V Táboře již úředníci od obyvatel obdrželi osm a v Soběslavi jeden podnět ke kontrole kotlů. Lenka Koubková z táborského odboru ŽP a její kolegyně Marie Staňková ze Soběslavi již mohou mluvit o výsledku: chybu nenašli.

„Byly jsme se podívat v terénu, ale zatím se nepotvrdilo, že by některý komín kouřil více, než má," sdělila k prověření osmi oznámení Lenka Koubková.

Také v Soběslavi si majitelka kotle mohla oddychnout. „Jednalo se o starší paní, která rozdělala v kotli zhruba po dvou týdnech, a tak komín při rozdělávání kouřil. Revizi kotle i potvrzení od kominíka ale měla v pořádku," zdůraznila Marie Staňková. Vůbec první pokuta v republice v této věci padla minulý týden v Písku.

Úředníci teď mají obavy, aby neběhali ke každému rozdělávání v kamnech. Zatopit bez čmoudu se totiž hned tak každému nedaří.

„Když zatopíte, bude vám kouřit téměř každý komín. Záleží, jak je komín vysoký, jak je technicky provedený nebo jak dlouho se v něm netopilo. Myslím si, že neexistuje člověk, který by dokázal rozdělat tak, že by mu komín tu půlhodinu nebo hodinu nečoudil," myslí si Lenka Koubková.

Zákon o ochraně ovzduší, který revize kotlů zavedl, platí už od roku 2012. První si museli lidé nechat udělat loni a teď je čekají každé dva roky. Cílem je zlepšit ovzduší v obydlených oblastech, kde nesprávně seřízené kotle v kombinaci se spalováním odpadků trvale zamořují okolí rakovinotvornými látkami. I proto mají úřady od ledna povolení kontrolovat kotle a palivo přímo v domácnostech.

ČMOUDILOVÉ NA WEBU

Větší rozruch nedávno přinesla webová aplikace Čistý komín, jež má upozorňovat na neekologické způsoby vytápění. „Aplikace Čistý komín umožňuje přidávat čmoudily na mapu okamžitě prostřednictvím chytrých telefonů. Vzhledem k tomu, že je nyní používá většina populace, rozhodli jsme se pro tento krok," vysvětlila nedávno pro Deník Anna Plošková z neziskové organizace Čisté nebe, která je tvůrcem aplikace.

Josef Zelenka z Tábora je v klidu a úředníky klidně pustí dál. „Ať si klidně přijdou, mám vše v pořádku. Revizního technika jsem sehnal včas a ničím špatným netopím. Ale aplikace na nahlašování kouřících komínů, se mi vůbec nelíbí. Akorát to v lidech bude podporovat sklony k udavačství," myslí si.

Ostatně tento názor sdílí i Lenka Koubková. „O aplikaci slyším poprvé, používat se jí ale nechystáme. Myslím si, že hrozí nebezpečí, že by si díky ní lidé například vyřizovali účty kvůli sousedským sporům," potvrdila. Na kontroly se tak chystají pouze tehdy, pokud k tomu dostanou písemný podnět.