Na sociálních sítí se v polovině září objevilo několik hlášení o nálezu desítek připínáčků na psím hřišti u řeky Lužnice. To vyvolalo vlnu emocí. „Na internet nechodím, ale slyšela jsem o tom,“ potvrzuje seniorka s fenkou pudla v Havanské ulici v Táboře. Na hřiště prý nechodí, protože je její fenka na hraní už stará. „Lidé ve vchodu mi ale říkali, že když uvidím něco podezřelého, má se to hned hlásit na městskou policii nebo nějaký telefon, co visí na letáku na hřišti,“ dodává.

Další podrobnosti popisuje paní Pavlína. „Byla tu také zničená lavička nějakou barvou, lidé podezírají jednoho pána, který tu pokřikuje z okna. Negativní ohlasy jsou tu ale od vícero nepejskařů. Mají nastudovaný provozní řád, vadí jim více psů na hřišti, štěkot a podobně. Přitom ta frekventovanost není taková,“ míní. Na hřišti bývá většinou prázdno. A podle pravidel je tu možnost bezstarostného venčení časově omezená.

Už se to neopakovalo

Místní o škodiči diskutují také online, myslí si, že by problém pomohla vyřešit například kamera. Jak popsal místostarosta Radoslav Kacerovský, na hřiště nechal umístit výstražné informační letáky, aby byli chovatelé ostražití a případné podezření hlásili. „Zprostředkovaně mám informace o dvou případech, přesné množství napínáčků neznám. Minimálně u jednoho případu byla městská policie,“ popsal.

Ve středu 19. září došlo k slavnostnímu otevření vůbec prvního psího parku v Táboře.
Táborští psi mají svůj park

Potvrzuje i poškození lavičky na psím hřišti. Zároveň upozorňuje, že nemůže s jistotou říci, že incidenty souvisí s averzí vůči psům. „Mám jen zprostředkované informace o výskytu člověka, který se choval k pejskařům údajně hrubě. V celé věci jsem se potkal s velitelem městské policie Petrem Svobodou, situací se již zabývali a přislíbili častější dozor na místě,“ dodává Kacerovský.

Nalezli 55 připínáčků

Městská policie Tábor podle svého mluvčího Pavla Šimka přijala oznámení o rozházených připínáčcích v úterý 12. září s tím, že se obdobný incident odehrál i předchozího dne a řešila jej policie. "Strážníci na místě společně s oznamovatelkou hřiště prohlédli a nalezli celkem 55 kusů připínáčků. K žádnému zranění ani hmotné škodě naštěstí nedošlo," přibližuje.

Kromě tohoto případu neevidují strážníci žádný další, a to ani na jiných místech města. "Dále nemáme žádné povědomí o tom, že by se na veřejných prostranstvích vyskytovaly jiné "nástrahy" na psy. Sám jsem psovod, tak si myslím, že by mi taková věc neunikla," podotýká Pavel Šimek.

Dohlíží i zastupitelka

Osobně prý místostarosta pravidelně na psí hřiště jezdí a skoro každý den je kontroluje. „Nikdy jsem v poslední době nenalezl nic nevhodného, ani nezaznamenal nic podezřelého. Jsem v kontaktu se zastupitelkou Soňou Šicnerovou, která mě jako obyvatelka sídliště a pejskařka případně upozorní nebo zprostředkuje informace k nějakému souvisejícímu problému,“ uvedl místostarosta.

Hřiště pro psy v areálu bývalých kasáren. Tábor chce letos vybudovat další na sídlišti nad Lužnicí.
Pejskaři se radují. Tábor vybuduje na sídlišti nad Lužnicí hřiště pro psy

Ihned po incidentu s napínáčky, kdy zasahovali strážníci, umístil Radoslav Kacerovský na hřiště informativní cedule. „Jejich součástí je i výzva, aby obyvatelé v případě, že zaznamenají protiprávní jednání, volali městskou či státní policii. V případě nějakých poznatků mohou anonymně kontaktovat i mě. Do dnešního dne jsem takto nezískal žádný podnět nebo poznatek. Tak snad je v tuto chvíli vše v pořádku a bude tomu i nadále,“ uzavírá.