Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Proti změnám na Husově náměstí podepsali lidé petici

Mladá Vožice - Mladovožická radnice začíná s přeměnou prostoru náměstí, kde zastavují autobusy. Ustoupí i stromy.

23.5.2016
SDÍLEJ:

Václav Novotný z Mladé Vožice. Foto: Alena Šatrová

Ztráta parkovacích míst a zrušení parčíku se stromy. To jsou hlavní důvody, proč někteří občané změnu prostoru u zastávek autobusů odmítají. Patří k nim i Milan Borovanský, který tvrdí, že v posledních týdnech panuje 
v Mladé Vožici podivná atmosféra. „Když město konečně zveřejnilo v rámci územního řízení zpracovaný projekt, zvedla se vlna negativních reakcí a lidem již došla trpělivost," uvedl 
s tím, že vznikla petice za zachování stávající podoby Husova náměstí. Podepsalo ji kolem 500 občanů.

Co je v plánu:
* Park přijde o tři smrky 
a jednu lípu
* Mezi poštou a hlavní silnicí budou 4 stání a zelená plocha s hodinami
* Nový informační stánek se sociálním zázemím
* V úterý se setkají dotčené subjekty 
k zahájení územního řízení

Na prostoru u pošty by rád viděl travnatou plochu a třeba i vhodný vodní prvek, který mu ve městě chybí. Starosta Jaroslav Větrovský tvrdí, že s negativními reakcemi se nesetkal.
„O petici jsem slyšel, ale doposud mi ji nikdo nepředložil. Vyjadřovat se k ní budu, až se s ní seznámím. Revitalizaci řešíme od roku 2009 a současné řešení je už několikátou variantou. Snažili jsme se v ní zohlednit zájmy dopravní obslužnosti, parkování i místních podnikatelů," říká starosta Jaroslav Větrovský.

Na 24. května je naplánované zahájení územního řízení a setkání dotčených stran, které se k projektu ještě mohou vyjádřit. Autor petice Václav Novotný ale nevěří, že by ještě něco mohli změnit.

Autobusy by mohly zastavovat u garáží

Václav Novotný, jehož dům s prodejnou květin stojí hned proti zastávkám na Husově náměstí, petici zorganizoval. Říká, že pro úpravu prostoru před zdejší poštou existuje přijatelnější řešení.

Jak by tedy podle vás mohla přeměna vypadat?
Měli bychom zájem, aby se autobusová doprava z tohoto náměstí vyčlenila, nebo alespoň vymezila na co nejmenší míru.

Co vám na radničním návrhu nejvíc vadí?
Že se z náměstí stane jen prostor pro zastavování autobusů a zruší se současná parkovací místa, zůstanou z nich asi jen tři nebo čtyři. A také že se zruší parčík a pokácí všechny stromy. Místo parčíku jsou pak plánovaná asi další čtyři parkovací místa. V podstatě nám tady vznikne jen asfaltová plocha bez zeleně, což je pro potřeby místních lidí zcela nevhodné.

Sdělili jste vedení města svoje názory na projekt?
On nám v podstatě nebyl předložený, s místními občany ho neprojednali. Projekt vznikl na základě rozhodnutí zastupitelů a vznikl s tím, že už se s ním nedá nic dělat, že už musí zůstat v té navržené podobě. Takže nám v podstatě zbylo jen sepsat petici a pokusit se apelovat na zastupitele, zda by svoje rozhodnutí ještě nezměnili.

Věříte, že by ještě vyslyšeli vaše požadavky?
Zatím nepředpokládáme, že by se něco změnilo, protože už jsme jednali se stavebním úřadem i se starostou a jejich stanovisko je v podstatě neměnné, údajně se s projektem už nedá nic dělat z důvodu bezpečnosti dopravy. Ale jsme připraveni na úterní zasedání, kam půjdeme.

Jak velkou máte u občanů podporu, kolik lidí vám petici podepsalo?
Asi 470 lidí a na radnici jsem ji posílal v pátek a v sobotu ještě dodatek s dalšími podpisy. Petici jsme ještě neuzavřeli a můžeme na radnici odeslat další podpisy. Protest podávali i majitelé nemovitostí sousedících s náměstím. Zrušení parkovacích míst by pro naše provozovny bylo dost likvidační a navíc tu stojí pošta a dům s pečovatelskou službou, kam za jeho obyvateli jezdí návštěvy.

Jaké řešení byste navrhovali?
To už jsme předložili asi před třemi lety, tedy aby autobusy zastavovaly u garáží, kde je místo. Je to asi 200 metrů od centra, takže dostupné. Navíc autobusových spojů hodně ubývá. V tom prostoru jsou ale už opravené silnice, proto vymysleli tento způsob.Autor: Alena Šatrová

23.5.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Chýnovská trojčata Maria, Teodor a Pravoslav s rodiči.
3

Když se vám narodí trojčata

Ilustrační foto.

V hledání pomohly sociální sítě

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Největší volební okrsek v Táboře? Kupa odpovědnosti a stravenky místo bábovky

Tábor – Ještě než volební místnost největšího okrsku na Táborsku navštívili první nedočkavci, měli už členové jeho komise za sebou první stěžejní díl své práce.

Kam o víkendu zajít do kina

Táborsko - Co dávají kina v sobotu 21. října a v neděli 22. října:

Na co zajít v sobotu do kina

Táborsko - Přinášíme přehled sobotního programu kin.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení