Dependson není tak úplně kapela. Na podiu je potkáte asi těžko, přesto hrají. Dependson je projekt tří milovníků hudby – Karla Pištěka, Josefa Devery a Tomáše Růžičky. Jejich muzika vzniká většinou v počítači. Pustíte na přehrávači play a rozbalí se temné intro plné elektronických zvuků a ruchů. Přesto o nabroušené kytary nepřijdete. Naopak.

Vznikli před zhruba pěti lety. Hlavní činnost ale datují do posledních dvou až tří let. Projekt letos vydal své debutové album Mist. „Začali jsme s Karlem něco zkoušet s počítačem a nebylo to úplně marný. Hodně nás chytnul samotný proces skládání. Už jenom pracovat s jakýmkoli nástrojem, nikoho nepřemlouvat a skládat ve chvíli, kdy máš náladu, považuji za minimálně zajímavé. Po pár letech jsme do našich hotových věcí chtěli vložit jiný element a hlavně to zvukově posunout, proto jsme oslovili zvukaře a bubeníka Petra Housku. Do nějakého stádia se projekt sice dostal, ale nakonec to umřelo. Pak nastoupil Tomáš, se kterým jsme udělali tři nové skladby, natočili klip, doladili staré věci a konečně desku vydali. To je pro nás asi nejdůležitější. Bylo to sice těžké, protože jsme si vše dělali sami a většinu věcí jsme dělali poprvé, ale je to venku a my máme radost,“ vypráví Josef Devera.
Svou prvotinu Dependson vydali v limitovaném nákladu pouhých 300 kusů.

„Album je ještě k dostání, takže si ho můžete koupit. S prodejem jsme vcelku spokojení, ale mohlo by se prodávat víc,“ poznamenal Devera. Práce na desce se protáhly, členové projektu na něm dělali téměř pět let.

„Například bylo nesmírně těžké najít člověka, který zná software, v němž pracujeme. Zná jeho limity a omezení a hlavně pochopí náladu naší hudby. Dále měl akceptovat, že je to výsledek našeho nadšení se všemi technologickými překážkami, které to přináší,“ vysvětluje Tomáš Růžička.
„Dělali jsme si vše sami a setkávali jsme se různýma překážkama, které nějaký čas vzaly, než jsme je v rámci kompromisu vyřešili. Taky jsme měli několikrát docela dlouhé výpadky. Bylo třeba i půl roku, kdy jsme na projektu vůbec nedělali. Zrovna rostly houby, a tak jsme s Tomášem chodili na hříbky, anebo Karel nebyl pár měsíců k dostižení. Nejde o to desku jen nahrát, ale také udělat mix, mastering, návrh na obaly, booklet, cd, vymyslet scénu na videoklip, natočit ho, sestříhat, udělat postprodukci a mnoho dalšího. Navíc jsme nikam nespěchali,“ doplnil Devera, jehož jméno je spojené s další táborskou kapelou, Deverovo chybou. Co s ní má společného? „Teď už nic, ale měl jsem. Působil jsem ve skupině Hodouškova vina a když jsem na dlouho odletěl do zahraničí, kapela se v recesi přejmenovala na Deverova chyba a jejich první album se myslím jmenovalo Tak si klidně leť. Po návratu jsem s nimi ještě absolvoval turné po Evropě coby host. V současnosti jsem jim dělal remix na jednu ze skladeb, která je k dohledání na webu,“ objasňuje. Na desce Mist projektu Dependson je sedm skladeb. Jsou tam jak starší, prvotní písně, které jsou předělávané, tak i nové věci.

Hudební žánr, který trio hraje, podléhá jak skládání hudby na počítači v kombinaci s klasickými hudebními nástroji, tak představám členů. Najdete v něm pop, temnou elektroniku a částečně i rokenrol. Texty jsou zpívané v angličtině. Jejich tématem jsou věci mezi lidmi – třeba láska.
Zejména hudebníci způsob tvorby hudby na počítači asi většinově odsoudí. Dependson v něm ale vidí i plusy. „Velká výhoda počítače, alespoň pro mě, je, že můžeš na něm dělat kdykoli, cokoli, klidně i s celým orchestrem a nikdo ti do toho nekecá. Samozřejmě zvuková kvalita je jinde a lidé, kteří se zabývají muzikou, můžou říct, že je to ploché a podobně. Nám to ale stačí, našim hudebním nástrojem je prostě počítač, s nimž se musí pracovat. Funguje to zkrátka jako kapela. Navíc děláme každý doma, což je výhoda, protože nejsme na sobě časově závislí. Děláme tehdy, když máme čas a chuť a nemusíme být na zkoušce ve tři,“ říká Josef Devera.

Tomáš Růžička k tomu doplnil, že ho hudba baví, ale prakticky na nic nezahraje. Tento způsob tvorby mu přece jen umožňuje se realizovat. Přesto se chytil i baskytary, Devera klavíru a kytary a Karel Pištěk zpěvu a kytary. Na hraní naživo to zatím ale nevidí.

Slavný remix

Kromě vlastní tvorby Dependson pracují na remixech například pro světoznámé Nine Inch Nails či tuzemské Veena, Deverovu chybu, Somebody Recalled, Rotten Brats a další. V roce 2008 byl dokonce remix skladby Me, I’m Not kapely Nine Inch Nails zařazen na desku NIN Fan-Made Singles.


Album Mist projektu Dependson vyšlo na lisovaném kompaktu v limitovaném nákladu 300 kusů. Na desce najdete sedm skladeb plus videoklip. Balení pak zahrnuje další CD s bonusy. Cena alba je 200 korun. K dostání je v táborském klubu Orion, MP7, u vydavatele Election Records či nebo při kontaktování Dependson.

DAVID PELTÁN