Ani samotní hasiči do poslední chvíle netušili, že se jedná pouze o cvičení.

Vzhledem k těžko přístupného terénu pro techniku nařídil velitel zásahu po příjezdu k rozhledně, že hasiči dále půjdou pěšky. A tak i nezbytně nutné zdravotnické vybavení hasiči nesli asi 200 metrů. Teprve až na rozhledně zasahující jednotka odhalila, že jde o prověřovací cvičení.

To však neznamenalo, že by záchranu života a nutné úkony přerušili. V mezipatře dřevěné nalezli návštěvníka, který se nacházel v bezvědomí a měl dokonce zlomenou nohu.

„Zdravotník jednotky ihned zahájil resuscitaci. Jeho kolegové pak na příkaz velitele z cisterny přinesli automatický externí defibrilátor, který vyhodnotil situaci a nedoporučil výboj. Hasiči tedy pokračovali v přímé resuscitaci.  Po obnovení životních funkcí zraněnému zafixovali zlomenou nohu. A vzhledem k tomu, že nebyl možný příjezd vozidla zdravotní záchranné služby do bezprostřední blízkosti rozhledny, museli ho transportovat k cisterně na nosítkách,“ doplnila detaily záchranné akce mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Pro ověření správného postupu při resuscitaci a použití defibrilátoru použili hasiči figurínu. Při transportu v nosítkách již využili jako figuranta zraněné osoby jednoho z kolegů. Velkou spokojenost s průběhem cvičení vyjádřil velitel soběslavské stanice František Podlaha: "Vše šlapalo tak, jak mělo. Zdravotník směny s přehledem vedl resuscitaci, transport po plášti rozhledny proběhl také v pořádku,“ nechal se slyšet po skončení cvičení.