Lidé podléhají tlaku konzumu a pořizují si věci, i když na ně zrovna nemají. Krátkozraké rozhodnutí užít si Vánoce na dluh však může končit až v ordinaci psychologa nebo nezvanou návštěvou exekutora.
„Kdysi jsem si půjčila před Vánoci na dovolenou. Nepodařilo by se mi na ni ušetřit z platu, který mám. Pak jsem si musela vzít ještě víkendovou brigádu v Kauflandu, abych dluh uhradila. Už bych to neudělala,“ vypráví Lenka Svatková z Tábora.

Peníze mu nutili

„Reklamy útočí na lidi bez rozdílu věku, profese nebo vzdělání. Je to velmi dobře promyšlené,“ tvrdí klinický psycholog Jan Kovář. Na jedné straně je uměle vytvořená potřeba, a ta je podpořena velmi snadnou dostupností půjček, úvěrů i kreditních karet. „Jednou jsem měl pacienta, který mi tvrdil, že mu ty peníze úplně vnucovali. Tak si prý pro ně došel,“ vypráví lékař. Reklamy na snadnou půjčku lidi obklopí láskou nebo zahrají na ješitnost. „Celou kampaň postaví na tom, že vy přeci chápete, co pro vás dělají. A kdo si dobrovolně přizná, že nechápe?“ nastínil psycholog.
„Každoročně zaznamenáváme před Vánoci zvýšený zájem o nákup na splátky,“ potvrzuje trend majitel obchodu s počítači Daniel Urban. Problémy s neplatiči naštěstí neřeší. Půjčky na zboží poskytují nasmlouvané finanční společnosti a ty si pohledávky vymáhají samy.
„Podíl klientů, kteří nejsou schopni splácet je minimální a dlouhodobě stabilní,“ informuje tisková mluvčí Home Creditu Olga Mužíková. Společnost si prověřuje schopnost klientů dostát závazkům, které jim nákupem na splátky vznikly. „Klientům doporučujeme zvážit možnosti. Nabízíme i pojištění proti neschopnosti splácet,“ tvrdí Mužíková. I přesto se stává, že po vyčerpání všech mimosoudních prostředků končí neplatič u soudu a pak čeká, kdy u něj zaklepe exekutor.

O dvacet tisíc víc

A teď počítejte: kompletní počítačová sestava stojí 17 645 korun. Pokud si zvolíte formu splátky, uhradíte nejdříve akontaci ve výši 1774 koruny a potom každý měsíc – dvacetkrát – po 888 korunách. Počítač vás tak vyjde o necelé dva tisíce dráž.
Zvolíte–li úvěr například u Poštovní spořitelny ve výši 50 000 korun, po pěti letech při měsíčních platbách 1148 Kč, uhradíte ve finále se všemi úhradami 71 702 koruny. Nakonec zjistíte, že za jeden velmi štědrý večer jste zaplatili o 20 000 korun navíc a ještě jste se bance upsali na pět let. A to už je docela drahý špás. Jste ochotni tuto cenu za krátkodobou hojnost zaplatit? A co příští Vánoce? Pět let bude pod stromkem prázdno?
Představa bohatého Ježíška pohltí člověka už v říjnu. Pokud ho svým blízkým není schopen dopřát, má pocit selhání. „Masírka lidi přesvědčí, že pokud není hromada dárků, nejsou Vánoce. Lidé neumí být jen tak spolu,“ říká psycholog.