Na přímou žádost Ukrajinského ministerstva zdravotnictví zorganizoval ředitel Dětské psychiatrické nemocnice (DPN) Opařany Michal Goetz ve spolupráci s advokátkou Barborou Dubanskou rozsáhlou pomoc v podobě dodávky léků pro dětské psychiatrické pacienty Národní dětské nemocnice v Kyjevě a pro pacienty s cystickou fibrózou ve Specializovaném pediatrickém centru Západní Ukrajiny ve Lvově. Informovalo o tom v sobotu odpoledne vedení DPN Opařany.

Překonali překážky

Podle ředitele DPN Opařany Michala Goetze se během deseti dní podařilo zorganizovat logistické zázemí. „Nesmírně si vážím ohromného nasazení a odolnosti při překonávání různých překážek, které naši partneři do celé věci vložili. Během deseti dní jsme zorganizovali nejen logistické zázemí, ale i nákup léků a finanční dary od donátorů. Všem velmi děkuji," vzkázal.

Dětská psychiatrická nemocnice Opařany.
Dětská psychiatrická nemocnice Opařany získala renomovaného psychologa

Byla to postupně gradující synergie lidí, kteří chtěli pomoci. "Měli jsme samozřejmě i mnoho štěstí. Jedním ze zásadních šťastných okamžiků bylo zapojení paní advokátky Dubanské, která nás provedla spletí legislativy. Bez její ochoty, pozitivního nastavení a pohotovosti bychom to nedokázali. Jsem strašně rád, že jsme kolegy na Ukrajině nezklamali," konstatoval doktor Goetz.

Finanční pomoc i léky

Finanční podporu pro nákup léků zajistily Nadace rodiny Vlčkových, Nadace J&T, Nadace RSJ, Vojenský a špitální řád sv. Lazara Jeruzalémského, Dětské oční centrum Kukátko a Psychiatrická nemocnice Bohnice, jejíž zaměstnanci mezi sebou podle mluvčí DPN Opařany Jany Sosny Voňavkové vybrali skutečně úctyhodnou finanční částku.

Léky, mnohdy za symbolickou cenu, poskytly společnosti Viatris, Lundbeck Česká republika a Phoenix lékárenský velkoobchod. "Všichni donátoři uvolnili pro humanitární pomoc jen takové množství léků, aby nebyla ohrožena jejich dostupnost pro pacienty v České republice," vysvětlila mluvčí nemocnice.

Dětská psychiatrická nemocnice Opařany.
Z Opařan se šíří dobré zprávy. Dětská psychiatrická nemocnice zřejmě našla pomoc

Celou akci logisticky zaštítily Nemocniční lékárny a Cedes Logistic. Léky naložili na kamion ve středu 16. března v areálu Cedes Logistik v Modleticích a jejich cíl byl lékové depo ve Lvově. "Následně se léky distribuují do Národní dětské nemocnice "OKHMATDYT" v Kyjevě a do Specializovaného pediatrického centra Západní Ukrajiny ve Lvově," upřesnila Jana Sosna Voňavková.