„Mezi raritní patří puškový granát do signální německé pistole a sovětský protitankový granát," říká Jiří Chládek, který vede pyrotechnický průzkum.

S kolegy prohledával úsek mezi jordánskou hrází a místem, kde stavebníci v současné době nasypávají dělicí hráz.

Nalezená munice je silně zkorodovaná. Pouhé neopatrné kopnutí může způsobit výbuch trhaviny. Před neštěstím chrání pyrotechniky především znalost techniky. „Ještě nebezpečnější munici očekáváme v místech u železniční trati, kde je zatím hodně vody," odhaduje Jiří Chládek.

Apeluje na všechny nenechavce, kteří by chtěli po munici pátrat, aby rozhodně neriskovali a vyhnuli se ploše u vodní hladiny nádrže. Pokles vody rozhodne o tom, kdy se pyrotechnici vrátí na břehy.

Jejich šéf připouští, že už na prohledaných místech mohli nějakou munici přehlédnout. „Je to jako s houbami v lese. Zvlášť, když zaprší. Pod určitým úhlem nejsou čitelné," dodává Jiří Chládek.

Táborští policisté současně s městskými strážníky zvýšili dohled nad prostorem. Za porušení zákazu vstupu hrozí provinilci pokuta až 30 000 korun ve správním řízení.

„Ani by mě nenapadlo prozkoumávat břehy. Hledači pokladů si to asi vysvětlit nenechají, i kdyby jim bránilo tisíc zákazů," myslí si Josef Plíva z Tábora.

Na konci prázdnin postoupí pyrotechnici do míst blízko vlakového nádraží, kde údajně mohou ležet letecké pumy.

„Musíme vyčkat, až dostatečně opadne hladina Jordánu," vysvětluje prodlevu vedoucí skupiny pyrotechniků Jiří Chládek.

Mírní však představu o tom, že letecké pumy skutečně v Jordánu uvízly. Příliš tomu nenasvědčuje ani průzkum provedený v zimě. Opačný případ však spustí evakuaci tisíců obyvatel v okolí.

S tvrzením pyrotechnika souhlasí i Josef Plíva z Tábora. „Od známých historiků vím, že při náletu se nad nádražím snášeli pouze američtí stíhači. Říkalo se jim kotláři. Na strojích měli upevněné jen kulomety, s kterými ostřelovali lokomotivy. Je divné, že se tyto historické záznamy neberou v úvahu. Z tohoto důvodu považuji evakuační plán za nesmyslný," domnívá se nyní Josef Plíva.

Nález munice pyrotechnici vždy oznamují táborským policistům, kteří prostor okamžitě zajistí a volají pracovníky policejní pyrotechnické služby, aby rozhodli o dalším postupu při likvidaci nevyzpytatelné trhaviny.

Mluvčí táborské policie Miroslav Doubek důrazně odrazuje všechny nenechavce.

Při kontaktu s municí jsou ohroženi smrtelným zraněním. Pokud si odnesou nebezpečný suvenýr, spáchají trestný čin, za který jim u soudu hrozí až osm let vězení.

Nálezy

V pondělí a v úterý našli pyrotechnici téměř 25 kilo nábojů do ručních zbraní. K tomu necelých dvacet granátů československého, sovětského a německého původu. Za raritní považují puškový granát do signální německé pistole, sovětský protipancéřový puškový granát a deset českých granátů předválečné výroby.