Celkem zatím 56 subjektů chce v říjnu v okrese promluvit do složení městských zastupitelstev. Je to ale o tři méně než ve volbách před čtyřmi roky.

Propad se projevil v Táboře, kterému ubyl jeden subjekt, v Plané nad Lužnicí dva, Jistebnice, Mladá Vožice a Chýnov přišly shodně s Táborem také o jeden.

Například Strana práv občanů Zemanovci se o hlasy voličů ucházet nebude, nikde se nenechala zaregistrovat. Ani v roce 2010 však do hry téměř nezasáhla, kandidátku postavila pouze v Táboře, ale od voličů si odnesla nedostačujících 1,59 procenta hlasů. Dnes už základní organizace v Táboře neexistuje. „Rozpadli jsme se. Dvě třetiny členů nezaplatily příspěvky, takže jim po třech měsících členství zaniklo. Zbyli jsme tady jen tří, takže bylo nemyslitelné, abychom dali dohromady kandidátku se sedmadvaceti lidmi," vysvětluje bývalý předseda táborské organizace František Vaněk.

Jak dodal, táborští zemanovci pro letošní volby nevyužili ani nabídky od ČSSD a KSČM, aby se šli o místa v zastupitelstvu ucházet na jejich kandidátce.
„Této nabídky jsme ale nevyužili. Nemyslím, že se u nás projevuje nižší zájmem o komunální politiku, ale je důsledek výprasku, který jsme utržili při volbách do parlamentu. Náš předseda Jan Veleba sice věří na restart strany, ale my tady v Táboře na něj nevěříme. Kopanců i ze strany prezidenta už jsme udělali hodně," zamýšlí se kriticky nad debaklem. Dnes už jen ve funkci běžného člena, který si v kraji hledá domovskou organizaci.

Pěti městům subjekty ubyly, Sezimovo Ústí a Veselí nad Lužnicí zůstaly na stejném počtu a v Bechyni a Soběslavi jich dostanou voliči víc. V Bechyni o jeden, v Soběslavi dokonce o dva. Strany však ještě mají čas na změny.
„Teď do jedenáctého všechny kandidátní listiny zkontrolujeme a kde zjistíme chybu, vyzveme stranu k opravě," naznačil vedoucí táborské odboru vnitřních věcí Vladimír Helma další postup.

Po 20. srpnu už ale bude definitivně jasno, kdo půjde se svou kůží na trh.