Děti z Islandu, Litvy a Portugalska navštívily české lázeňské město v týdnu od pondělí 18. do pátku 22. března. Hlavním cílem projektu A Message in a Bottle (vzkaz v láhvi) bylo seznámit účastníky s geografickými specifičnostmi partnerských zemí s důrazem na vodní zdroje.

Program zahrnoval kulturní zážitky, exkurze a výlety, které školou povinné účastníky seznámily s českou kulturou a krásami Jihočeského kraje.

NABITÝ PROGRAM

Podle učitelky ze Základní školy Františka Křižíka Alžběty Němcové žáci nejdříve představili své země a prezentovali příspěvky vztahující se k vodnímu tématu. Také si připravili workshopy. Jejich výstupy si návštěvníci školy prohlédnou na stěně v přízemí u šaten.

„Kromě pasivních činností, které zahrnovaly zhlédnutí anglického divadla, prezentace nebo návštěvu infocentra elektrárny Temelín, jsme se v tomto týdnu snažili děti unavit i po fyzické stránce. Nechyběl s vodou a recyklací spojený štafetový běh se vzkazem v láhvi, skok přes švihadlo vyrobené z víček, PET bowling i hod láhví do dálky,“ popsala.

POPRVÉ NA BRUSLÍCH

Na poznávacím výletě do Českého Krumlova se konala také hodina bruslení. „Některé děti stály na bruslích poprvé,“ dodala Alžběta Němcová. V programu nesměla chybět pěší výprava „Dva mosty“ nebo party na rozloučenou, která byla symbolickou tečkou za týdenním programem.

„Myslím, že budu mluvit za všechny, když řeknu, že tento týden byl hodně intenzivní, protože kromě naplňování aktivit z našeho plánu jsme se také setkávali s kulturními šoky, které nebyly vždy příjemné,“ zmínila učitelka.

„Všem lidem, kteří se do akce zapojili, moc děkujeme a vážíme si, že s námi tento mnohdy výbušný a emotivní týden ustáli,“ zakončila. V květnu se bechyňští žáci podívají do Litvy. Projekt přinesl mnohé i učitelům, kteří se před konáním výměnného pobytu školili v Reykjavíku.