Desítky rybářů bude od středy až do neděle možné spatřit v korytě Vltavy kolem Vyššího Brodu a Rožmberka nad Vltavou, ale i na lipenské vyrovnávací nádrži či nádrži Květoňov u Kaplice.

Na Českokrumlovsko se totiž z šestnácti zemí sjelo na sto účastníků již sedmnáctého Mistrovství Evropy v lovu ryb na umělou mušku. Soutěžící se budou snažit vytáhnout co nejvíce pstruhů, lipanů podhorních či sivenů amerických, kterých sem členové Jihočeského územního výboru Českého rybářského svazu (JÚV ČRS) v minulých dnech vysadili za 450 tisíc korun.

Zatímco středa a čtvrtek budou ještě patřit tréninkům, v pátek už odstartuje líté rybářské klání .

Takto prestižní rybářský podnik hostí region již potřetí. „V roce 1996 se v Českém Krumlově konalo mistrovství světa ve stejné disciplíně, asi před pěti lety se pak na Českokrumlovsko sjeli účastníci mistrovství světa juniorů,“ připomněl Tomáš Starýchfojtů, kapitán a státní trenér české muškařské reprezentace v lovu ryb udicí na umělou mušku.

Úsek Vltavy kolem Vyššího Brodu a Rožmberka nad Vltavou je mezi muškaři vyhlášenou baštou. „Zdejší region má dlouhou muškařskou tradici, takže jsou zde závody vždy perfektně připraveny. Navíc místní úsek Vltavy je pro klání takového rozsahu ideální, protože řeka je tu dlouhá a vejde se na ni hodně závodníků,“ vyzdvihl Martin Musil, manažer českých soutěžních týmů.

Česko na šampionátu reprezentuje deset závodníků rozdělených do dvou družstev – mužského a ženského. A právě české muškařky jsou v soutěži malou raritou; ženám z ostatních evropských zemí se do zápolení ve vodách Vltavy, Lipna a Květoňova totiž nechtělo.

„Není to žádná sranda. Zdejší řeku sice znám jako své boty, neboť tady jsem se muškaření naučila, ale přesto z ní mám respekt. V týmu jsou zastoupena mladá svobodná děvčata, ale i maminky a dokonce babičky, což je také můj případ, a tak doufám, že vše zvládneme bez újmy na zdraví,“ přála si včera kapitánka ženského týmu Ivana Linhová z Českých Budějovic.

„Není divu, že se do muškaření ženám příliš nechce. Je to totiž fyzicky nesmírně náročný sport,“ přidal se Tomáš Starýchfojtů. „Chytá se v tekoucích vodách, které mají kamenný podklad. Třeba na Čerťácích jsou místy balvany velké jako nákladní auta. Každý soutěžící přitom musí rozhodčímu v daném čase přinést co nejvíce chycených ryb, aniž by se v řece vykoupal,“ vysvětlil trenér českých muškařů.

Zorganizovat tak rozsáhlou soutěž, jejíž základnou se stal Rožmberk nad Vltavou, nebylo nic jednoduchého. „Veliký dík patří hlavně členům místních organizací Českého rybářského svazu, kteří ochotně přijali i role rozhodčích. Těch totiž musí být stejně jako závodníků,“ řekl Milan Hladík z JÚV ČRS. Doplnil, že pochvalu za trpělivost zaslouží i místní rybáři, kteří na několik dní ochotně přenechali svá místa v řece soutěžícím. „Odměnou jim ale bude krásně zarybněná řeka,“ dodal Milan Hladík.