Ne každý obyvatel táborského útulku má ve svém kotci takový luxus, jakým je zateplená bouda. Technické služby sice již některé pořídily, ale peníze na další by se hodily.

„Uvažujeme, že si žádost o grant podáme a v případě úspěchu bychom peníze použili na pořízení nových zateplených bud pro psy, protože některé stávající jsou již značně ohryzané a nevyhovující,“ říká k vyhlášenému grantovému řízení Jihočeského kraje Zdeněk Vrtiška, který má zajištění chodu městského útulku ve své pracovní náplni.

V současné době by útulek uvítal deset nových bud, jejichž náklady se pohybují kolem sedmdesáti tisíc. Kraj však jednomu provozovateli zařízení poskytne maximálně padesát tisíc.

Hlavním cílem programu je podpořit činnost zařízení na území Jihočeského kraje, a zlepšit tak podmínky péče o zvířata v těchto zařízeních. Podle Vrtišky jde vůbec o první grant, který kraj provozovatelům poskytne.

Financování provozu táborského útulku jde z rozpočtu technických služeb. „Ročně máme k dispozici kolem osmi set tisíc korun,“ upřesnil Vrtiška s tím, že nejvíce peněz padne na energie, mzdy dvou ošetřovatelek a veterinární péči. Rozpočet naplňují poplatky od majitelů psů a také platby od obcí, z jejichž katastru do útulku nalezenec přijde.

Péče se v současnosti dostává patnácti psům, kteří jsou v útulku k mání.

„Teď je období, kdy si lidé psy často berou. Je zajímavé, že v zimě chtějí malá plemena a v létě budou chtít velká,“ říká jedna z ošetřovatelek Zuzana Lískovcová.

Nejčerstvějším přírůstkem je osmiletá fena německého ovčáka Sára, kterou ošetřovatelky našly před útulkem devátého března a dosud se po ní majitel nesháněl. Pouze o jeden den déle obývá zařízení dvouletá Aida, kterou vyhublou a se zánětem v uších našli v Plané nad Lužnicí.

Z Táborska o grant požádala také Liga na ochranu zvířat, která by peníze využila pro domov opuštěných a handicapovaných zvířat Sirius z okresu Písek.
„To jsou zvířata, která si už těžko někdo osvojí, proto se nejedná o útulek, ale o domov, jehož provozovatelka by peníze upotřebila na krmení a opravy zařízení,“ říká Květoslava Stoklasová.

Oceňuje, že kraj podává lidem, kteří se starají o opuštěná zvířata, pomocnou ruku, na druhou stranu ji udivuje podmínka podání žádosti.
„Žadatel ji totiž musí poslat nejen poštou, ale také elektronicky. Přitom mnozí provozovatelé podobných zařízení nebo lidé, kteří se o zvířata starají, často ani počítač nemají,“ míní Stoklasová.

O grant mohou až do 8. dubna požádat občanská sdružení, nadace, nestátní neziskové organizace, podnikající fyzické osoby, města a obce coby zřizovatelé nebo provozovatelé útulku. Podpora se nevztahuje na zařízení, která v uplynulých třech letech fungovala v rozporu s hygienickými a veterinárními předpisy, a ani na stanice, které zachraňují volně žijící živočichy.