VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Při otevření nejstaršího kulturního domu v kraji nechyběl Jindřich Plachta

Táborsko – Ve větších městech plní sály převážně maturanti, ale plesová sezona je v plném proudu i v menších obcích, kde sály využívají hlavně hasiči, myslivci či samotná obec.

23.1.2013 1
SDÍLEJ:

KD RADĚTICE. Se stavbou se začalo na jaře 1947 na místech, kde byl chudobinec. Na stavbě pracovala zdarma téměř celá vesnice. Slavnostní otevření proběhlo 3. října 1948 a zůčastnil se ho mimo jiné i herec Jindřich PlachtaFoto: Archiv Radětice

Provoz kulturních domů stojí vesnice desítky tisíc korun ročně, statisíce padnou do jejich oprav. I přesto se je snaží vedení obcí udržet při životě, protože jsou dějištěm většiny kulturních akcí a společného setkávání.

„Provoz nás stojí zhruba sto tisíc korun ročně. Na konci roku mají v kulturním domě posezení senioři a koná se tady osm pravidelných akcí a plesů," přiblížil chod řepečského kulturního domu starosta Jiří Vozábal.

Před dvěma roky se budova dočkala nových oken a dveří, do budoucna je v plánu výměna nábytku či menší přestavba hospody. Pronájem vyjde na pět set korun.

Nejstarším kulturním domem v Jihočeském kraji se mohou pochlubit v Raděticích u Bechyně. Myšlenka jeho vzniku je datovaná do doby po válce a na jeho stavbě tehdy zdarma pracovala téměř celá vesnice. „Slavnostní otevření kulturního domu se uskutečnilo v roce 1947 a zúčastnil se ho mimo jiné i herec Jindřich Plachta," upřesnil informaci starosta Josef Svoboda.

Neustále renovují
Za posledních deset let budovu od podlahy po střechu Radětičtí opravili. Investovali do sociálního zařízení, elektrické instalace či obložení sálu palubkami. Maximální kapacita je 300 míst, ročně se tu koná osm pravidelných akcí.

„Odhaduji, že provoz vyjde minimálně na šedesát tisíc korun ročně. Kulturní dům má hlavně sloužit lidem, takže náklady jsou vedlejší," říká Josef Svoboda.

Za loňský rok šlo do další průběžné renovace 680 tisíc.

Pevnou cenu za pronájem Radětičtí stanovenou nemají. Pohybuje se v řádu od několika stovek do dvou a půl tisíce korun.

V Radimovicích u Želče má dům pod záštitou TJ Sokol. „Sokol řeší pronájem a hradí si i rekonstrukce. Obec se mu snaží pomáhat, protože dům také využíváme," sdělila starostka Jana Hnojnová.

Sportovci za chod domu zaplatí čtyřicet tisíc korun ročně. „Koná se tady sportovní, hasičský a společenský ples i karneval pro děti. Loni jsme byli úspěšní v žádosti o dotaci, takže zkoušíme štěstí i letos," přiblížil dění jednatel TJ Sokol Zdeněk Hnojna.

V posledních letech nechal Sokol na kulturním domě vyměnit okna či osvětlení. Budovu je možné si pronajmout za dva tisíce korun.

Koupili kulturák
Nově získali do svého vlastnictví hospodu Sedlečtí. Součástí je i sál, kde se pořádá mikulášská a vánoční zábava či ples hasičů.

„Kulturák jsme koupili před rokem, takže náklady na provoz zatím vyčíslené nemáme. Budeme do něj investovat. V plánu máme výměnu oken na sále i u výčepu řádově za sto tisíc. Původní okna jsou stará, dřevěná a špatně těsní. Kdyby si chtěl sál někdo pronajmout, určitě by to šlo. Konkrétní cena ještě není dohodnutá, ale stanovili bychom nějakou přijatelnou. V patře jsou ještě pokoje, kde by se dalo ubytovat. Když dům patřil Jednotě, tak tam měl hostinský byt, kde žil. S touto investicí ale zatím nepočítáme," připustil starosta Milan Kelich.

V Ratibořských Horách pronajali sál s hospodou soukromníkovi za devět tisíc ročně. Dům pochází z 80. let minulého století, takže je podle slov starosty Radka Lamboje potřeba do oprav průběžně investovat.

„Před třemi roky dělníci vyměnili okna, minulý rok zase vstupní dveře a chtěli bychom nechat zrekonstruovat i sociální zařízení, ale ještě nevíme kdy. Pořádáme v sále tradiční akce. Jsou to dva plesy – hasičský a myslivecký. V létě zábavu a karneval pro děti," konstatoval Radek Lamboj.

Vyhledávaným zařízením, díky ceně za pronájem pět tisíc korun a blízkosti u Tábora, je i kulturní dům v Dražicích. V dubnu se má uskutečnit další etapa výměny oken, na kterou je již vypsané výběrové řízení na zhotovitele. Poté přijde na řadu i nová fasáda. Ta bude zdobit objekt do konce června.

„Zařízení rekonstruujeme průběžně. Lze říci, že ročně jde z rozpočtu na úpravy domu dvě stě tisíc korun," poznamenal starosta Dražic Stanislav Flígr.

Autor: Kateřina Krejčová

23.1.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení