Sobotní noc bude na Šelmberku zasvěcena netopýrům. A právem. Pro svůj domov si hrad a jeho okolí vybralo dokonce sedm druhů tohoto pozoruhodného tvora, který v mnohých možná stále vyvolává strach. Přijďte se o něm dozvědět víc.

„Pro návštěvníky jsme připravili přednášku s promítáním, kde se dozvědí, kde netopýři žijí, co je ohrožuje i jak je můžeme chránit. Lidé si budou moci také prohlédnout hendikepované ochočené netopýry zblízka a dokonce si je v případě zájmu i pohladit. Přímo na hradě pak provedeme odchyt, navštívíme společně hradní věž, kam netopýři v noci zaletují a na závěr je pro zájemce přichystána ještě vycházka po okolí s ultrazvukovým detektorem,“ láká na program tradiční Netopýří noci na Šelmberku u Mladé Vožice její organizátorka a zástupkyně České společnosti pro ochranu netopýrů Petra Schnitzerová.

Zkrátka nepřijdou ani děti. Zabavit je může výroba netopýra na památku či řešení zajímavých netopýřích hlavolamů.

„Tahle akce se koná po celé Evropě. Na sobotu 27. srpna padlo oficiální datum Evropské noci pro netopýry, akce se však konají od půlky srpna až do konce září, protože když je chceme pořádat na více místech, nebyli bychom je v jednom termínu schopni personálně zajistit,“ vysvětluje Petra Schnitzerová. A tak kdo nestihne v sobotu Šelmberk, může se vydat třeba 23. září na Netopýří noc do Chýnovské jeskyně.

Akce jsou určené široké veřejnosti, která má možnost se díky programu připraveném odborníky seznámit s těmito zajímavými tvory, s jejich výzkumem, ochranou a dosavadními poznatky o jejich životě. Na té Šelmberské spolupracuje s ochranáři sdružení Danar a Blatské muzeum v Soběslav