Sedmadvacetiletá Monika Svařilová čeká své první dítě až příští měsíc. Tím má ale zaručenou jistotu, že miminko přivede na svět již v nové porodnici táborské nemocnice.
Ředitel zařízení Ivo Houška totiž předpokládá, že první porod by se v moderním pavilonu mohl odehrát již ve čtvrtek odpoledne.
Maminky si užijí komfortu jak na pokojích, tak přímo na porodním sále.


Pokoj pro doprovod
Nemocnice počítá i s ubytováním tatínků. Pro doprovod jsou připravena dvě lůžka.
„Záležet ale bude na vytíženosti všech dvaadvaceti lůžek porodnice. Pokud se sejde hodně rodiček, budeme muset pro ně vyčlenit i tyto pokoje,“ upozornil včera primář oddělení Jiří Holub. Dodal, že každý pokoj již má vlastní sociální zařízení, v rámci standardu jsou na pokojích televizory a také ledničky.
Porodní sály vybavila nemocnice jedněmi z nejlepších porodních křesel české výroby. Jsou koncipována tak, že maminka na nich může strávit celý porod.
Lůžko navíc dovoluje porod v jakékoli poloze, ať již vkleče či dřepu. Nově je ženám na porodnici k dispozici i hydromasážní vana.
„Pokud porod probíhá nerušeně a maminka si to přeje, může porod proběhnout i bez jakéhokoli medicínského zásahu,“ naznačil dále primář. Ambulantní porod, kdy rodička odchází domů již po několika hodinách, ale podle něj v Čechách komplikuje doporučení ministerstva zdravotnictví a Pediatrické společnosti. Tyto instituce totiž zastávají názor, že novorozenec má v nemocničním zařízení strávit alespoň 72 hodin.
Včera celý pavilon akutní medicíny a porodnice zahájil zkušební provoz, a je tedy připraven na příjem prvních pacientů.
Druhá největší jihočeská nemocnice tak konečně vykonala jeden z prvních kroků na cestě modernizace, o níž se hovořilo již před pěti lety. Kolotoč příprav a náročné práce se ale naplno roztočil až v srpnu 2007 a o šestnáct měsíců později se již klepalo na základní kámen nového objektu.
Investicí za 194 milionů vznikly moderními přístroji vybavené ambulance chirurgie a ortopedie, včetně provozu traumatologie, lůžkového ARO a v prvním patře pak porodnice se šestinedělím.

Táborská nemocnice letos oslaví 70 let od svého založení. Jako dárek si nadělila moderní pavilon, který je první ukončenou etapou rekonstrukce a modernizace.
Další dvě by měly skončit v roce 2010. Celkem zařízení proinvestuje 350 milionů.
„Od konce listopadu je ve zkušebním provozu i první patro se dvěma operačními sály, další dvě se čtyřmi sály by měla být do zkušebního provozu uvedena koncem února a koncem března,“ upřesnil postup prací ředitel nemocnice Ivo Houška.
Stavební firmy souběžně pracují i na rekonstrukci východního křídla staré budovy chirurgie, kde by měla vzniknout jednak další gynekologická lůžka, centrální JIP operačních oborů a jedna standardní lůžková stanice.
Na financování se podílely: Jihočeský kraj 67 miliony, a 109 milionů (z toho 42 milionů na vybavení) se podařilo získat ze zdrojů EU. Tuto skutečnost včera ocenil i nový hejtman Jiří Zimola (ČSSD), který říká, že nemocnice coby akciové společnosti mají málo šancí na získávání dotací z evropských zdrojů.
„Jsem pochopitelně rád, ale dle znění pravidel je to na hraně. Máme ale štěstí, že nemocnice vlastněné Jihočeským krajem se do skupiny příjemců dostávají, a pokud to takhle je, tak je to jen dobře,“ řekl hejtman s tím, že ale obecně akciové společnosti ve zdravotnictví nemají u něj velkou důvěru.
Od prvního února se i v Táboře připravuje zrušení poplatků v nemocnici i v jejích lékárnách.
„Připravuje se to formou darovací smlouvy, tedy daru pro pacienta od Jihočeského kraje. Pokud ale do té doby nedojde ze zákona ke změně,“ upřesnil Ivo Houška.