Mikuláš – dříve světec a přítel dětí, patron zajatců, ochránce dobré svatby, biskup, mučedník, vyznavač a pomocník v nouzi. V dnešní době spíše svátek pyrotechniky a překonávání dětského strachu, na který doplácejí zejména zvířecí mazlíčci a psi.
„V období od pátého prosince do začátku ledna evidujeme desítky psů, kteří utečou. Bohužel ne všichni psi se potom najdou, viděla jsem jich několik přejetých autem. V šoku z petard dokážou zvířata udělat cokoliv, i to, co normálně nedokážou. Zmatení pak nemohou najít cestu zpět, “ nastínila Květoslava Stoklasová z Táborské ochrany zvířat, která momentálně pečuje o 65 psů a 120 koček.
„Lidé by měli mít pejsky na vodítku a pokud jsou doma, tak je dostatečně zajistit, aby neutekli,“ apeluje Stoklasová a velitel táborské městské policie Petr Svoboda.
„Mně petardy jako člověku nevadí, ale moje fena Zuzka na ně trpí. Vždycky se úplně klepe a je schovaná v tom nejskrytějším místě. Sama se jde schovat a počká, dokud rámus nepřestane. Pro psy je to traumatizující zážitek,“ konstatoval Ladislav Pouzar ze Sezimova Ústí.
Na zaběhnutí zvířete se nepodílejí jen příležitostní oslavující. „Na vlastní oči jsem zažila, že děti háží petardy naschvál pod staré lidi, maminky s kočárkem a podobně,“ uvedla Stoklasová. I městská policie je s neřestmi mládeže dobře seznámena. Podle velitele Svobody se rušný petardový prosinec stal jistou tradicí.
„Ano, v tomto období máme více odchytů psů a strážníky na to vždy upozorňuji. Děti háží petardy také pod auta, do vchodů nebo je vloží například do lahve. Tím se z toho v podstatě stává amatérská a velice nebezpečná výbušnina,“ varoval a ujistil, že policie bude reagovat na podněty občanů.
„Veřejnost může zvířátkům na Vánoce přilepšit, a to posláním sms ve tvaru DMS DORT na číslo 87777. Peníze se pak rozdělí mezi pět subjektů,“ upozornila Stoklasová.