Opravené byty, bazén, škola, nové chodníky, hezčí veřejný prostor a stavba nového domu v Ústí. Radní škatulkují miliony pro příští rok.

Zmodernizovat bazén, opravit obě sportovní haly, postavit dům pro seniory a ještě k tomu koupit fotbalový stadion? Na to všechno Táboru peníze v příštím roce stačit nebudou a musí si své plány rozdělit do několika let. Bazén by měl mít start jistý, na něm se radní shodli a peníze čekají v rezervě. Ta je ostatně důležitou složkou rozpočtu, jak říká vedoucí odboru financí Dana Daňková. „Postavit rozpočet bez rezervy? To bychom si netroufli, standardní jsou dvě procenta běžných výdajů, tedy 11 milionů," říká strážkyně kasy.

I Sezimovo Ústí má rezervu bohatou. Čeká v ní 35 milionů na dům s pečovatelskou službou.

V následujícím roce by Tábor mohl na investicích utratit přes 120 milionů. To ale ještě není konečné slovo, protože nad návrhem rozpočtu se za týden sejdou zastupitelé a ti mohou leccos změnit.

„V běžných i kapitálových výdajích nás nic mimořádného nečeká, velké a finančně náročné akce jako je například oprava bazénu, se budou zapojovat až v průběhu roku. Na bazén už ale máme peníze připravené v rezervě. Také v odhadech příjmů se držíme pod odhadem ministerstva, což se nám vždy vyplatilo," naznačila finanční rok Tábora Dana Daňková s upřesněním, že letos město nenačerpalo plánovaný úvěr ve výši 25 milionů na infrastrukturu a že dluhové zatížení by se na konci roku mohlo pohybovat kolem 118 milionů korun.

Jak už jsme informovali, Tábor si vytvořil dostatečný prostor, aby mohl uzavřít další úvěry. V šuplíku má totiž několik velkých projektů, které se bez cizích peněz nepohnou z místa. Nejde jen o rekonstrukci bazénu, ale také Budějovické ulice, sportovní haly na atletickém stadionu, modernizaci školy v Husově ulici nebo další opravy domů v majetku města za zhruba 40 milionů.

ÚSTÍ PŘED STARTEM

V Sezimově Ústí je již několik let skloňovaná stavba domu s pečovatelskou službou. V příštím roce už na realizaci první části dojde.

Starosta Martin Doležal potvrdil, že všechny své finanční síly směřují do jeho stavby. „Máme stavební povolení a jsme před vyhlášením výběrového řízení na dodavatele, abychom už po zimě začali. První etapa stavby zabere dva roky a před výběrovým řízením náklady představují sto milionů korun, což je téměř náš roční rozpočet," upřesnil s tím, že ačkoli je pro ně nový dům prioritou, ostatní činnost neutlumí.

Ve městě tak například v příštím roce počítají i s rekonstrukcí ulic Švermova a Ke Hvězdárně a 45 milionů půjde v roce 2017 na rozjezd stavby zmiňovaného domu.

Také v Sezimově Ústí se budou moci tak říkajíc víc nadechnout. Alespoň podle prognózy končícího roku.

„Pro letošní rok jsme měli v upraveném rozpočtu naplánovaný schodek ve výši 22 milionů, ale bude výrazně nižší, protože máme vyšší příjmy města a některé akce jsme buď nerealizovali, nebo u nich došlo jen k časovému posunu. Takže jsme rozhodně nezatáhli brzdu," ujišťuje.

Jednou by v novém zařízení mohlo najít domov až sto lidí. V první fázi vznikne třicet až čtyřicet míst a až podle zájmu bude město dostavovat do plné kapacity.

Také na druhém konci aglomerace se plánuje výstavba, a to centra pro seniory zaměřeného na osoby s Alzheimerovou chorobou. Tábor se začátkem stavby počítá na jaře roku 2018 a podílet se na něm bude i Sezimovo Ústí.