Ovšem vydá ho jen do středeční 16. hodiny. "V Táboře jsme jich ke středečnímu ránu vydali kolem 330 a předpokládám, že přibudou, protože budou ještě další na poslední chvíli," tipuje Vladimír Helma, vedoucí táborského odboru vnitřních věcí, který má volby na starosti.

S voličským průkazem je možné využít svého občanského práva také kdekoli na české ambasádě. Podle Vladimíra Helmy přicházívají ze zahraničí tisíce hlasů. Všechny v těchto letošních parlamentních volbách skončí ve statistikách celého Středočeského kraje. Los určil, že na všech ambasádách po celém světě mají kandidátní listiny právě tohoto kraje.

Ve volebním obvodu Tábora se nemění žádná zvyklost a do této chvíle se ani nikdo z kandidátů své hry o křeslo v Parlamentu nevzdal a ani nebyl svou stranou odvolán. Pokud se tak stane, bude volič ve své volební místnosti upozorněn, aby takovému voliči nedával preferenční hlas. Těch můžeme v rámci jednoho subjektu, tedy u jedné politické strany či hnutí, udělit ke čtyřem jménům, a sice kroužkem. Jestliže omylem zakroužkujete více jmen, váš hlas sice zůstává dál platný, ale k preferenčním hlasům se při sčítání nepřihlédne. Vaši podporu automaticky získá celá strana.

Volební místnosti se otevřou v pátek ve 14 hodin a zavřou ve 22 hodin. V sobotu můžete k urnám od 8 do 14 hodin. Pak se začne sčítat.