Ivana Pokorná patří mezi více než čtyři stovky lidí, kteří obývají městský byt Na Libuši. Ty jim radnice nyní nabízí k odkoupení.

„S navrhovanou cenou zásadně nesouhlasím stejně jako ostatní,“ říká Pokorná, členka petičního výboru, do něhož ze stejných důvodů vstoupili i ostatní nájemníci.

Postoj nespokojených obyvatel shrnují v petici, jejíž znění už má k dispozici i bechyňský zpravodaj.

„Souhlasím s tím, že byty se mají prodávat za cenu v čase a místě obvyklou. To, co nám ale město provedlo, je zlodějina. Lepší paneláky prodalo za méně. Nám nabízí ke koupi byty starší a v horším stavu,“ zlobí se důchodce, jehož jméno redakce zná, ale nepřál si být jmenován.

Petenti chtějí, aby zastupitelé své původní rozhodnutí o ceně zvážili a přehodnotili. Navrhují snížit prodejní cenu ze tří tisíc na tisícovku za metr čtvereční a zrušit přirážku za zhodnocení nemovitosti. To by mělo platit v případě prodeje bytů bez jakékoliv rekonstrukce, bez centrálního topení, s nedoléhajícími okny, špatnou elektroinstalací, bez izolací a s děravou střechou. I takové bydlení totiž město nabízí k prodeji.

Znění petice starosta Jaroslav Matějka ještě nezná. Až k nim dorazí, diskutovat o ní samozřejmě budou. „Ale pro nižší cenu ruku nezvednu,“ kategoricky odmítá, že by změnil názor. Cena za metr i další přirážky jsou podle něj v pořádku. Upozorňuje, že městu se ani nevrátí peníze, které stály investice do některých domů.

Petice je určena i pro další obyvatele, kterých se v budoucnu můžet týkat prodej dalších městských bytů. Lidé ji mohou podepisovat v pekařství na náměstí Na Libuši a v knihkupectví v Libušině ulici již ode dneška až do 7. května.

Chceme v Bechyni lépe bydlet a žít?
Občané města Bechyně prostřednictvím této petice žádají, aby zastupitelé přehodnotili výši prodejní ceny u bytů na sídlišti Na Libuši, aby snížili základní prodejní cenu nerekonstruovaného bytu na 1000 Kč/m2 a zrušili přirážku při koupi bytu po 1. 1. 2014.
Cena 1000 Kč/m2 by v tom případě byla nejnižší možnou cenou za nejhorší možný byt, kde nebylo vůbec nic rekonstruováno (jde o byty bez centrálního topení, se špatnými a nedoléhajícími okny, nevyhovujícími elektrickými rozvody, dveřmi a podlahami, dále pak domy jako celky s děravými střechami , bez izolací a s neudržovanými společnými prostory). Průměrný byt bude mít vždy nějakou další přirážku, a tím se prodejní cena zvýší, ve většině případů velmi podstatně.
Příznivá cena pro zakoupení bytů je předpokladem k tomu, aby si nájemníci byty (domy) koupili a sami se o ně starali, nejenom zpomalovali jejich chátrání, jak je tomu za současného stavu. Proto očekáváme, že petici podpoří všichni, kteří Na Libuši bydlí, a to bez ohledu na to, zda si chtějí byt koupit.
Podporu petice očekáváme i od ostatních občanů našeho města, neboť kromě bytů Na Libuši je město vlastníkem ještě dalších bytů ve městě, a situace se v budoucnu může opakovat. A to nejenom při prodejích bytů.
Zastupitelstvo zastupuje obyvatele, kteří mu dali hlasy ve volbách. Proto by mělo jednat především v zájmu občanů (voličů) a města jako celku. Jistě by se našla společná řeč, pokud by byla z druhé strany dobrá vůle naslouchat argumentům a respektovat názory druhého. Pak by byla naděje, že se sídliště Na Libuši nestane jen zanedbanou periferií, kam se po setmění budou občané bát vkročit, a odkud se všichni, kdo budou mít možnost, odstěhují pryč. Všichni bychom byli rádi, kdyby se nám v „naší“ Bechyni dobře žilo a kdyby všichni, kdo Bechyni navštíví, mohli vyprávět, jak je krásná ta naše perla jižních Čech, jak spokojení jsou její obyvatelé a jak dobře radní město řídí. Pak by nám všichni mohli závidět.
Petice za přehodnocení výše prodejní ceny u bytů na sídlišti Na Libuši, za snížení základní ceny nerekonstruovaného bytu na 1000 Kč/m2 a za zrušení přirážky při koupi bytu po 1. 1. 2014, bude k podpisu od 18.4. do 7. 5. 2011 v pekařství na náměstí Na Libuši u p. Buchtelové a v knihkupectví v Libušině ulici u p. Simandlové.
Za petiční výbor M. Herza a I. Pokorná
Pavlína Macelová