Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro svoji sousedku udělali po povodni sbírku

Tábor/ Zárybničná Lhota/ Povodně 2013 - Voda vyhnala Alenu Kasalovou z domu na pět týdnů. Interiéry musela kompletně zrekonstruovat. Pomohla jí rodina, ale i sousedé

11.6.2014
SDÍLEJ:

V OPRAVENÉ KUCHYNI. Ještě loni zbyly v kuchyni pouze holé zdi. Voda zničila linku i spotřebiče. Letos si tady Alena Kasalová již s chutí uvaří i vypije kávu.Foto: Kateřina Krejčová

Zničené spotřebiče, nábytek, podlaha, zalitý kotel i uhlí. Nakonec holé místnosti a omlácené omítky. Takto vypadalo před rokem stavení Aleny Kasalové ze Zárybničné Lhoty.

ZNIČENÝ DŮM. Na domě Aleny Kasalové napáchala loňská povodeň nemalé škody. Do bytu  se vrátila až po pět týdnech, které přečkala u svojí  vnučky.

Pod okny jí řádil Chotovinský potok, který se rozlil za domem a bral vše, co stálo v cestě. Z domu ji syn vynesl na poslední chvíli a sám pak měl co dělat, aby proud ustál. Domů se mohla natrvalo vrátit až po pěti týdnech, do té doby bydlela u vnučky.

VAL. Hladina Chotovinského potoka se u mostu převalila přes kamenný val  a pohltila okolní domy.„Každý den u mě dřel zeť s vnukem, aby se tady dalo zase bydlet. Interiéry jsou opravené, ale letos jsme teprve dodělávali zahrádku a fasády také ještě nejsou hotové. V baráku se stále drží vlhko, a tak se po stěnách dělají mokré mapy," líčí Alena Kasalová, která v domě měla téměř metr vody.

K situaci sedmasedmdesátileté ženy naštěstí nezůstali zastupitelé lhostejní. Majitelce domu, jíž je dcera paní Kasalové, poskytli 100 tisíc na odstranění škod. A nezištně pomohli i lidé ze sousedství.

„Udělali pro mě sbírku 
a umístili kasičku do Jednoty. Mezi s sebou tak vybrali asi pětadvacet tisíc. Hrozně mi pomohli," váží si Alena Kasalová lidského přístupu spoluobčanů ze Lhoty.

Špinavé koryto

ŠPINAVÉ KORYTO. Podle některých místních  val svoji funkci neplní. Kameny na něm nedrží a lidé by raději viděli vyčištěné koryto potoka.V roce 2002 se jí voda dostala jen na dvůr. Táborská radnice ve své postižené příměstské části nechala potok obehnat kamenným valem a přímo před zahradou Aleny Kasalové postavit metr a půl vysokou betonovou zeď. Na loňskou pohromu byla krátká.

„U mostu vlítla voda za val a letěla rovnou sem. Žiju tady čtyřicet let a mohu vám říct, že tohle nepamatuju. Dříve se potok jen občas rozlil po louce," vzpomíná sousedka Jana Jelínková. „Názor lidí ve vsi je takový, že kdyby místo valu vyčistili koryto potoka, udělali by nejlíp. Dřív se tady dali plavit koně, kolik v něm bylo vody. Dnes je normální hladina asi třicet centimetrů a všude leží sediment a jiné naplaveniny," zlobí se.

PŘED ROKEM:

• Obyvatelé Zárybničné Lhoty s hrůzou sledovali, jak se voda rozrazila o val přímo do rodinných domů. Ohrožených jich bylo sedm. Lidé měli zatopené zahrady a sklepy, Alena Kasalová 
i obytné prostory.

• Místní si stěžovali na protipovodňová opatření, která město nechalo vybudovat. Stavbaři sice postavili valy, ale voda se přes ně u mostu lehce přelila.

• V Táboře pak schválili jako jediný příspěvek pro konkrétní osobu, a to pro Alenu Kasalovou. Další města přispívala do veřejných sbírek. 

Autor: Kateřina Krejčová

11.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Stanislavu Semrádovi z Kardašova Řečice se letos úroda obřích dýní povedla. Na snímku je s vnukem Zdeňkem.
11

OBRAZEM: Pochlubte se, jak vám vyrostla dýně

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Poslední rozloučení na Táborsku

Táborsko - Přinášíme přehled pohřbů na čtvrtek a pátek od pohřební služby Melich.

Odjel rovnou na dvou motorkách

Ratibořice - Z jedné stodoly zmizely hned dvě motorky naráz.

Zastupitelé rozhodnou o přesunu hvězdárny

Tábor - Radní doporučí zastupitelům, aby je podpořili v přesunu zařazení hvězdárny.

Soběslavská školka předložila nejlepší projekt

Soběslav - Soběslavská školka z Nerudovy ulice se zapojila do aktivity eTwinning.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení