Střední školy mají za sebou první kola výběrových řízení a nyní větší část z nich nabídne ještě kolo druhé, aby doplnily stavy zájemců v nenaplněných oborech.
Přes třicet volných míst v maturitních oborech nabízí veselská SOŠ pro ochranu a tvorbu životního prostředí, dvě desítky židlí v lavicích poskytuje i bechyňská střední průmyslová škola keramická, z toho polovinu v uměleckých oborech jako je design a výtvarné zpracování keramiky.
Přes deset zájemců přijme také ještě táborská zdravotnická škola.
Kdo má chuť věnovat se jazykům, může tak učinit na Táborském soukromém gymnáziu. Plně obsazená pro příští rok zatím není ani obchodní akademie. Podobně je na tom střední zemědělská škola, která ještě přijme studenty do oborů management a agropodnikání.
Z prvního kola není obsazena ani Heuréka, kde je možné složit maturitu v oboru ekonomicko – administrativní služby. Kdo chce maturitu spojit s řemeslem, může se ještě přihlásit na střední školu spojů a informatiky, nebo na COP Sezimovo Ústí. Obor umělecký kovář a další řemesla je možné najít v soběslavském SOU technickém, které neobsadilo padesát míst.
Termíny přihlášek do druhého kola jsou na většině škol na začátku května, samotná zkouška pak zájemce čeká v průběhu měsíce.