Dělení evropských peněz nemá být jen hrabáním peněz pod sebe, ale má přinést lidem užitek. Na to upozorňují starostové šesti stovek obcí po republice výraznou protestní akcí. Pokud dnes na Táborsku navštívíte Stádlec či Vilice, se značkou se jménem vsi vás bude vítat i modrá tabule hlásající: Máme nárok na evropské peníze!. Jiné obce se připojují alespoň svým podpisem.

Podle tajemníka Sdružení místních samospráv Tomáše Chmely, je akce naplánovaná na dnešek kvůli zasedání vlády. „Obce a města už nehodlají být outsiderem v rozdělování evropských dotací v novém rozpočtovém období. Tabulí s přeškrtnutými hráběmi dají najevo, že mají nárok na peníze z unie," vysvětlil smysl protestu, nazvaného Druhá zlínská výzva, Tomáš Chmela.

Starostové a starostky cedule připevní dnes úderem deváté hodiny. „Jsou papírové a je na nás, jak dlouho je tam necháme. Tabule proto bude ve Vilicích viset, dokud ji nezničí déšť nebo se nestane terčem vandalů," konstatoval starosta Miroslav Břenda.

Do Vilic putovalo z unie na ozelenění obce a výměnu parket v sále kulturního domu milion korun. Nyní hrozí, že by nebylo v letech 2014 – 2020 z čeho čerpat. „Rozhodnutí vlády, že dotace nepůjdou nám, ale do jiného sektoru, globálně ublíží všem obcím. Nevím, z čeho bychom pak čerpali," sdělil Miroslav Břenda, proč se k protestu připojil.

S plánovanou změnou způsobu rozdělování dotací nesouhlasí ani starosta Stádlce Milan Kelich: „Nelíbí se nám to a myslím si, že by se našel jednodušší způsob rozdělování dotací. Systém je složitý a zejména malé obce budou mít v příštím dotačním období minimální možnost se k evropským penězům vůbec dostat. Proto protest chceme také podpořit," sdělil starosta.

Rozhodují skupiny

Stádlečtí prozatím při získávání dotací využívali programu Leader, kdy o penězích určených pro daný region rozhodují akční skupiny. V případě Stádlce skupina MAS Lužnice. „Díky tomuto programu jsme získali osm set tisíc korun na revitalizaci centra obce a čtyři sta tisíc na rekonstrukci suterénu úřadu. Nyní žádáme na obnovu požární zbrojnice," přiblížil Milan Kelich, kde evropské peníze ve Stádlci pomohly.

Například Záhoří u Bechyně zhruba s šedesátkou obyvatel se proti rozdělování dotací dnes nepostaví. Na vině je podle starostky Zdeňky Práškové špatná informovanost: „V minulosti jsme podobnou akci podpořili. O dnešním protestu bohužel moc nevím, protože jsme na úřadě již týden bez internetu. Je možné, že v e – mailu zprávu máme, já jsem se k ní ale nedostala," vysvětlila starostka, která se v názoru kloní ke svým kolegům.

Podle Tomáše Chmely ze Sdružení místních samospráv České republiky boj za lepší podmínky zdaleka nekončí. „Plánujeme pokojnou demonstraci starostů v Praze, která má upozornit na doutnající problém, který může zhatit prosperitu území státu na dlouhá léta," nastínil tajemník.

Zlínská výzva

Venkovské obce se protestem snaží upozornit na finanční prostředky okolo 500 miliard korun, které mají být určeny EU na plánovací období let 2014 – 2020. Obce se obávají, že mohou opět skončit v megalomanských a samoúčelných projektech, ze kterých veřejnost ani stát nemají užitek.