VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pro Filipa jsou spolužáci obrovskou motivací

Táborsko – Snahy co nejvíce postižených žáků začlenit do běžných škol dostaly nedávno od prezidenta Miloše Zemana klacek pod nohy a staly se diskutovaným tématem.

27.1.2015
SDÍLEJ:

Antonín se svou asistentkou, která mu pomáhá při výuce.Foto: Lenka Pospíšilová

Nebýt ale těchto snah, nad desítkami dětí by se zlomila hůl. „Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapované, měly být umisťované do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba. Není to žádný rasismus ani preference etnické skupiny, ale děti jsou daleko šťastnější, když jsou v rovnocenné komunitě. Z hlediska duševní pohody je daleko lepší, když budou existovat praktické třídy. Vůbec se mi inkluze nelíbí a jsem proti ní," vyslal do éteru prezident, čímž si proti sobě postavil lidi, kteří se dlouhé roky snaží o opak.

Počty integrovaných dětí ve školách:

ZŠ Helsinská Tábor 3
ZŠ Husova Tábor 6
ZŠ Zborovská Tábor 4
ZŠ Mikuláše z Husi Tábor 17
ZŠ Školní nám. Sez. Ústí 2
ZŠ Libušina Bechyně 3
ZŠ Blatské sídl. Veselí n.L. 7
ZŠ E. Beneše Soběslav 8
ZŠ Komenského Soběslav 10

Nejen podle nich mají děti s postižením stejná práva na vzdělání i uplatnění jako dítě bez handicapu. Pamatuje na to i školský zákon.

Nešťastné výroky

Ředitel soběslavské základky z ulice Edvarda Beneše Vlastimil Říha má ve škole osm dětí s určitým omezením. Prezidentovy výroky považuje minimálně za nešťastné.


„Připadají mi stručně řečeno velice nepovedené a nešťastně řečené. Pokud jde o děti s fyzickým postižením, tak nevidím důvod, proč by nemohly být integrovány. Jiný případ je, pokud se jedná o postižení mentální. V současné době, kdy jsou třídy početné, by bylo jejich začlenění komplikované a bez další pomoci by to tyto děti nezvládly," zamýšlí se nad problematikou.

Pro tělesně postižené děti tu vybudovali bezbariérové přístupy a uzpůsobili i toalety. Martina Švejdová, učitelka prvního stupně, má například ve třídě Antonína, který se hůř soustředí. „Pomáhá mi s ním asistentka a vše nám funguje výborně," ujistila kantorka s několikaletou praxi ve speciálním školství.

Antonín se snaží a mezi dětmi je spokojený. „Moc se mi tu líbí, mám tu totiž hodně kamarádů. Ze všeho nejvíc mě baví psaní, protože se učíme nová písmenka. Až vyrostu, chtěl bych se stát policistou a dávat lidem pokuty," má už jasno o své budoucnosti.

Zatím ale musí trénovat písmenka i počítání. Aby s ostatními dětmi ve třídě co nejvíc udržel krok, pomáhá mu asistentka Ivana Mertlíková. „Toník zvládá všechno učení, moc pěkně čte i píše. Sice má pomalejší tempo a nedokáže se celou hodinu soustředit, ale od toho tu jsem, abych mu pomáhala s orientací v textu, zadanými úkoly, sebekontrolou a sebeovládáním," vysvětlila asistenka svou roli při vyučování.

V sousední třídě usedá každý den do lavice Filip, od narození trpí autismem. Společenství ostatních dětí je podle jeho třídní učitelky Evy Červenkové nedocenitelné.

„Děti jsou pro Filipa obrovskou motivací, chovají se k němu úžasně. Společně komunikují, jsou mu vzorem. Je to veliký přínos pro všechny, protože jeho spolužáci se tak učí znakovou řeč, aby si vzájemně rozuměli," říká kantorka o propojení dětí.

Když chtěl Filip taky něco říct do novin, děti nám jeho slova nadšeně překládaly. „Ve škole mám nejradši tělocvik, zpívání a domácí úkoly. Taky mě baví svačinky a mám tu spoustu kamarádů. Až vyrostu, chtěl bych učit děti nebo obchodovat s penězi," prozradil své sny.

Pro děti s handicapem školy nakupují i pomůcky, které jim pomáhají učivo lépe zvládat. V táborské škole v Helsinské ulici na Sídlišti nad Lužnicí mají například systém, který pomáhá dvěma dívkám se sluchovým postižením. „Kromě nich tu máme ještě hocha na vozíku.

Tomu nově mu slouží rampa ve vstupu do školy a přístup do patra mu umožňuje schodolez. Pro nedoslýchavá děvčata jsme koupili speciální systém s vysílači a vyučující má port, který pak přenáší zvuk do jejich naslouchátek," shrnula ředitelka Alena Heršálková.

Její kolega ze školy v Husově ulici, Petr Zamrzla, sice handicapované také musí integrovat, ale nepovažuje to vždy za ideální přístup.
„Není to vždy ideální, někteří se zařadí snáz, někteří hůř. U nás máme žáky s výukovými a výchovnými problémy, kteří mají zvláštní vzdělávací plán. Učitelé se jim také věnují v reedukačním kroužku (s individuálním programem). Bohužel nemáme bezbariérový přístup, protože budova školy je stará a bylo by to nákladné," uvedl.

Každému nesvědčí

Odchýlit se od zvyklostí by se mělo i podle ředitele Petra Vašíčka z táborské školy ve Zborovské. Především u dítěte s mentálním postižením.

„Mentálně postižené děti by měly navštěvovat speciální školu nebo třídu, jak jsem to zažil v zahraničí. Nevadí mi začlenění dítěte s normálním handicapem, problém nastává v případě mentálně nemocného," domnívá se.

Nejvíce do běžné výuky zařazených dětí s handicapem mají na náměstí Mikuláše z Husi, celkem sedmnáct. „Pro tyto děti máme individuální vzdělávací plány a speciální pomůcky. Například zvětšovací lupu pro dítě se zrakovou poruchou. Bezbariérový přístup nemáme, ale naštěstí ho poruchy našich dětí nevyžadují," říká ředitelka Dagmar Havlůjová.

Děti s poruchou učení mají mezi sebou školáci v sezimovoústecké škole na Školním náměstí a velké zkušenosti v tomto směru mají i ve veselské škole z Blatského sídliště. „Na naší škole dříve absolvoval devět let docházky vozíčkář. Vytvořili jsme rampy pro nájezd do školy i některých tříd a máme i speciálně upravené toalety," doplňuje mozaiku ředitel Lubomír Pospíchal, který do školy získal řadu speciálních pomůcek: například zvláštní učebnice, didaktické hry a elektronické didaktické pomůcky, čtecí tabulky, lupy,a programy na interaktivní tabuli.

„Na závěr bych chtěl říct, že speciální školství, tedy praktické má v České republice špičkovou úroveň. Můžeme se jím ve světě chlubit. A má rozhodně svou úlohu v českém školství. Bezmyšlenkovitá všeobecná integrace a inkluze je neštěstím pro žáky i školu," kloní se názoru prezidenta Miloše Zemana, který včera oslavil druhý rok na Pražském hradě.

Autor: Lenka Pospíšilová

Autor: Redakce

27.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 27 000 Kč

Řidiči tahačů řidič nákladního automobilu. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 27000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ŘP C ,E, profesní průkaz + kartu do digitálního tachografu (finanční kompenzace při nutnosti pořízení samozřejmostí), jedná se o svoz živého dobytka, každý den se řidič vrací do depa (spí doma), 5 týdnů dovolená, penzijní připojištění, náborový příspěvek 5 000 Kč. Pracoviště: Agf food logistics, a.s. - planá n.l., Průmyslová, č.p. 499, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Luboš Hrdina, +420 606 772 027.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 300 Kč

Ostatní specialisté a odborní pracovníci v oblasti výchovy a vzdělávání jinde neuvedení Lektor/ka angličtiny. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 300 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výuka bude probíhat každé úterý a čtvrtek vždy v čase 15:00 - 17:00. Jedná se o půlroční firemní kurz. Požadujeme výbornou znalost angličtiny, ideálně studijní pobyty v zahraničí, zkušenosti s výukou, podmínkou certifikát nebo jazyková zkouška úrovně minimálně C1. V případě zájmu zašlete životopis na hr@vzdelavanimetis.eu, do předmětu e-mailu uveďte "Výuka angličtiny - Planá nad Lužnicí".. Pracoviště: Ing. et bc. lenka štichauerová planá nad lužnicí, ČSLA, č.p. 41, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Alena Svobodová, +420 604 500 052.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 12 200 Kč

Uklízeči a pomocníci v administrativních objektech Uklízečka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou s možností prodloužení. Vhodné pro absolventy, OZP s max. II.stupněm invalidity., Zaměstnanecké výhody: 5 týdnu ŘD, příspěvek na stravování a další benefity podle dosažených pracovních výsledků., Kontakt: telefonicky (6:30-15:00 hod), emailem.. Pracoviště: Vsp data a.s., sezimovo ústí ii., Průmyslová, č.p. 1181, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Martina Mrázková, +420 381 489 166.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojírenský dělník, 15 000 Kč

Modeláři slévárenští dřevomodelář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Prac. smlouva na 1 rok s možností prodloužení., Náplň práce: Práce na dřevoobráběcích strojích , Požadujeme: Vyučen v oboru. Dobrý zdravotní stav. Ochota k fyzické práci., Podnikové stravování, dovolená navíc. Pracoviště: Kovosvit mas, a.s., náměstí Tomáše Bati, č.p. 419, 391 02 Sezimovo Ústí 2. Informace: Petra Hejduková, +420 381 632 301.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Štěně Marley
3

Léčbu Marleyho chce zaplatit Jakub, sbírka není třeba

3. utkání semifinále WSM ligy Kladno - Č. Budějovice
19

Ještě vykřesali jiskřičku naděje

OBRAZEM: Děti si užily maškarní rej

Mladá Vožice - V neděli odpoledne se v sále mladovožického hotelu Záložna konal maškarní rej.

Se zbraní se vydal loupit na benzínku

Jindřichův Hradec - Neznámý pachatel v noci z pátku na sobotu po půlnoci přepadl čerpací stanici na Řečičce.

Policisté dopadli zloděje palet

Tábor - Z jedné z táborských prodejen stavebnin mizely po delší dobu europalety. Majitel se proto obrátil o pomoc na policii.

Po vloupání ukradl kolovraty a housle

Bechyně - Policisté pátrají po zloději, který se v blíže neurčené době před 14. březnem 2018 vloupal do jednoho z domů v ulici U Nádraží v Bechyni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT