Všechny pohřešované osoby se vrátily domů ve zdraví. Naštěstí šlo jen o figuranty, kteří se v porostu ztratili v rámci třídenního soustředění a intenzivního tréninku, který se však velmi nápadně podobal reálným situacím, jež se často účastní.

Mantrailing, tedy stopování, je vhodný nejen pro čistokrevné psy, ale dobří jsou v něm i kříženci. Na jih Čech si přijelo zdokonalit schopnosti 14 psů se svými majiteli a majitelkami.

Policistka Eva Ulmová na služebně ve Volyni se svou fenkou loveckého psa bloodhound, čtyřměsíční Odettou.
Nadporučík Eva Ulmová z Volyně by u policie ráda získala třetí zářez na pažbě

Šlo nejen o nejlepší barváře bloodhoundy, ale také australského a německého ovčáka, baseta, novofundlandského a chodského psa, anglického bullteriéra, australské honácké psy, křížence border kolií či retrívrů a knírače.

Obr s křehkým srdcem

Jak přiblížil předseda české centrály International Bloodhound Academy (IBHA) Lubomír Satora, bloodhoundi -  svatohubertští psi - mají vynikající čichové schopnosti. „Jsou to obři s křehkým srdcem, vyznačují se typickým štěkotem a mají nejlepší čich ze všech plemen. Jde o nejlepší stopaře,“ popsal.

Pes může být pro pohřešovaného poslední nadějí. Seznamte se, psí záchranáři měli třídenní soustředění na jihu Čech. International Bloodhound Academy, mantrailing, Resdogs.Bloodhound.Zdroj: Deník/Lenka Pospíšilová

Výcviku v Lužnici a okolí se zúčastnili nováčci, mírně pokročilí i experti. „Dva z nich mají i zkoušku prvního stupně, a tak jsou bráni jako regulérní zásahoví,“ upřesnil Satora.

Ve výcvikovém středisku Spáleniště Jihočeské záchranné brigády kynologů se v sobotu 18. září uskutečnil výběrový závod na mistrovství republiky - Memoriál Petra Staňka.
Záchranné brigády kynologů hledaly lidi v sutinách, soutěžilo se na Spáleništi

Při stopování se pes zaměřuje na individuální pachovou stopu konkrétní osoby. „Jde o součást souboru pachů, který za sebou každá osoba zanechává. Naši psi jsou schopní hledat jednotlivce i mezi ostatními lidmi právě díky tomu, že sledují převážně tuto individuální složku pachového spektra konkrétní osoby,“ vysvětlil.

Jak postupovat v případě potřeby pomoci?
1. nahlásit pohřešování osoby na policii cestou linky 158
2. požádat policii o součinnost pátracích psů Resdogs
3. zavolat operátora Resdogs na telefon 720 968 747
Veškeré informace lze najít na webu: pohresujeme.cz, resdogs.cz, ibha.eu

Čichání či sledování pachu je pro psy přirozenou činností. „Nejde o sport. Jedná se o typicky záchranářskou práci na základě jejich výborných schopností. Tréninkem tyto přirozené vlastnosti pouze zdokonalujeme,“ dodal Satora.

Poslední nadějí

Zkušení psovodi se v terénu pohybují už bez instruktorů. „Jejich práci hlídáme pouze speciálním sledovacím systémem díky GPS lokátorů, který je umístěný ve vysílačkách. Vidíme tak umístění pohřešovaného figuranta i psovoda se psem, který se pohybuje ve stopě,“ shrnul.

V rakouském příhraničí vybuchl muniční sklad, v jeho troskách zůstalo šest osob. Záchranné brigády kynologů z pěti krajů změřily síly v prohledávání sutin i poslušnosti.
Vybuchl muniční sklad, na místě zůstalo šest osob. Najděte je

Vše se také zapíše a lze tak pohyb účastníků později i zkontrolovat. „Záznam tras se ukládá do Google map a později můžeme celý trénink zhodnotit,“ podotkl. Psovody vede k samostatnosti. „Každý by měl dokázat správně číst svého psa a fungovat samostatně i během reálného pátrání. Pes může být totiž poslední nadějí pohřešovaného,“ zmínil. Resdogs pomáhali i u pátrání po osmileté německé dívce, která se loni na podzim ztratila u Čerchova na Domažlicku.

Stopují pachatele i sebevrahy

Pětiletý pes Čoko, který je třetím bloodhoundem Lubomíra Satory, dva roky vyjíždí k ostrým zásahům. I díky němu se nešťastné lidské osudy často dočkají happy endu. „Kromě hledání pohřešovaných, hlavně dětí, ztracených houbařů či lidí s možnými sebepoškozujícími sklony jezdíme i k závažné trestné činnosti,“ naznačil muž, který má se stopováním  dvanáctileté zkušenosti.

Zvou je policisté i kriminalisté. „Mají za ta léta praxe dobré reference, znají naší práci. I tak se mantrailing dostává do širšího povědomí,“ pochvaloval si.

Když se hraje o čas

Psí záchranáře by podle Satory měla policie přizvat vždy při nestandardních případech. „Když je třeba určit směr, kterým osoba odešla. Kdy se hraje o čas, je tam nějaký problém, jde o akutní potřebu, ztracené dítě, nemocného seniora, člověka, u kterého se předpokládají sebepoškozující úmysly a může jít opravdu o život,“ vyjmenoval předseda IBHA.

Své schopnosti ukázaly i fenky, půlroční Odetta a pětiletá Kali, které vlastní Eva Ulmová ze Strakonicka. I její dcera Kateřina propadla chovu psů a mantrailingu. Ta ale cvičí s anglickou bullteriérkou Eliškou. „Dneska nám to šlo perfektně, jen v jednom místě jsme se trochu zasekly. Pohřešovaného Elie ale nakonec našla. Bezmezně jí důvěřuji a jdu za ní,“ sdělila Kateřina.

Je to škola hrou. „Naše holky vyžadují pozitivní motivaci, za odměnu dostávají pamlsky. Jiní psi se třeba ale za odměnu rádi mazlí nebo dostávají hračky. Každý má jinou povahu a potřeby,“ vysvětlila Eva Ulmová. Se starší Kali už se zúčastnila dvou ostrých pátracích akcí pro jihočeskou policii.

Pes je jako člověk

Mezi účastníky nechyběla ani dvaačtyřicetiletá Jitka Vaňková z Veselí nad Lužnicí se čtyřletým chodským psem Archerem od Šiškovky. „Trénujeme asi dva a půl roku, máme složený instinkt test, byli jsme u atestů stupně jedna, ale zatím jsme je nedali,“ naznačila.

Snaží se společně jezdit na co nejvíc podobných akcí, aby se jako tým zdokonalovali. „Některé jsou daleko, atesty jsme skládali až na Slovensku, ale snažím se prodloužené víkendy využívat, protože jsou vždy plné nových informací, konzultačních rad a doporučení,“ vysvětlila Vaňková.

V sobotu se jim ve stopě příliš nedařilo, ale neklesala na mysli. „Není každý den posvícení, trochu jsme zabloudili. V horku byl Archer asi dřív unavený. Je to podobně jako u lidí. Ne vždy je pes dobře naladěný a soustředěný," uvedla s tím, že v pátek se její pes po stopě vydával s větším nadšením. „Včera se nám naopak dařilo. Bylo celkově lepší počasí pro práci se psy,“ porovnala.

Rýsuje se oficiální spolupráce s IZS
V rámci Česka a Slovenska má IBHA v čele s Lubomírem Satorou na starosti 14 výcvikových skupin od Liberce až po Košice. Od roku 2006 se věnuje mantrailingu, v roce 2012 se na toto téma uskutečnila Mezinárodní konference v Bratislavě, která měla za úkol představit tuto techniku stopování odborníkům i široké veřejnosti. Před dvěma lety Satora vydal v nakladatelství Grada publikaci Základy mantrailingu. Výcviková příručka pro začátečníky. Loni navázali intenzivní spolupráci se složkami integrovaného záchranného systému, především policií. Na Policejním prezidiu ČR se povedlo dojednat její pravidla, během následujících dvou let se IBHA pokusí o realizaci projektu, jehož součástí je příprava metodiky výcviku, metodiky použití a atestace jejich psů. Policie vyslovila přání, aby v každém kraji či v rozumné dojezdové vzdálenosti fungoval jeden mantrailer. V současnosti koncept připravují a vybírají nejlepší psí adepty, kteří mají potenciál stát se záchrannými zásahovými psy pro tyto účely. Pro každý takový pátrací tým se snaží používat speciálně upravená dodávková a terénní vozidla. Velitelské výjezdové vozidlo je upraveno pro celoroční používání, má plynové topení, bateriový zdroj energie, zázemí pro dva lidi a dva psy, sledovací a komunikační systém. Do ostré akce mají také výjezdové vozidlo k celoročnímu využití s plynovým topením, kotci pro dva psy i možností přespání pro dva a improvizovanou kuchyňkou s vařičem.