Opera Minka, More, balet Čert na vsi, Balada či Luk. Vyjmenovaná hudební díla pochází z pera Františka Lhotky.

Rodáka z Mladé Vožice, který přišel na svět přesně před 130 lety. Na Boží hod vánoční, tedy 25. prosince 1883, zakřičel v domě č.p. 150.

„Byl čtvrtým dítětem Josefa a Barbory rozené Burián. Nejranější dětství strávil na hraběcích statcích na panství Kuenburgů, kde jeho otec pracoval v konírnách a při slavnostních příležitostech jako kočí v livreji," sdělila Jana Sapíková, vedoucí Památníku Mladovožicka.

O kariéru bojoval

František Lhotka si přál, aby po obecné škole a gymnáziu nastoupil na pražskou konzervatoř. „O to však nějakou dobu bojoval se svým otcem, který měl jinou představu. Chtěl, aby se jeho syn stal kovářem," pokračovala.

Když mu bylo šest let, přestěhovala se celá rodina do Prahy. Věcí moc neměli, veškerý majetek naskládali na jeden vůz. „Otec si v hlavním městě otevřel malý pivovar a matka začala pracovat v jedné kavárně," upřesnila.

V roce 1899 se Františkovi splnil sen. Nastupuje na vysněnou pražskou konzervatoř, kde se věnuje hře na lesní roh a kompozici. Až do roku 1905 patří mezi jeho učitele například Antonín Dvořák.

„Jako absolvent obdržel státní cenu tehdejšího ministerstva vyučování za skladbu Rej, která byla roku 1905 uvedena ve Vídni," vyzdvihla jeden z jeho úspěchů Alena Lukšíčková, která osobnost Františka Lhotky ukazuje ze vzpomínek mladovožického rodáka a historika Richarda Hrdličky. Ten je čtenářům Táborského deníků známý. Jeho prostřednictvím se každý čtvrtek můžete dozvídat zajímavosti z historie jednotlivých domů v Mladé Vožici.

„S Františkem Lhotkou si několik let dopisoval a v korespondenci vždy vzpomínal na své rodiště," poznamenává Alena Lukšíčková.

Po studiích se však v Čechách dlouho neohřál. Zlákala ho cesta za hranice. V roce 1909 odchází se spolužákem z konzervatoře Jaroslavem Křičkou do Jekatěrinoslavi v Rusku. Zde je uvedena jeho symfonie Rej. O tři roky později dostane cenu České akademie věd a umění za smyčcový kvartet G-moll.

Povýšil na rektora

„V té době již ale žil v chorvatském Záhřebu, kde přijal místo korepetitora a prvního hornisty v operním orchestru národního divadla. Současně se stal profesorem teoretických předmětů a plechových nástrojů v hudební akademii. V roce 1923 povýšil na rektora," shrnula další část umělcova života Jana Sapíková.

František Lhotka napsal několik skladeb téměř ve všech hudebních oborech. Jak uvádí Alena Lukšíčková, v Záhřebu vyšly například opery Minka, More, dále balety Čert na vsi, Balada a Luk. „Čerta ve vsi si oblíbili nejen v Jugoslávii, ale také ve Švýcarsku, Německu, Anglii, Bulharsku a po válce i ve východním Německu a Itálii," naznačuje s tím, že když byl stejný balet uveden v Praze, pozitivně se o něm zmiňovaly i místní noviny.

Roli hudebního skladatele měnil však i za dirigenta. Řídil například chorvatský spolek nazvaný Lisinsky, a to nejen v tehdejším Československu, ale i ve Švýcarsku, Německu a Rakousku.

Umělec navštívil rodnou Mladou Vožici naposledy jako student pražské konzervatoře, tedy v roce 1904. „Tehdy se setkal s kolegou Jánským, synem Františka Jánského, který v Mladé Vožici působil jako advokát," dodala Alena Lukšíčková s tím, že František Lhotka zemřel 26. ledna 1962 v Záhřebu. Pochovaný je na hřbitově Mirogoj.

Soukromý život

Když bu bylo 29 let, oženil se se svou žačkou, klavíristkou Ivou Antolkovičovou. V manželství se mu narodili tři synové a jak je vidět, všichni byli umělecky založení:
Ivo Lhotka Kalinský se stal uznávaným skladatelem
• Aleksandar Lhotka se prosadil jako hudební filmový poradce
• Nenad Lhotka se uplatnil jako baletní mistr.

Hudební díla:

OPERY • Zlatokost Kraljevič, U carstvu sanja, Minka, More
BALETY • Balada o středověké lásce, Čert na vsi, Amazonka …
SYMFONICKÁ DÍLA • Rej, Symfonie F-dur, Houslový koncert d-moll …
FILMOVÁ HUDBA • Cement, Zivjece ovaj narod, Na novom putu …
PEDAGOGICKÁ DÍLA • Harmonie – základy homofonní textury, Dirigování