Whisky bez kolku, fernet namísto vodky, neodpovídající etikety na dalších lahvích s alkoholem. Závažné nedostatky včera objevili hygienici v restauraci 
v Mirovicích na Písecku. Podle Františka Kotrby z Krajské hygienické stanice v Budějovicích se na místě dokonce našla podezřelá slivovice. Personál údajně prohlásil, že ji majitel naplnil z neidentifikovatelného plastového barelu, který poté uschoval 
do uzamčeného skladu. Provozovatel byl tou dobou pryč. Své jednání teď bude muset vysvětlovat strakonickým celníkům, kteří převzali další vyšetřování.

„Hygienici nemohli provést kompletní kontrolu dalších zásob alkoholu včetně podezřelého barelu. Nebyly jim předloženy ani požadované doklady k podávaným alkoholickým nápojům a nemohli provést ani kontrolu další dokumentace," řekl František Kotrba. Policisté zajistili podezřelý alkohol i na Krumlovsku. Kontaktovala je žena, která si cestou přes Moravu zakoupila dvacet lahví. Krajský policejní mluvčí Jiří Matzner uvedl, že většinu rozdala známým. Pak začala mít strach. „Žena společně s policisty všechny obdarované kontaktovala a důrazně jim zakázala konzumaci. Společně se pak podařilo zajistit všechny lahve. Nikdo se nestačil napít. Lahve byly předány k rozboru," ujistil mluvčí Matzner.

Policisté, hygienici, celníci a pracovníci obchodní i zemědělské a potravinářské inspekce v posledních dnech prověřili stovky jihočeských hospod, restaurací, stánků 
i kamenných prodejen. Kromě výše popsaných problémů zatím na další závažná pochybení nenarazili. Drtivá většina se týká chybějících dokladů o nákupu a původu alkoholu. Majitelé je mohou zpětně doložit v nejbližších dnech. Strakoničtí celníci 
se včera dopoledne vypravili na tržiště ve Strážném na Prachaticku, kde se podle zjištění Deníku prodával alkohol 
na stáncích i po vyhlášení zákazu. Ukázalo se, že informace je mylná. Alkohol zde mají pouze v kamenných prodejnách. Mluvčí celníků Vladimír Pešek vysvětlil, že některé sice mohou zdánlivě připomínat stánky. Jsou však řádně zkolaudované a provozovatelé na ně mají všechna potřebná živnostenská oprávnění.

„Nikde jsme nenašli neokolkovaný nebo zdravotně závadný alkohol. Protože se nejedná o stánky, mimořádné nařízení vlády zde neplatí.

Některé zveřejněné informace možná vyvolaly zbytečnou hysterii," vzkázal mluvčí Pešek.

Jeho slova potvrdil i vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR v Horní Vltavici nadporučík Ladislav Drabeš. Jeho podřízení vyrazili do Strážného už během středeční noci a čtvrtečního rána. Prošli všechny stánky i obchody. Zjišťovali, zda v nich nejsou stáčírny alkoholu. Pokud nějakou objeví, předají poznatky Krajské hygienické stanici. „Vše bylo v pořádku. Kontroly budou pokračovat 
i nadále v pravidelných intervalech. V případě, že narazíme na neokolkované lahve, budeme koordinovat další postup," přislíbil nadporučík Drabeš.

Místní prodejci vnímají aktuální situaci se smíšenými pocity. Většina z nich tvrdí, že odebírají zboží od stálých 
a prověřených dodavatelů. Možné problémy se závadným alkoholem si proto nepřipouštějí. A to i přesto, že někteří se s ním v minulosti setkali.

Zapáchající rum

„Asi před patnácti lety tu nějaký mladý kluk rozvážel rum, tak jsem koupil dvě půllitrové lahve. Byla zima a chtěli jsme si udělat grog. Hrozně smrděl a vůbec se nedal pít, tak jsem to hned vyhodil. Asi dobře věděl, co prodává, protože se tu už nikdy neukázal," svěřil se Deníku obchodník Jiří Beneš.

Dodal, že v současné době má stálé dodavatele, od nikoho jiného nebere. Část alkoholu pořizuje ve velkoobchodě, zbytek mu pravidelně dováží spolehlivý distributor. „Ten to má z Jindřichova Hradce nebo z plzeňské likérky Božkov," vysvětlil Jiří Beneš.

Část stánkařů naopak přijímá zákaz prodeje tvrdého alkoholu bez výhrad. Mezi nimi třeba Kristýna Záveská z Vlachova Březí. Ta od září provozuje stánek s rychlým občerstvením u Penny Marketu 
v Prachaticích. Alkohol nenabízí a neplánuje to ani 
do budoucna. „Nechci ho, protože by se sem natáhly všelijaké podivné existence 
a bezdomovci. Prodávám kebab, bagetky a limonády. Zatím jsem spokojená," zhodnotila sympatická mladá žena.

Obavy z prodeje lihovin 
a destilátů pociťuje i Naďa Řápková z Prachatic, partnerka majitele tamního sportbaru U Jablečňáka. Tu včera navštívili celníci kvůli běžné daňové kontrole. Při krátkém rozhovoru se dokonce vyslovila pro plošný zákaz tvrdého alkoholu. Alespoň do doby než se podaří najít všechny zdroje současných problémů.

Spotřeba je stejná

„Nevidím řešení v tom, že se to stahuje jen ze stánků. Může to být všude. Z prodeje lihovin mám teď blbý pocit, protože nikdo neví, kde všude to může být," argumentovala Naďa Řápková. Na druhou stranu ji ale uklidňuje fakt, že mají stálé dodavatele a převážně stejné zákazníky. Doufá, že když se jim nic nepřihodilo před několika měsíci, nemuselo by ani teď.

Otrav metylalkoholem se neobávají ani štamgasti z pivnice na budějovickém vlakovém nádraží. Podle hostinského Libora Fafla berou situaci s nadhledem a lehkým humorem. „Žádný uskladněný alkohol nemáme, zásoby doplňujeme průběžně každý den. To se týká i sudů s pivem.

Spotřeba tvrdého alkoholu zůstává stejná jako dřív, chlapi si z toho nic moc nedělají," zmínil hostinský. Kontrolu ze strany hygieniků očekával 
a byl na ni připraven. Když 
k němu ve čtvrtek večer dorazily dvě nenápadné referentky krajské hygienické stanice, uvítal je hned ve dveřích slovy: „Kde jste, čekám vás už dva dny." A to ještě dámy ani nevytáhly služební průkazy.

Jedním ze stálých zákazníků je devětapadesátiletý muž, který se představuje jako Míra. Pochází z Moravy. Označuje se za pivaře, toho, že si dá špatného panáka, se proto neobává. „Kdysi dávno jsem se ve svém okolí setkal se slepeckým rumem. Pár lidí, co ho pilo, osleplo. Ale to už je takových deset patnáct let," vzpomínal štamgast. Mimořádné nařízení vlády se zřejmě o víkendu podepíše na řadě kulturních a společenských akcích v regionu. Bez tvrdého alkoholu se budou muset obejít například stánkaři na táborských slavnostech nebo na vinobraní v Hluboké nad Vltavou. S výjimkou však v žádném případě nemohou počítat ani lidé na vesnicích.

Ředitel krajské hygienické stanice Zdeněk Velikovský důrazně varuje prodejce i organizátory, aby nebrali věc 
na lehkou váhu. „Příslušné orgány budou provádět svou kontrolní činnost i o víkendu a v případě porušení tohoto mimořádného opatření budou postupovat se vší důsledností," zdůraznil ředitel hygieniků.

Kvůli aktuálnímu dění 
o víkendu zasedne i krajský operativní štáb. Podle ředitele KHS Velikovského naplánuje víkendové kontroly a bude koordinovat součinnost pracovních skupin v jednotlivých okresech.

(pak)