Teoreticky vzato bere každý den za kliky táborského úřadu 248 úředníků. Jejich počet poslední tři čtyři roky spíše stagnuje. Přesto mezi občany převládá názor, že státních zaměstnanců živíme z daní zbytečně moc.

„Máme jich moc a určitě všichni nejsou vytížení tak, jak by měli být. Neškrtala bych ale mezi hasiči ani policisty, to jsou profese, které jsou nutné. Zejména v poslední době, kdy hasiči pomáhají při povodních. Škrtala bych nahoře, na ministerstvech i na radnicích,“ míní Marie Pecivalová z Tábora.
Kdyby skutečně mělo ze státních míst odejít deset procent zaměstnanců, táborská radnice by se zmítala v bolestech. Podle tajemníka úřadu Lubomíra Šrámka by odchod zhruba dvacítky lidí pocítili i občané města.

„Pocítili by to na komfortu, ten by se na úřadech určitě zhoršil. Muselo by se jít spíš cestou například slučováním oddělení, a to včetně úspor na platech,“ říká ke scénáři, který je teď často zmiňován. Nakonec nemusí být tak špatně, vláda v první řadě uvažuje o vyhazovu úředníků ve státní správě, a to v rozmezí od pěti do osmi procent.

Rapidní skok v nárůstu zažil Tábor k 1. lednu 2003, kdy se zrušily okresní úřady a pověřená města přebírala jejich kompetence. Počet úředníků se rázem zdvojnásobil. Zatímco předchozí rok úřad končil se 132 zaměstnanci, v novém roce jich napočítal 254 a narostl i počet odborů. V březnu 2004 už ale zase mohl odepsat 30 míst, která se ze státní sociální podpory přelila na úřad práce.

Tábor248 úředníků
Soběslav 71
Veselí nad L. 30
Bechyně 27
Sezimovo Ústí 16
Planá nad L. 10
Chýnov 9
Mladá Vožice 9

Od března 2004 pak počet úřednických židlí rostl sice plíživě, ale již za tři roky se z 220 vyšplhal na současných 248. „Stejným dílem se zvýšil na státní správě i na samosprávě. Týká se to odborů životního prostředí, kultury nebo správy majetku. Tady si to vyžádaly privatizace bytů,“ zdůvodnil Šrámek.
Na platy pro 248 lidí dostal Tábor loni 71,3 milionu korun. Průměrná hrubá mzda tak vychází na 23 950 korun. Letošní rok není uzavřen, ale měl by se s předchozím rokem shodovat. A velké rozdíly by neměly nastat ani v roce 2011.