Hned dvě morové rány provázejí prodej veselského kina: anonymní oznámení na ministerstvo vnitra a policii a malý pozemek pod kinem, který však městu neříká pane.

Bezejmenný napadl legálnost hlasování a dalších okolností ohledně záměru města prodat biograf i s přilehlými pozemky za cenu 800 tisíc korun jedinému přihlášenému zájemci.

„Nahlásil se ke mně vyšetřovatel z odboru hospodářské kriminality Tábor. Prověřoval, zda při procesu schvalování nedošlo k pochybení, a mimo jiné se mě ptal i na to, zda jsem udání neposlal já,“ řekl člen zastupitelstva Josef Fríd. On sám hlasoval před třemi měsíci proti prodeji. Zásadně mu vadilo, že se objekt prodává pod cenou. O tom, že vše proběhlo podle jednacího řádu zastupitelstva, však pochybnosti nemá.

„Za mnou nikdo nebyl, ale slyšel jsem, že nějaké vyšetřování probíhá. Dost mě to překvapilo,“ připustil Jaroslav Hejl (KDU – ČSL). Dodal, že on sám tehdy váhal, zda se nemá zdržet hlasování. Nakonec ale zvedl ruku pro.

„Nebylo co řešit. Přihlásil se jeden uchazeč a byla to jediná šance, jak zachovat kino alespoň v omezeném rozsahu.“
Policie však ze zákona musí prošetřit každé oznámení.

„Táborská policie skutečně obdržela podnět ve věci porušování povinnosti při správě cizího majetku. V tuto chvíli kriminalisté prověřují skutečnosti, které jsou obsahem tohoto,“ řekl mluvčí táborských policistů Miroslav Doubek. Jak doplnil, prozatím nebyly shledány žádné důvody pro zahájení trestního řízení. Prověřování však dále trvá.

Starosta města Jaromír Novák je přesvědčen, že zastupitelstvo v ničem nepochybilo a celý proces proběhl podle legislativy. Za neobvyklou nepovažuje ani sumu, která se od odhadní ceny liší o zhruba tři miliony. Co ho však trápí, je výpis z katastru.

Při zjišťování historie nabytí pozemků, které chce město i s budovou kina prodat, se totiž přišlo na to, že pozemek o výměře deset metrů čtverečních nepatří městu.

„Přestože je parcela zapsána na našem listu vlastnickém a i na katastru nemovitostí figuruje jako náš majetek, při podrobnějším hledání vyšlo najevo, že je k našemu pozemku přisloučena část cizího,“ vysvětluje Novák.

Město chce parcelu koupit. Majitel miniaturního ale v tuto chvíli velmi zásadního pozemku se však staví na zadní.

„Musím říci, že pan Slavík se chová velmi podivně. Vedoucímu odboru se podařilo se s ním sejít až na třetí pokus. Do zasedání zastupitelstva měl sdělit svoje stanovisko. Bohužel se tak nestalo,“ naznačil starosta.

Dokud si ale město majetkové poměry nevypořádá, k podpisu smlouvy, která už tři měsíce leží vedení na stole, nemůže dojít.

„Nevím, jak se k tomu mám postavit. Město to musí dát nejdříve do pořádku. Zatím mě to ještě neotrávilo, ale obávám se, aby to všechno nějak nevyšumělo,“ reagoval potenciální kupec veselského biografu Stanislav Absolon.

Čas mu ale běží. Prozatím musel pozastavit rozjednaný úvěr, za který chtěl budovu rekonstruovat. Jeho podnikatelský záměr už mu také stačil někdo vyfouknout.

„Všichni věděli, že se v objektu chystám provozovat posilovnu. A už jsem se dozvěděl, že ji ve Veselí chystá otevřít někdo jiný,“ poznamenal Absolon.
Objekt kina, na jehož provoz město doplácí ročně 600 tisíc korun, se nejdříve město snažilo pronajmout. Rovněž jediný zájemce o pronájem, Tomáš Bína, však nakonec od smlouvy z osobních důvodů odstoupil.

Na loňském prosincovém zasedání proto zastupitelé odsouhlasili prodej. Do výběrového řízení se přihlásil jediný zájemce a nabídl za objekt s pozemky 800 tisíc s tím, že provoz kina v únosné míře zachová.