Od Nového roku se to změní. Život vám mají usnadnit elektronické občanské průkazy s čipem. Zaplatíte za něj pět set korun. Vydávat se budou od ledna, ale jen v Táboře.

„Pro vydávání nových typů průkazů je potřeba, aby pracoviště, která budou zajišťovat kompletní agendu, byla vybavena odpovídajícím technickým zařízením. Proto bude pro okres Tábor zajišťovat vydávání pouze Městský úřad na Husově náměstí. Ten také bude mít k dispozici mobilní pracoviště,” uvedl pro Táborský deník Antonín Hlaváček, vedoucí táborského odboru dopravně správních agend.

Bez fotografie

Po mnoha letech tedy končí možnost zařídit si občanské průkazy v místě bydliště, na příslušných úřadech nebo matrikách. Což znevýhodní zvláště starší občany na vesnicích, kteří budou muset za novým průkazem cestovat. Nově ale již nebudete muset přijít s fotografií. Tu obstará přímo úředník.

„Nový občanský průkaz bude vyroben ve dvou typech, buď se strojově čitelnými údaji, nebo se strojově čitelnými údaji a elektronickým čipem. Oba typy budou obsahovat strojově čitelné údaje a takzvaný 2D kód, který je obdobou PIN kódu a slouží k zamezení zneužití dokladu,” upřesnil Pavel Novák, mluvčí ministerstva vnitra, které se změnou přišlo.

Na průkazech uvidíte už jen jméno, příjmení, datum a místo narození. Vše ostatní bude čitelné pouze z elektronického čipu. Pokud se tedy změní váš rodinný stav nebo trvalé bydliště, nebudete muset žádat o nový průkaz a čekat na jeho vydání. Jednoduše si zajdete na úřad a necháte si příslušný údaj na čipu změnit. Čip bude obsahovat také elektronický podpis.

„Změna na čipu karty bude navíc automaticky zanesena do systému základních registrů, aby občan již nemusel chodit hlásit například změnu bydliště na další státní úřady,” dodal Novák.

Zavádění nového systému se dotkne chodu pracovišť už v tomto roce. „Žádosti o elektronické pasy bude možné podávat nejpozději do 19. prosince a od 27. prosince do 30. prosince nebude možné ani tyto vyhotovené elektronické pasy vydávat. O stávající typy občanských průkazů je možné žádat jen do 14. prosince,” upřesnil Hlaváček. Dosavadní občanské průkazy zůstávají v platnosti po dobu na nich uvedenou.