Ještě před rokem to vypadalo, že prioritami ve městě jsou senior dům a koupaliště. Zbyl jen domov důchodců, protože výstavba koupaliště je už definitivně minulostí. V platnosti zůstává biotop na Soukeníku.

A to i přesto, že v zásobníku investičních akcí na roky 2008 až 2012 dosud sportovně rekreační areál v prostoru bývalé požární nádrže figuruje. Město ale v minulosti nevyužilo mnoha dotačních titulů na vznik koupaliště. Starosta Bedřich Beneš to vysvětluje tím, že se tam ani stavět nedá. Louka se nachází v záplavovém území, kde hrozí omezení rozlivu. „Nemá smysl tam budovat koupaliště. Proto jsme upřednostnili hřiště na softbal a tenisovou halu. Sportovní a odpočinkový areál tedy prošel první fází, počítáme s jeho dalším rozšířením,“ informoval Beneš.

Obdobná situace nastala i v otázce senior domu. Ani na něj město samo finančně nedosáhne. Ale podle starosty je cesta k jeho realizaci mnohem kratší než ke koupališti.

„Projekt, veškerá dokumentace i stavební povolení jsou připraveny. Musíme najít finanční zdroje a víme, že to rozhodně nebude z rozpočtu města. Asi ani z dotací Evropské unie, kde jsou přesvědčeni, že podobná zařízení jsou schopna se uživit sama. Je docela možné, že z toho nakonec bude projekt komerční. Raději bychom ho zajišťovali sami, proto nyní hledáme silného partnera,“ vysvětluje starosta. Dodává, že v současné krizi se zároveň projevila velká neochota bank půjčovat peníze.

Senior dům by přišel na více než dvě stě milionů korun, které město nemá. „Není to mrtvý projekt, jsme stále jen ve fázi příprav. Hledáme možné zdroje financování,“ upřesnil Bedřich Beneš.

Pokud město nesežene peníze, nebo vhodného investora, čeká pravděpodobně senior dům stejný osud jako koupaliště.

Alena Řezáčová

Anketní otázka: Co raději- senior dům nebo koupaliště?

Simona Kladivová, Vlašim -Každopádně by město mělo investovat do domu seniorů. Těch je nedostatek všude a generace stárne. Mladší si mohou za koupáním přece dojet i někam dál.

Jan Šimeček, Dražice -Jako vodní pólista preferuji investice do bazénu. Myslím si, že o své rodiče by se především měly starat děti, a tím pádem by nemuselo být tolik domovů pro seniory.

Miroslav Růžička, Košice -Jako otec malých dětí bych byl pro bazén. Až budu seniorem a nebudu se moci o sebe postarat, o mě se postarají děti, se kterými jsem čas trávil právě u toho bazénu.

Karel Podhora, Tábor -Vzhledem ke svému věku jsem pro dům seniorů. Je jich málo a čekací lhůty jsou nekonečné. Za mého mládí jsme ke koupání žádná koupaliště nepotřebovali.