Peníze dostali přiklepnuté, ale v „hrsti“ je po čtvrt roce stále nemají. S realizací svých plánů proto z opatrnosti většinou nezačínají. Řeč je o příjemcích dotace.

Ruce do klína jim složilo policejní vyšetřování na Úřadu Regionální rady soudržnosti Jihozápad (Deník již informoval). Jaro je časem staveb, ale rozkutálení evropských milionů čeká na jeden podpis plzeňské hejtmanky Emmerové. Ta zase čeká na verdikt ministerstva.

„Investoval jsem do projektu a už jsem potřeboval vypsat výběrové řízení, ale bez smlouvy to nejde. Při žádosti musíte doložit i financování projektu, teď však nikoho nezajímá, že z půjčených peněz musíme platit úroky, byť dotaci stále nemáme. A stavební povolení mají také jen určitou platnost,“ naznačil jen některé problémy z průtahů příjemce 19 milionů na stavbu penzionu Zdeněk Krejsa z Chotovin.

Všechny, kteří s pomocí peněz z regionálního operačního programu chtěli stavět, tlačí i čas. Museli se totiž zavázat k určitým termínům, a ty se jim krátí bez ohledu na uzavřenou smlouvu.

Do podobné situace se dostávají i jiní příjemci. Například veselská farnost, která získala 20 milionů na další rekonstrukce v areálu kostela, nebo Soběslav. Ta čeká na potvrzení 20 milionů, které získala na stavbu koupaliště.

„Pořád nás ujišťují, že peníze budou. Už jsme ale nemohli čekat a stavbu jsme museli začít. Teď je otázkou, jak velké riziko to pro nás je. S dodavatelem jsme si ale ujednali, že když dotaci nakonec nedostaneme, práce zastavíme. Jsme velmi neklidní,“ přiznal starosta Jindřich Bláha.
Na Táborsko má přijít 160 milionů.

„O tyto peníze nikdo nepřijde. Pořadí příjemců je schválené a vůbec nic nenasvědčuje tomu, že by se zrušilo. Smlouvy se podepíší, jen co ministerstvo vše prověří,“ ujišťuje příjemce z 5. kola dělení mluvčí úřadu Adam Kotalík.

Nazlobení jsou ale i žadatelé z dalšího kola, jehož výsledky dosud nebyly oficiálně zveřejněny.

Žadatelé ale již předběžně vědí, s jakým úspěchem z dělení vyšli. Mezi neúspěšné se již poněkolikáté zařadila Mladá Vožice.

„Jsem z toho rozčarovaný. Zůstali jsme třetí pod čarou, když ze čtyř referenčních projektů nám uznali jen dva. O obrátili jsme se proto na člena výboru Regionální rady, aby proti bodovému ohodnocení vznesl námitku. A víte, jak to dopadlo? Dostali jsme bodů ještě méně,“ potvrdil starosta Jaroslav Větrovský.

Tvrdí, že Vožicko se u posuzovatelů stalo novým pohraničím, do něhož, jak známo, se peníze neposílaly.

„V žádostech jsme uspěli před lety, tuším, že šlo o první či druhou výzvu. Od té doby nikdy. A to si nemyslím, že bychom dělali méně kvalitní projekty než jiní v kraji. Při posuzování hraje subjektivní pohled,“ dodal starosta.

Peníze žádali na opravu společenského sálu a komunikací, do nichž tak postupně investují jen vlastní peníze.
Na oficiální verdikt čeká i Tábor. Ve hře má 71 milionů na regeneraci ulic na Starém městě a revitalizaci budovy staré radnice.