Sezimoústeční školáci si prezidenta volili v pátek dopoledne. Jak jejich volba dopadla? Mají stejnou vizi, jako dospělí. Na Hrad by poslali Karla Schwarzenberga, který se ve školních volbách stal absolutním vítězem. Ve druhém kole se utkal s Jiřím Dienstbierem, kterému fandily především dívky. V konečném duelu získal vítěz 35 hlasů, poražený 27 hlasů. 

14.20: V tento čas se u táborské Tabačky, kde je sčítací centrum, sešli ve stejný čas komisaři z Dolních Hrachovic a Olší. Pak už natékaly další nedaleké vesnice. Z Tábora první dorazily Větrovy a po nich Stoklasná Lhota. V Olší měli 69 voličů, a protože čtyři komisaři, jak říká zapisovatelka Iveta Hantáková,  jsou již sehraným týmem, šlo počítání jako po drátku. Dolní Hrachovice měly v seznamu 106 voličů. V zápětí vstoupil do Tabačky Košín, následován dvěma muži z Větrov, které dosáhly na účast 67 procent. Další přinesly výsledky Jedlany, Stoklasná Lhota, Sudoměřice u Tábora a po nich Pohnání, které loni při krajských volbách dorazilo do Tabačky jako první. "Teď je ošklivé počasí, tak jsme museli jet pomalu. Počítání nám šlo stejně," zdůvodňuje Jana Křížová.

14.00: První kolo historicky první přímé volby prezidenta v ČR skončilo. Teď se už jen sčítají hlasy.

Posledních patnáct minut využilo u volebního oksku v ZŠ Husova Tábor pět lidí. Do budovy vstupovali těsně před zavřením místností. "Měl jsem jiné povinnosti, pracoval jsem," zdůvodnil ve spěchu Jan Matějíček.

Krajské volby v říjnu minulého roku se nesly ve znamení neplatných hlasů. Na Táborsku jejich počet ve srovnání s rokem 2008 vzrostl více než čtyřikrát, z 0,74 procent v roce 2008 na 3,06 procenta v roce 2012.

Hlas je neplatý v případě, volič lístek přetrhl nebo znehodnoti tak, že není čitelný. Neplatný hlas je i ten, který není v úřední obálce nebo naopak dáte do obálky více hlasovacích lístků. Nevadí, pokud si na lístek něco napíšete nebo nakreslíte. Musí však zůstat zachována jeho čitelnost.


12.36: Přes poledne mají ve většině volebních místností "obědový"  klid. Platí to i pro Pohnání, které při volbách mívá spočítáno jako první. Podle předsedkyně Jany Křížové v seznamu neodškrtli zhruba čtvrtinu voličů. V případě Pohnání je to 15 lidí. "Snad ještě někdo přijde, chodí pozvolna, starší dokonce až dnes, protože včera sněžilo. Budeme se snažit, abychom byli v počítání zase rychlí," říká se smíchem Jana Křížová. Při stoprocentní účasti by třídili 63 volebních lístků.  

V Sezimově Ústí na "sobotní" voliče docela dlouho čekali, byli mezi nimi dost velké proluky. V pátek na úřadě odvolila i Vlasta Parkanová. Jako ostatní voliče ji do volební místnosti ukazoval směr samotný Edvard Beneš, jenž je v Sezimově Ústí I pohřbený. Neboli pod jeho portrétem na zdi úřadu je přidaná cedule se šipkou do místnosti. "Má to tady takové fluidum," připouští genius loci Edvarda Beneše Miroslava Šafrová z Ústí. V době jeho vlády byla ale moc malá na to, aby si na něj pamatovala. Mezi její prezidentské oblíbence patřil až Václav Havel.   

11.47: Chotoviny mají v okrsku přímo pro obec Chotoviny na seznamu 660 voličů. Za pátek jich k urně přišla téměř polovina, sobota nabíhá pomaleji. "V pátek nebyl ani chvilku klid, až kolem osmé večer, ale pak kolem půl desáté zase začali lidi chodit," hodnotí předseda komise Petr Miksa, kterého také překvapila hojná účast mladých lidí a komplet celých rodin. "Přímá volba je dobrá, jen ať se lidé snaží v republice něco udělat. A je vidět, že je zájem, dokonce větší než při komunálních volbách," dodal. 

Hledáme 11. hlavu státu a také 11. první dámu

Kdo už seděl na Pražském hradě:

1. Tomáš Garrigue Masaryk s manželkou Charlottou v letech 1918 - 1935; 2. Edvard Beneš s Hanou v letech 1935 - 1938; 3.  Emil Hácha s ženou Miladou v roce 1938 - 1945; 4. Edvard Beneš s Hanou 1946 - 1948; 5. Klement Gottwald a Marta v letech 1948 - 1953; 6. Antonín Zápotocký a jeho žena Marie v letech 1953 - 1957; 7. Antonín Novotný a Božena v letech 1957 - 1968; 8. Ludvík Svoboda s Irenou 1968 - 1975; 9. Gustáv Husák a Viera v letech 1975 - 1989; 9. Václav Havel s Olgou a Dagmar v letech 1989 - 2003; 10. Václav Klaus s Livií v letech 2003 - 2013 

Milada Píchová z Tučap se řadí mezi erudované volební komisařky. U voleb je už 34. rokem. Nic zásadního se podle ní za tu dobu, hlavně v posledních 20 letech, nez,ěnilo. "Ale teď evidujeme skutečně velký zájem od mladých lidí, to nás překvapilo, protože jinak chodí volit především starší."  Helena Koubová z komise obešla vesnici také s přenosnou urnou. Celkem byla u devíti občanů a stejný počet odvolil i v místním domově seniorů. 

"Rozhodování bylo těžké, protože kandidátů je hodně, ale žádný mne stoprocentně nepřesvědčil. Ze situace v republice nejsem nadšený a původně jsem k volbám vůbec nechtěl, protože slušný lidi tahají po soudech a lumpové pak dostanou amnestii. Nakonec mě ale  manželka a syn přemluvili," přiznává Jan Čančura z Tučap.  

Soběslavský komisař Pavel Čamra se domnívá, že přímou volbou získá nový prezident větší sílu, alespoň prý tu duševní. "Pokud ho volí poslanci, tak je na určité skupině politiků víc závislý. Takto se jim nebude muset tolik podřizovat, kvůli tomu, že ho podpořili." 

V pátek ve Zvěroticích odvolilo 150 lidí z 302 voličů. V sobotu do 10. hodiny přišlo dalších 12 lidí, takže díky nim se již přehoupli přes polovinu. Jde o největší volební účast, dokonce podle sdělení komise chodí nyní k urně víc lidí než ke komunálním volbám. "Myslím, že je dobře, že zavedli přímou volbu. Volič tak prezidentovi dává důvěru a ten by se měl snažit, aby je nezklamal," míní například Naděžda Havlová.   

11.13: Pátek byl jednoznačně lepší, potvrzuje zapisovatelka Dagmar Holubová z Mladé Vožice, z okrsku č. 3. Tipuje, že tady dosáhnou na padesátiprocentní účas, přičemž běžně chodí volit tak 30% voličů. "Teď ale chodí určitě víc mladých," dovává. 

Sobota 10.40: Sobota se na větších okrscích rozbíhala pomalu. Oproti pátku nabírá skluz. "Účast není tak slavná, jak se předpovídalo. Za pátek odvolilo asi  38 procent voličů. Dnes ráno přišlo zhruba dvacet třicet lidí, takže jestli dosáhneme na šedesát procent, bude to hodně," tipuje předsedkyně komise 21. okrsku Petra Hlinková. "Volit nepůjdu, není z čeho vybírat. Uvidím, jestli vůbec půjdu na druhé kolo," řekla nám například  paní Alena Š. ze Sídliště nad Lužnicí. 

18.39: Oproti komunálním volbám je možné volit i mimo své trvalé bydliště, ovšem za předpokladu, že si volič na své obci včas vyřídil tak zvaný voličský seznam. Z táborské nemocnice nebo G - centra o něj například požádalo kolem 60 lidí. "Já jsem si to vůbec neuvědomila, takže průkaz nemám a volit nemůžu, což mne dost mrzí. Snad stihnu alespoň druhé kolo," věří Eva Kovářová, která je hospitalizovaná v nemocnici. Voličský průkaz si už nevyřídíte, ale pokud nemáte platný průkaz totožnosti a rádi byste šli volit, tak dnes vám ho na úřadě v Táboře a Soběslavi vystaví do 22 hodin, zítra od 8 do 14 hodin. 

"Docela jsme s účastí spokojeni, odvolilo už 40 lidí ze 120, což je na tuto dobu docela hodně, protože víc se u nás chodí až v sobotu," uvedla členka komise ve Slapsku na Mladovožicku Jana Málková. Ocenila, že počítání bude nyní rychlejší než v případě nedávných krajských voleb. Přesto jsou ve Slapsku rychlí. Minule byli již ve tři hodiny na radnici v Mladé Vožici, kam výsledky vozí.

Zvolení kandidáta

Prezidentem republiky je zvolen ten kandidát, který získal nadpoloviční většinu z celkového počtu odevzdaných platných hlasů oprávněných voličů. V případě, že žádný z kandidátů nezíská v prvním kole volby počet hlasů potřebný ke zvolení, koná se druhé kolo. Do něj postupují dva kandidáti, kteří obdrželi v prvním kole nejvíc odevzdaných platných hlasů. Pokud se na prvním místě umístilo více kandidátů se stejným počtem platných hlasů, postupují do druhého kola všichni pouze z prvního místa. Pokud dojde ke shodě v počtu odevzdaných platných hlasů u kandidátů, kteří byli na druhém místě, postupují do druhého kola kandidát z prvního místa a všichni kandidáti z druhého místa. Prezidentem republiky je zvolen ten kandidát, který získal ve druhém kole volby nejvyšší počet platných hlasů oprávněných voličů. Je-li takových kandidátů více, prezident není zvolen a koná se nová volba. Zdroj: ČSÚ.  

17.30: Nudit se rozhodně nebudeme, řekla nám předsedkyně komise v táborské zemědělské škole, kde se opravdu dveře netrhly. Podobně s vyšší účastí počítají i na jiných místech. Mnozí voliči totiž vítají přímou volbu prezidenta. "Jsem ráda, že ho můžeme volit, myslím, že lidé mají přehled, tak si mohou toho svého dobře vybrat," míní například Anna Janovská ze Slap u Tábora. Také v Malšicích říkají, že frmol se nedá srovnat s žádnými jinými volbami. "Od doby, co  jsme otevřeli, tak jsme se nezastavili," potvrdil předseda komise Milan Koloros.

Volbu prezidenta si nenechala ujít ani Alena Mašková z Malšic: "Chodím volit pravidelně, beru to jako svou občanskou povinnost. Tyto volby mi tedy zvláštní nepřipadají, ale pro přímou volbu prezidenta jsem byla."

16.00: Šestičlenná komise v téměř tradičním složení zasedla dnes i ve Skrýchově u Malšic. "O prezidentské volby je určitě větší zájem než o ty do krajského zastupitelstva. Vydali jsme dokonce i tři voličské průkazy, což se nám předtím nikdy nestalo," konstatovala předsedkyně komise Jana Mejdrechová, která tipuje, že bude více než padesátiprocentní účast. K 16. hodině odvolilo 14 voličů ze 104.

V pondělí v tištěném vydání

V pondělním Táborském deníku najdete veškeré informace z výsledků voleb, analýzy, názory, komentáře. Včas si ho zajistěte, ať máte jistotu, že si historicky první volbu prezidenta republiky můžete doma založit do archivu.

15.24: Manžele Rybákovy z Tábora jsme oslovili na ulici, ale zrovna mířili do své volební komise. "Od začátku máme jediného kandidáta a byli bychom rádi, kdyby vyhrál. Podle ohlasů by ho mohli volit i mladí, tak snad to vyjde," říkají. To matka s dcerou Jana a Štěpánka Mackovy z Tábora fandí každá jinému. "Můj je chytrý," tvrdí Štěpánka o tom svém. Maminka Jana jí ho nerozmlouvala. "Má svoji hlavu, takže jsem to ani nezkoušela. Rozhodla se tedy podle sebe. Já jsem se rozhodovala podle debat v televizi," říká zase o svém přístupu k výběru. 

Prvními voliči v Košíně se stali manželé Fulínovi, kteří do volební místnosti vstupili jen dvě minuty po 14. hodině. Tady většinou mívají účast kolem 50 procent, teď předsedkyně komise Sabina Rochová věří, že tuto hranici pokoří. "Myslím, že přijde víc lidí, ale kdo u nás vyhraje, to si odhadovat netroufám." Při krajských volbách seděli v komisi čtyří, na prezidentskou se vydali v posílené sestavě šesti komisařů. To aby bezproblémově zvládli i velký zájem. 

14.43: Prezidentské volby se rozběhly. Rychlostí ale nevybočují od jiných již zavedených voleb. Voliči se trousí, neboť na většinu z nich je ještě brzy. "Moc rychle to zatím nejde, řekla bych normálně. Odvolilo asi deset procent voličů, to znamená kolem 70 lidí. Mladí zatím nechodí, ti asi až později, teď odvolili starší lidé," nastínila stav v bechyňském okresku v ZŠ Školní ulice zapisovatelka Eva Rieszová. Osobně tipuje, že by účast mohla být přece jen o něco vyšší. "Když je to ta historická událost, tak snad přijdou," věří.

Přes deset procent měli v tuto dobu za sebou v kulturním domě v Bezděčíně, který patří pod Želeč. Jak nám nahlásil zapisovatel František Novotný, přišlo devět ze 79 voličů. "Žádné velké návaly, průběh míváme rozložený, spíš přijdou večer. Sobota už u nás bývala zase slabší."   

Zvládli obě kola

Na škole v Sezimově Ústí předběhli čas a prezidentské volby si odbyli již dopoledne. Celkem 64 školáků přistoupilo k urně, aby jako první na Táborsku zvolili nástupce Václava Klause.

Jasný vítěz sice z prvního kola nevyšel, ale na druhé dějství se tady nemuselo čekat dva týdny. Druhé kolo následovalo hned po prvním, takže děti odcházely ze školy s tím, že by na zdi ve škole měl místo Klause viset… A to vám prozradíme až v sobotu po skutečném sečtení v republice.

Před tříčlennou volební komisí svou oprávněnost prokazovali žáci ze tří devátých tříd ze školy z ulice 9. května a jedné ze Školního náměstí. Kdo měl, předkládal občanku nebo pas, těm co ještě nebylo patnáct, vystavili voličský průkaz. Ačkoli podle našeho rychlého průzkumu na místě děje měl vyhrát úplně jiný kandidát, do druhého kola se nedostal. Jeden z dvojice podle pokřiku jasně potěšil chlapce, nad druhým se radovaly dívky.

„Kandidáta jsem si vybírala sama, i když jsem o nich nic nečetla a ani jsem nesledovala diskuze. Ale něco jsem o nich slyšela od rodičů," říká o výběru Karolína Blažková, jejíž kandidát se ale nedostal ani do druhého kola. Líbil se jí pro jeho zkušenosti.
Matouš Janoušek se dušuje, že až mu padne osmnáct, k volbám bude určitě chodit. Nyní si vybíral podle sympatií. „A taky jsem v televizi sledoval debaty. Měl jsem dva tipy, ale volím toho mladšího. Líbil se mi i jak odpovídal v televizi."
Viděla jednu debatu v televizi, a v ní se jí líbil. Tak mu vhodila do urny svůj hlas. Takto se rozhodovala Sunderiya Otgonsuren, jejíž rodiče pocházejí z Mongolska. „Je dobře, že si lidé mohou volit prezidenta a bylo by super, kdybych jednou mohla taky kandidovat," spřádá plány deváťačka. Její kandidát se prezidentem ale nestal.

„Výsledek mne nepřekvapuje," řekl po volbě ředitel školy Petr Peroutka, který dětem před samotnou volbou skutečný systém a jeho zákonitosti vysvětlil. Ve škole udělali nástěnku s tvářemi všech kandidátů, u níž se zastavovali i prvňáčci. „Moc mě pobavilo, když jsem od jednoho zaslechl větu: Tak toho volit nebudu! To bylo legrační," dodal ředitel.
Volby připravili v rámci občanské nauky a dokonce si před ní vyjeli do parlamentu.

Hledáme nového prezidenta

Hospoda, hasičská zbrojnice, úřad, škola. Všude tam budeme hledat budoucí hlavu státu. První kolo prezidentských voleb začne dnes ve 14 hodin. Historicky poprvé od vzniku samostatného státu nebudou prezidenta volit politici, ale všichni oprávnění voliči České republiky.

Místnosti ve všech 209 okrescích okresu se uzavřou ve 22 hodin, aby se v sobotu v 8 hodin zase otevřely. Poslední šanci dát hlas svému kandidátovi budete mít v sobotu těsně před 14. hodinou.
Pak již nastane sčítání, které má být hodně rychlé.

Vybírat si budeme z 9 kandidátů. Volba je dvoukolová, to znamená, že pokud nyní nezíská jeden kandidát více než 50 procent hlasů, bude se 25. a 26. ledna konat druhé kolo. Do něj nastoupí dva nejúspěšnější z prvního kola.

Přestože se očekává mimořádně velká účast, přesto stojí zato připomenout, že sezením doma své zemi nepomůžete. Prezident má totiž docela významné pravomoci a jen na našem každém hlasu tedy záleží, kdo z devítky je bude využívat. Například jmenuje a odvolává premiéra a další členy vlády, rozpouští Poslaneckou sněmovnu, má právo poslancům vracet přijaté zákony, které zároveň musí podepisat, má právo vyhlašovat amnestie a další. 

Do volební místnosti si nezapomeňte vzít platný průkaz totožnosti. Úřady v Táboře a Soběslavi jsou připravené vám narychlo vystavit novou občanku, pracovní doba se shoduje s dobou voleb. Tento průkaz bude platit měsíc. Pokud volíte mimo okresek svého trvalého bydliště, tak si přidejte ještě voličský průkaz, který jste si vyřídili.

Volby se může zúčastnit každý, kdo v den voleb dosáhne plnoletosti.
Volební lístky můžete získat přímo od příslušné komisí. Kandidáta nebude zaškrtávat, platný hlas bude pouze v případě, že v obálce bude jeden lístek se jménem jednoho kandidáta.

Pokud se bude konat druhé kolo, lístky do své schránky již neobdržíte, ale budou připravené ve volebních místnostech.

Děti ze ZŠ 9. května v Sezimově Ústí si svého prezidenta hledají dnes již od 10 hodin. Do skutečné volby tím ale nezasáhnou, pouze si vyzkoušejí, jaké to je, být voličem.

Průběh voleb budeme po celou dobu sledovat, z webu a  pondělního Táborského deníku tak získáte veškeré informace o průběhu i výsledku.   

19.12 "U nás už hlas do urny pro nového prezidenta hodilo 105 voličů z celkového počtu 411," hlásí nám čerstvou informaci předsedkyně volební komise v Radeníně Miloslava Dvořáková, která s přímou volbou naprosto souhlasí. Podle ní je správní, že lidem bude vládnout člověk, kterého si zvolí většina obyvatel republiky. Myslí si, že že v konečném duelu mohou rozhodnout nejen všeobecné znalosti kandidáta, ale také rozhled v politické situaci. "Rozum velí, že by mohla padnout rekordní účast. Na druhou stranu musíme ještě počkat, co nám přinese sobota," dodává Miloslava Dvořáková, vedle níž v komisi sedí ještě pět další členů. Moc volného času od otevření volebních místností ještě neměli. Voliči se k urnám trousí postupně. "Až budou prostoje, budeme si povídat," naznačuje.

V Dobronicích u Bechyně má již odvoleno 39 voličů ze 102. Společně s volební komisí situaci sleduje na úřadě i starosta Jiří Kodad. "Účast je srovnatelná s volbami do obecního zastupitelstva, ale vyšší než u krajských voleb. Myslím si, že je dobře, že lidé mají možnost volby prezidenta. U dalšího kola voleb jich ale přijde méně. Mají svého favorita a ten, když se tam neprobojuje, tak mnoho lidí ztratí zájem," sdělil svůj názor Jiří Kodad.