Ani tragické novoroční události z jihu Čech Táborské neodradily. Přestože mrzne jen několik dní a led je na mnoha vodních plochách příliš slabý, již prvního ledna bruslilo několik desítek lidí na Jordáně. Podle profesionálů
hazardují se svými životy.
„Rodiče se báli, že Jordán ještě není zamrzlý, tak jsme to přišly omrknout. Zamrzlé je to dobře a je tu i hodně lidí, tak je to snad v pořádku. Určitě nás tu mají zítra taky,“ shodla se patnáctiletá Kamila Hálová s kamarádkou Veronikou Volákovou.
Kde najít bezpečnou lední plochu, jak má být silná a jak třeba vypadá? Na to Deníku odpovídal hasič Jihočeského kraje a velitel, zdravotník Vodní záchranné služby Soběslav Zdeněk Malkovský. Podle něj je nejbezpečnější lední plochou zimní stadion, ovšem bez zimní romantiky.
„Aby byl led aspoň trochu únosný, musí minimálně tři dny mrznout s teplotami pod pět stupňů Celsia. Počasí, které panuje v těchto dnech, kdy mrzne jen v noci, je velice nebezpečné. Led totiž dokonale nepromrzne,“ zdůraznil a upozornil, že žádná přírodní nehlídaná plocha není bezpečná a vstoupit na ni je pouze na vlastní nebezpečí.


Nebezpečný Jordán
Jordán je podle Malkovského typickou vodní plochou, která se během sekundy může proměnit v osudovou.
„V Jordáně stačí upustit trochu vody, což nikdo nepozná, a led tak vlastně visí ve vzduchu a hned je tu problém. Druhým nebezpečím jsou plyny, které se uvolňují z bahna na dně nádrže a vznikají vzduchové kapsy nebo podtlak. Led pak nemá takovou soudržnost,“ konstatoval s tím, že není radno vstupovat na led, kde jsou vidět bubliny nebo oválné bílé skvrny.
Malkovský doporučil, že nejlepší přírodní plochou pro bruslení je například slepé rameno řeky bez proudu. Optimální hloubka vody pro bezpečné bruslení je asi půl metru. V neznámém prostředí by pak lidé měli led ozkoušet třeba delší tyčí a vždy by na místě měly být minimálně dvě osoby.
Ani záchrana prochlazeného, který se do ledu propadl, není tak jednoduchá.
„Jakmile je člověk ve vodě déle než pět minut, měli by se o jeho záchranu postarat profesionální záchranáři. Ono to totiž není tak jednoduché, jak se může zdát,“ řekl Malkovský. Studená voda může zachránit život malému dítěti, dospělému spíše ublíží.
„Dítě má cenu resuscitovat i po půl hodině strávené v ledové vodě,“ pokračoval.
Zástava srdce přichází podle Malkovského v době, kdy teplota tělesného jádra klesne k 27 °C. Studená krev, která se drží v končetinách, se za žádnou cenu nesmí dostat do srdce, kde také může způsobit jeho zástavu. Proto je vždy třeba podchlazeného zahřívat od hrudníku a nepodávat mu alkohol.
„Ten sice roztahuje cévy a působí pocit tepla, ve skutečnosti ale ochlazuje,“ dodal.
Včera se po Jordáně s kamarády proháněl i Jan Bednařík (14), který už za sebou nepříjemnou zkušenost má, na rozdíl od strachu.
„Stalo se to na Komoře. Dal jsem si tehdy pěkně studenou lázeň, ale ven jsem se vyškrábal sám. Naštěstí jsem neměl brusle a stačil jsem na špičky,“ vzpomínal. Na led se vstoupit ale znovu nebojí. „Myslím, že je to bezpečné. Držím se spíš u kraje. Nemyslím, že by mě pak někdo zachraňoval, asi by se mi spíš smáli,“ dodal.

Daniel Vacek

David Peltán