrumlovského odboru Klubu českých turistů START tam předloni pod dlouhém několikaletém úsilí vyznačili turistickou cestu přes konečně otevřený přechod.

Zítra čtěte: Holašovice: nejzachovalejší selské baroko