Zvířecí domov Sirius v Záhoří poskytuje přístřeší zvířatům, jenž opustili jejich majitelé. Ať už dobrovolně nebo donuceni okolnostmi.

Dvě obětavé duše, Ivana Gašparíková a Jirka Pospíšilová, se tu na vlastní náklady starají o čtyřicet psů a sedmdesát koček. Vydatně jim již roky pomáhá Táborská ochrana zvířat.

Mnohá ze zvířat mají za sebou ne zrovna růžovou minulost. Jedním z nich je i pes Hektor. „Je to krátkosrstá modrooká kolie, kterou někdo kupíroval. Bohužel se z něj zřejmě pokusili udělat zabijáka. Jenže on toho není schopný. Je to nesmírně hodný pes,“ vypráví majitelka domova Sirius Ivana Gašparíková. Podobných životních příběhů znají v Záhoří spoustu.

Právě proto není většina psů, s výjimkou štěňat, vhodná k adopci. „Často trvá i několik měsíců, než zjistíme, jaký má to které zvíře problém. Za tu dobu už si u nás ale zvykne a bylo by pro něj frustrující posílat ho zase někam jinam,“ vysvětluje Gašparíková.

V Záhoří mají ale i psy, kteří jsou takřka nevychovatelní. „Dát někomu zvíře, které mu zničí zahradu bych si netroufla,“ říká Gašparíková.

„Máme tu také řadu divokých koček, které byly odchycené v pastích. Když je vypustíme, třeba půl roku se nás straní. Prospívají, jsou zdravé a spokojené, ale zůstanou už napořád divoké,“ rozhovořila se o svých svěřencích Jirka Pospíšilová, která se o němé tváře také stará.

To aby bylo možné zajistit všem psům a kočkám dobré podmínky k životu, však vyžaduje hodně peněz. „Každou chvíli je potřeba koupit novou boudu nebo doplnit zásoby krmení. Veterinární péče také něco stojí,“ podotkla Ivana Gašparíková.

I když se najde hodně lidí, kteří pomohou, ať už finančním příspěvkem nebo třeba i tím, že přinesou granule nebo konzervy, peněz se stále nedostává.

Pomůže Psí party

Táborská ochrana zvířat letos uspořádá na podporu tohoto domova už poosmé charitativní koncert Psí party.

Hostit jej bude táborské divadlo Oskara Nedbala. Ve prospěch týraných a handicapovaných zvířat přijedou zazpívat Eva Pilarová, Helena Zeťová, Ewa Farna a Petr Bende.

„Velmi nás potěšila dvojice moderátorů Maroš Kramár a Vladimír Kořen, kteří se sami nabídli pořad uvádět,“ řekla Květoslava Stoklasová z Táborské ochrany zvířat, která benefiční koncert pořádá.

Letos očekávají méně peněz od sponzorů, proto budou rádi za každého návštěvníka, který do divadla přijde.

„Za jednu vstupenku na Psí party pořídíme polovinu pytle s krmením. A to už něco znamená. Krizi totiž odnesou vždy nejvíce zvířata. Když mají lidé hluboko do kapsy, často šetří v první řadě na nich,“ posteskla si Květoslava Stoklasová.

Vstupenky na Psí party lze zakoupit v předprodeji přímo v divadle. Pokud se někomu do divadla nechce, druhou možností jak zvířata podpořit je přispět Táborské ochraně zvířat prostřednictvím bankovního účtu. Jeho číslo je 222241467/0300.

PETRA ŠITNEROVÁ