Tomáši Snášelovi je dvacet let, přesto už chtěl ochutnat komunální politiku. Byl mu nízký věk překážkou? Sám přiznává, že zřejmě ano. Přesto je z něj patrné, že politika pro něj není alfou a omegou. Do souboje o táborskou radnici vedl Věci veřejné. Sebekriticky kandidoval jen na post místostarosty.
Ve volbách ale propadly a nezískaly ani jedno místo.

Co vám tyto volby daly do života?
Určitě výbornou zkušenost. Daly mi toho hodně a vzaly jen čas. Jsem odhodlaný v tom pokračovat. Zjistil jsem taky, že i ve svém věku dokážu získat podporu širšího okolí. My jsme akorát získali, vlastně od obsazení jednoho místa nás dělilo strašně málo. Možná se hodně lidí modlilo, abychom se tam nedostali a jejich přání bylo vyslyšeno. Já jsem ale do toho dal maximum a budu bojovat dál.

Vás nic nezhnusilo?
Ale samozřejmě, hodně věcí. Lidská vlastnost už je taková – co nejvíc uškodit. I když do svých dvaceti jsem bez poskvrny a nikdy nikomu jsem neublížil. Nechápal jsem, že někdo může být vůči mému jménu až tak pesimistický. Já si ale za své jméno bojuju a bojoval sám.
Vaše kampaň byla hodně konfrontační, poukazovali jste na korupce na radnicích a na neprůhlednost zakázek. Zvolili jste dobře?
Na jednu stranu špatně, na druhou dobře, protože lidé by měli vědět, co se děje v jejich městech. Druhá věc je, že nám to na ničem nepřidalo. Lidi asi mají spíš rádi pozitivně a klidně vedenou kampaň.

Mně by konkrétně zajímalo, kdo je podle vás zkorumpovaný.
Nebudu odpovídat přímo, ale myslím si, že to by vyřešila jednoduchá věc: elektronické výběrové řízení na veřejné zakázky. Když si rozkliknete www.tabor.cz, tak se tam skrývají různá zákoutí a různé zákulisní hry. A z výpisu obchodního rejstříku se pak u leckterých jmen ledacos člověk dozví.

Cítíte se teď zklamaný?
Necítím. Jsem odhodlaný.

Když jsem zabrousila do vašeho programu, tak mne v něm zaujalo hodně bodů. Například, že se staví megalomanské akce, které se městu nevrátí. Například odpočinkové zóny Komora a Jordán. Co konkrétně proti nim máte?
Inline se mi líbí, ale myslím si, že ten ovál je dělaný jen na krátké období. Když jsem tam nedávno byl, tak už polovina z těch věcí byla rozbitá.

To je ale asi v lidech, kteří tam chodí.
To je pravda, ale je to i ve zpracování. V těch megalomanských akcích jde podle mne spíš o to, že město se zaměřuje spíš na věci – např. Léto nad Jordánem, které by se měly dělat až nakonec. Já bych se choval tak, že nejdřív bych chtěl mít co nejvíc prosperující město, které si samo vydělá například na opravy chodníků. Přece se nebudu chovat tak, že odprodám výdělečný majetek jen proto, abych za ty peníze mohl opravit chodník, který se za dva roky zase rozbije. Tak bych ho nejdřív spravil nějakou lacinější formou, tady se totiž všechno dělá strašně draze.

V tom s vámi nesouhlasím. Plátování je nanic.
Abyste mě nepochopila špatně, já si myslím, že jsou chodníky důležité, a ty je třeba opravit, ale pak jsou i nedůležité, které mohou počkat.

Ale i u nich žijí lidé.
Já vím, ale to mne nemůžete chytat za slovo.

Dobrá, tak souhlasím, že je třeba dostat do Tábora investory a využít průmyslovou zónu. Jak jste to v dnešní době chtěli udělat?
Pravda, dnes není jednoduchá situace a město dobu, kdy mělo velkou šanci, propáslo a chopil se jí spíš Písek. Pokud budou chtít zónu teď zastupitelé řešit, budou to mít těžké. Je třeba se zaměřit na pobídku investorů. Podívat se do států, z nichž by sem investoři ještě chtěli. Velké trendy ale Tábor propásl.

Kritizujete v programu i obnovu kanalizace. Byl jste se někdy při přívalovém dešti podívat v Údolní ulici?
Ano, vím, jak to vypadá, někdy šlo až o život. Oprava je důležitá, ale za jakou cenu? My to kritizujeme kvůli vysoké ceně. A nejen kanalizaci, ale i opravy chodníků a silnic. Šlo by to dělat o polovinu levněji – s výběrovým řízením po internetu. Studoval jsem to v jiných městech a kde ho měli, tak ceny snižovalo. To je transparentní forma, která už měla být dávno zavedená.

Co budete s VV dělat dál?
Rozšiřovat klub, pravidelně se scházet a připravovat se na další volby. A já budu dál sledovat chod města.