Pouze tři obce okresu se již mohou pochlubit prvními přírůstky do stavu obyvatel. Na starosty tak připadá jeden z nejpříjemnějších úkolů: první občánky roku přivítat do života.
Včera se na oddělení šestinedělí společně vydaly starostka a místostarostka Tábora Hana Randová a Zuzana Pečmanová, aby hodně zdraví a štěstí do života popřály nejen mamince Markétě Rohové, ale také její novopečené dcerce Andree. „Měla se narodit až dvacátého, ale pospíšila si a na svět přišla již ve středu druhého. Možná jsme trochu chtěli chlapečka, protože doma máme osmiletou Kristýnku, ale nakonec je to úplně jedno,“ řekla včera maminka s „radniční“ žlutou kyticí v ruce.
Až své miminko bude ukládat do postýlky se žlutavým povlečením, nebo po koupeli utírat žlutou osuškou, vzpomene si na dárek od své domovské radnice. Ta dárky vyladila právě do žluté barvy.
Také plánský starosta Jiří Šimánek už má za sebou návštěvu porodnice. Malému Martinovi Černému ve čtvrtek předal zlatý řetízek se znamením Kozoroha, mamince Martině Tiché pak dvě balení plen a nezbytné květiny.
Martin se ale stal i prvním Jihočechem, tak ho ještě čeká návštěva hejtmana Jana Zahradníka, který svůj dárek tradičně tají až do poslední chvíle. „Trvám na tom, že kouzlo dárku je v tom, že první se o jeho obsahu dozví obdarovaný, byť je jím novorozenec. Kdy ho předám, ještě nevím, protože mou další zásadou, podpořenou zkušeností otce i dědečka je, že k novorozencům by se v prvních dnech života neměli přibližovat cizí lidé,“ zdůvodňuje hejtman.
Tak jako v minulých letech obdrží rodina prvého jihočeského občánka od kraje finanční dar. Jeho výši určuje rok narození, takže letos půjde o osm tisíc korun.
Prvního občánka má od středy také Soběslav. Stal se jím Dominik Šrubař.