Nepršelo ani čtvrt hodiny a Milevskou ulicí v Jistebnici se prohnal půlmetrový proud vody z polí. Na hodinu proměnil ulici v divokou řeku.

„Všechno se seběhlo během chvilky. Přelezl jsem plot a šel jsem sousedce a jejímu synovi pomoct vyvrátit vrata, aby mohla voda odtékat,“ líčí Petr Kořen.

Voda na zahradě dosahovala ke třetímu schodu. Proud vytrhal na čtyřech čtverečních metrech zámkovou dlažbu a naroloval ji pod asfalt, který nadzvedl jako filcový kobereček. Některé dlaždice se našly až dole u potoka.

„Po ulici se válely vyplavené věci. Jakmile opadla voda, pustili se lidé do uklízení. Hasiči začali odčerpávat vodu ze sklepů,“ přiblížil jistebnický starosta Vladimír Mašek.

Místní dobrovolní hasiči zvládli situaci bez pomoci. V obci zasahovali u čtrnácti domů.

„Nejhorší to bylo asi u paní Součkové. V přízemí měla dvacet čísel vody. Jinak jsme odčerpávali hlavně sklepy,“ shrnul velitel zásahové jednotky František Děd.

Leopoldu Platzerovi chybělo do zaplavení domu pět centimetrů. „Byla to strašná rychlost. Když jsme viděli jaká voda se sem valí, začali jsme s manželkou zvedat věci ze země. Nejvíc byl vyjevený náš pes. V životě tolik vody neviděl,“ vypráví už s úlevou.

Starosta Mašek informoval o situaci na Jistebnicku krizový štáb města Tábora a pak už běželo vše podle scénáře, který řeší mimořádné situace.
„Informovali jsme všechny starosty, jejichž obce leží na toku říčky Smutné, a to včetně Bechyně,“ sdělila starostka Tábora Hana Radnová.

Podle operačního důstojníka táborských hasičů musel být kvůli hrozbě rozvodněné říčky evakuován dětský tábor v Ratajích. Tak, jak se bude měnit hladina Smutné, čeká evakuace možná i tábor v Haškovcově Lhotě.