Po celé republice koluje klamná zpráva, která řidiče nabádá k neplacení pokut za rychlou jízdu. Uposlechnutí takových, často nesmyslných a pouze chytře se tvářících e-mailů vás může přivést do nepříjemných situací s policií. Zvlášť pokud se s jejím příslušníkem začnete přít o svou pravdu.

Zpráva, jež se poprvé objevila v e-mailových schránkách v červenci roku 2004 a nyní opět vyplula na povrch, nabádá k tomu, že nemusíte platit pokutu za překročení rychlosti. Autor odkazuje na několik děr v zákonu, které se dají bez problému obejít. „Policisté nás můžou pokutovat jen za přestupek a ten je v přestupkovém zákoně definován jako překročení rychlosti v obci o 30 kilometrů v hodině a mimo obec o 50 kilometrů v hodině," uvádí v textu. Podle mluvčí policejního prezidia Lucie Uhlířové to tak není.

„Zákon o přestupcích postihuje veškerá porušení zákona, přičemž nejzávažnější překročení se vyjmenovávají samostatně," vyjádřila se k našemu dotazu. Táborský právník Lukáš Zela to vysvětluje podobně. „Zákonodárce v paragrafu jen vyjmenoval jednání, která považoval za zvlášť nebezpečná. To neznamená, že nižší překročení rychlosti není přestupek. Jen je to řešeno podle jiného zákona, který stanovuje nižší trest," uvedl a při čtení e-mailu jen nevěřícně kroutil hlavou.

Celá zpráva je plná čísel paragrafů a zákonů, kterými se neznámý autor ohání a vytváří v člověku dojem, že se z něj policie snaží neprávem vymámit peníze.

Kateřina Mašíková si však myslí, že hlavním důvodem rychlého rozšíření a prvotní důvěryhodnosti emailu je hlavně povaha lidí. „Osobně mám dojem, že se jen všichni snaží naše zákony obejít. Nikdo je nechce respektovat, i když slouží k naší ochraně," řekla rozhořčeně a dodala, že by si měl každý uvědomit, jak důležité je, zvlášť v obcích, dodržovat stanovenou rychlost.

Lukáš Zela se nad podnětem ke vzniku zprávy zamyslel také. „Lidé mají zřejmě dojem, že za to, že jedou byť trochu rychleji, než by měli, je žádný trest nečeká. Nejenže přestupek neberou vážně, ale jsou potom schopni se s policejní hlídkou i hádat. Podle mě by si tohle nikdo neměl dovolit," zdůraznil Lukáš Zela.

Podobných zpráv koluje po internetu spousta. Některé varují před špatnou kvalitou vody, další se snaží tvářit jako sbírky, nejčastěji na pomoc týraným zvířatům a prosí lidi, aby rozesílali zprávy dál.

Pokud například pošlete na účet smyšleného útulku peníze a posléze pochopíte, že šlo o podvod, policie už nejspíš nikdy viníka nedohledá. Hoax ve vaší emailové schránce již zřejmě prošel přes tolik počítačů, že nebude možné identifikovat ten, na kterém falešná zpráva vznikla.

Autor: Veronika Gigalová