Psi nezodpovědné majitelky skončili v několika útulcích po celé republice. Pět teriérů z množírny putovalo do útulku v Táboře. „Při příjmu bylo všech pět pejsků dehydratovaných, vyhublých, vyčerpaných, se zplstnatělou srstí plnou výkalů. Stav jejich srsti znemožňoval přirozený pohyb a vyměšování, výkaly se dále v srsti hromadily. Po ostříhání a vykoupání se ukázal dlouhotrvající zánět kůže. Všichni měli enormně a bolestivě přerostlé drápky, na zoubkách vrstvy zubního kamene, v dásních byl velký zánět. Muselo být pro ně velmi nepříjemné přijímat potravu. Někteří měli na sobě kousná zranění různého stáří. Pejsky trápily vnitřní i vnější parazité. Obě jorkšíří holčičky měly obrovský a dlouho neléčený zánět v uších,“ popsala otřesný stav přijatých psů za táborský útulek jeho vedoucí Kamila Šťastná s tím, že v mnohem horším stavu byla jejich psychika.

„Pejsci se člověka velmi báli, při kontaktu se první dny pomočili, pokáleli, utíkali z blízkosti člověka, nestáli o lidský kontakt v žádné míře. Následující týdny péče ukázaly, že pejsci neznají vodítko, nikdy nebyli na procházce a nejsou socializovaní na zcela běžný psí život,“ doplnila Kamila Šťastná. Přestože útulku se podařilo teriéry dostat z nejhoršího, některé zdravotní nebo psychické následky předchozí zanedbané péče si ponesou po celý život.

Zanedbaný chov psů malých plemen odhalili jihočeští veterináři s jindřichohradeckým odborem životního prostředí v Plavsku. Fotky přímo z místa, kde jokšírci živořili poskytl Dogpoint.
Veterina v Plavsku odebrala na 50 jorkšírů. Chovali je v příšerných podmínkách

Městský úřad v Jindřichově Hradci zahájil s chovatelkou psů správní řízení, které ale trvalo déle než dva roky. Krajský úřad Jihočeského kraje totiž v odvolacích řízeních opakovaně nesouhlasil s propadnutím zvířat v rámci správního trestu a proto byli psi převedeni do náhradní péče. Přestože jejich majitelka si je z útulků nemohla sama vzít zpět, měla možnost je komukoliv darovat nebo prodat. „Této možnosti chovatelka využila a ze 45 psů převedených do náhradní darovala celkem 30 zvířat novým chovatelům,“ uvedla mluvčí městského úřadu v Jindřichově Hradci Karolína Bartošková.

Letos v lednu ale přišel v kauze průlom. „Dne 22.1. 2024 po opětovně složitém správním řízení potvrdil Krajský úřad Jihočeského kraje rozhodnutí Odboru životního prostředí Městského úřadu Jindřichův Hradec, ve kterém odbor životního prostředí nevyhověl žádosti chovatelky o navrácení zvířat a rozhodl o jejich nevydání z důvodu nehrazení nákladů za náhradní péči,“ dodala mluvčí města. Zbývajících 15 psů v náhradní péči tak propadlo státu.

V domě v Plavsku chovala žena kolem 50 psů malých plemen v nevyhovujících podmínkách. Zasáhnout musel odbor životního prostředí s veterinární správou.
Na množírnu v Plavsku upozorňovali lidé už dříve, psi žili v přízemí i podkroví

Rozhodnutí krajského úřadu konečně rozvázalo ruce útulkům, které se přes dva roky o týrané pejsky starají a nemohly je umístit do nových domovů. „Jsme samozřejmě moc rádi, že se po velké snaze všech zapojených povedlo dosáhnout tohoto výsledku a pejsci mohou hledat nové domovy. Přáli bychom si, aby to přišlo dříve, ale důležité je, že nakonec tento verdikt přišel. Z pěti pejsků, kteří byli v naší péči, jsou již čtyři spokojeně se svých domovech a na nový domov u nás čeká již jen milý Gimly. Věříme, že i on brzy najde nový domov, zájemci se již začínají ozývat,“ neskrývala radost Zdenka Fürst z táborského útulku s tím, že si na výběru nového domova pro posledního z týraných pejsků dávají záležet.

Chovatelka psů z Plavska byla v dubnu 2023 uznána pravomocně vinnou z přestupku na úseku ochrany zvířat proti týrání. Kromě toho žena bude muset uhradit náklady za předběžnou náhradní péči. Zákaz chovu psů ale nakonec uložen nebyl.