Udílení cen Energy Globe v kategorii Země a Vzduch s koncertem Monkey Business začalo úderem 19. hodiny a nenechaly si ho i díky pěknému počasí ujít desítky lidí. Programem provázela herečka a moderátorka Anna Bangoura. „Do letošního kola ekologické soutěže se přihlásilo asi tři stovky projektů, hodnotí je odborná porota, která vybírá finalisty a celkový vítěz bude oznámen za dva týdny v Praze,“ shrnula.

Ekologický domov pro seniory

Veřejnost pak hlasuje a zvolí mezi dvě nejlepšími toho top. Ve Veselí si ocenění v kategorii Země převzala provozovatelka a spoluzakladatelka Domova v Podhradí Dana Motlová. Společný projekt manželů zahrnuje pasivní dům pro seniory s pečovatelskou službou na kraji Týnce nad Vltavou, který je dřevostavbou, má 12 bytů a mimo jiné i rozsáhlý park a tzv. zelenou střechu. „Na stavbu byl použit recyklovaný materiál, energii získáváme i z obnovitelných zdrojů a plánuje i jeho rozšíření,“ zmínila Motlová.

Patronka projektu herečka Veronika Khek Kubařová byla z vítězství nadšená. „Jsem nadšená, že propojili ekologii a vztah k lidem, což mi přijde důležití,“ komentovala s tím, že manželé Motlovi jsou úžasní.

Ilustrační foto.
Do podzimních voleb jdou kromě známých osobností i zajímaví lidé z jihu Čech

Monitoruje čistotu vzduchu

Kategorii Vzduch ovládl projekt Luftio se svým chytrým zařízením na měření čistoty vzduchu. Jednatel společnosti Josef Tatíček vysvětlil, že malý přístroj monitoruje teplotu, vlhkost, koncentraci CO2 i přítomnost těkavých látek v místnosti. „Informace a výsledky lze pohodlně sledovat v mobilní aplikaci. Řešíme tím zásadní problém potom, co nás koronavirus uvěznil, tak abychom pracovali ve zdravém prostředí,“ sdělil Tatíček.

Zařízení se navíc vyrábí na 3D tiskárně z recyklovaných plastů. „Sám ho používám doma i v kanceláři, díky němu častěji větrám a pořídil jsem si i zvlhčovač vzduchu,“ přiblížil Josef Tatíček.

Ambasadora projektu Ondřeje Gregora Brzobohatého nejvíce zaujalo, že přístroj analyzuje složení vzduchu v různých místnostech. „Zkusil jsem to několikrát na toaletě a pokaždé to explodovala,“ vtipkoval s tím, že chytrý přístroj má ještě rezervy.

Žebrák na českobudějovickém náměstí.
Nejsem Ježíš, ale poustevník, říká muž v pytlovém plášti známý z ulic Budějovic

Nové projekty vítány

Vítěze vyhlásil a glóby předal místopředseda představenstva E.on Jan Zápotočný. „Naše společnost dlouhodobě podporuje ekologii a udržitelnost, a proto vítáme všechny inovativní projekty, které v této oblasti vznikají,“ vysvětlil s tím, že ceny Energy Globe vyhlašují již 13. rokem. Hlavní vítěz od E.onu získá mimo jiné energie na rok zdarma, za týden se koná další galavečer tentokrát ve Znojmě, kde budou oznámeni vítězové v kategoriích Oheň a Voda.