Táborsko/ Rodiče dětí i učitelé doufají, že novela školského zákona, která se nyní ve Sněmovně projednává, přinese zvýšení počtu podaných přihlášek.
„Je to pro žáky stresující, pokud mohou volit jen jednu školu. Ačkoli mají při druhém kole volnou ruku, mnoho škol, zejména těch lukrativnějších, kolo totiž nevypisuje,“ upozornila výchovná poradkyně ZŠ Bernarda Bolzana Pavla Dvořáková. Potvrdila několikaletý trend, a sice malý zájem o řemesla. „Dívky od nás se často hlásí na gymnázium. Většinou úspěšně. Kluky zajímají hlavně počítače. Všeobecně ale mohu říci, že jsou na svou volbu už připraveni z domova. Stane se mi tak jednou za dva roky, že někdo tápe a potřebuje individuální pomoc s výběrem,“ naznačila.
Vojta Tupý z Tábora už má vyhráno. Vsadil na svůj talent. Na obor design bechyňské keramické školy se dostal s půlbodovým deficitem, hned za vítězem talentových zkoušek.
„Už od osmé třídy jsem byl rozhodnutý živit se návrhy interiérů. Na umělecké škole jsem navštěvoval přímo obor, který mne na talentové zkoušky připravil,“ sdělil Vojta. Říká, že rodiče zpočátku nebyli jeho volbou příliš nadšeni, nyní ho ale respektují a v jeho cestě podporují.
„Od osmé třídy se s dětmi připravujeme na volbu střední školy. Jezdíme na besedy do Informačního a poradenského centra při úřadu práce; každoročně navštěvujeme výstavu Vzdělání a řemeslo v Českých Budějovicích,“ říká výchovná poradkyně veselské základní školy na Blatském sídlišti Jana Ženíšková. Žáci sami využívají dnů otevřených dveří jednotlivých středních škol. Řadu informací si dohledávají na internetu. „Nejvíc dětí se hlásilo na maturitní obory. U chlapců převládají technické, u děvčat tradičně vede kadeřnice,“ dodala poradkyně.
Každý rok je to jinak i se zájmem o domovskou ekologickou školu. Letos se na ni hlásili tři žáci. Nejdále odvane osud z rodného Veselí deváťáka, který kvůli hokeji volil integrovanou energetickou školu v Chomutově. Umělecký obor si vybrala pouze jedna žákyně. Volba padla na třeboňskou sklářskou školu.
Přihlášky na střední školy posílají základní školy nejpozději 15. března. Na soukromé církevní nebo střední vojenské školy si musí zájemce zajistit podání sám. Do konce listopadu měly být podány přihlášky na školy s talentovými zkouškami. Do dalších kol lze podat neomezené množství přihlášek, ale pouze na školy, které další kola vyhlásí. Odvolání mohou podat jen ti žáci, kteří si zvolili školy zřízené státem, krajem nebo obcí, a to nejpozději do osmi dnů od doručení zprávy o nepřijetí.