Se starým gaučem, nefunkční ledničkou či nepojízdným bicyklem už nemobilní či líní občané Tábora nemusejí do sběrných dvorů.
Od března radnice spustila službu individuálního svozu odpadu.


„Zatím jsem o tom neslyšel, ale my na to máme auto. Chápu však, že někteří lidé službu vítají,“ sdělil Aleš Vandrovec z Tábora. Za tři měsíce individuální svoz využilo zhruba dvanáct lidí.


„Služba funguje podle našich představ. Využívají ji pouze lidé, kteří nemají jinou možnost odložení nepotřebných věcí a nechtějí zakládat černé skládky. Z osmdesáti procent se jednalo o seniory, na jeden výjezd se odvezlo zhruba deset kusů odpadu,“ informovala Lenka Koubková z odboru životního prostředí táborské radnice. Ve třech případech pak pracovníci Technických služeb nad rámec své práce pomáhali občanům se stěhováním.


Ceny za odvoz se pohybují kolem 330 korun za sedačkovou soupravu, kuchyňskou linku nebo koupelnové jádro. Za likvidaci sporáku, lednice, pračky nebo televize, zájemce zaplatí 110 korun. Drobné spotřebiče pak občana vyjdou na 70 Kč. Některým lidem se však zdá služba drahá.


„Stává se, že nám volají a nelíbí se jim cena. Jenže už teď to Technické služby dělají pouze za provozní náklady. V tomto okamžiku se tedy o zlevňování hovořit nedá. Co bude za tři měsíce, kdy se bude projekt vyhodnocovat, uvidíme,“ dodala Koubková.


Jedním z cílů projektu bylo i zamezení vzniku černých skládek. Podle strážníka Ladislava Johančíka změny zatím vidět nejsou.
„Černé skládky jsou a asi budou pořád, a to hlavně na sídlištích. I když mají občané sběrné dvory všude a zdarma, především v obdobích úklidů odkládají nepotřebné věci k popelnicím a tam, kam nemají,“ říká. Při zjištění hrozí občanovi bloková pokuta až tisíc korun.

Pro inspiraci k individuálnímu svozu velkoobjemového odpadu nemusela táborská radnice příliš daleko. Tuto službu provozuje sezimoústecká radnice již dva roky.


„Využívaná je hodně. Lidé si mohou nechat odvést prakticky cokoli od nepotřebného nábytku a elektrospotřebičů, až po stavební materiály. Je to služba zejména starším lidem, kteří se do sběrného dvora dostat nemohou,“ říká ředitel Správy města Sezimova Ústí Jaroslav Kupsa.
Za odvoz odpadů multikárou si Správa města účtuje zhruba 19 korun za kilometr. Podobně jako po třech měsících v Táboře, ani dvouletá zkušenost se službou neměla vliv na úbytek černých skládek ve městě.


„Kdo je zodpovědný a slušný, odpad mimo popelnici či sběrný dvůr nikdy neodloží. Každý den dva pracovníci vyráží uklízet černé skládky ve městě, každé pondělí vyjíždí multikára,“ komentoval smutnou bilanci Kupsa.


Zájemci o službu mohou volat na Správu města nebo přímo na radnici. „Nevím o této možnosti, ale kdybych potřebovala něco odvézt a neměla bych jak, zavolala bych,“ říká Martina Ježková ze Sezimova Ústí.


O zavedení individuálního svozu velkoobjemového odpadu zatím neuvažuje Soběslav, vyjít vstříc nemohoucím občanů je však ochotná.
„Zatím jsem se nesetkal s takovým požadavkem. Sběrný dvůr máme v centru a Soběslav je malé město, lidé to sem dovezou na kárce, nebo mají děti či příbuzné, které jim odpad odvezou. Když nebude nějaký občan moci, vyjdeme mu samozřejmě vstříc. Nadstandardní službu zatím ale zavádět nebudeme,“ podotkl tajemník soběslavské radnice Radek Bryll.

David Peltán