Kromě prezidenta Agrární komory Jana Veleby se ve Farmtecu žádný jiný prezident nezastavil. Zítra už tato věta platit nebude. Jistebnická akciová společnost je jednou ze zastávek Miloše Zemana na Táborsku.

„Bude to pro nás premiéra a samozřejmě i určité zviditelnění, protože vyrábíme pro hodně specifický okruh zákazníků a řada lidí ani v Táboře neví, že Farmtec v Jistebnici existuje," připouští generální ředitel akciové společnosti Václav Škeřík.

Že se prezident Miloš Zeman u nich zítra po 14. hodině zastaví, je podle něj dílem hejtmana Jiřího Zimoly, který firmu doporučil.
Vedení společnosti příležitosti využije k prezentaci firmy coby významného výrobce i regionálního zaměstnavatele. Po celé republice investor do živočišné výroby a zemědělství dává práci dvěma stům lidí. Nejdříve se Miloš Zeman dozví něco o dvacetileté historii firmy a jejích investičních plánech i směrem do zahraničí, poté se podívá za dělníky do výroby.

„Na hodinku přerušíme práci, aby se s prezidentem mohli kromě manažerů setkat i lidé z výroby," dodává ředitel a předseda představenstva Václav Škeřík.

Dostane originální dárek

Na památku si Miloš Zeman odveze originální dárek. „Víc neprozradím, ale v obchodě se takový dárek nekoupí, z části si ho totiž i sám vyrobí," naznačil ředitel, co prezidenta v provozu čeká. Protokol vedení firmy požádal pouze o lehčí raut.

To už totiž bude mít prezident za sebou oběd v prvorepublikové vile svého předchůdce Edvarda Beneše, kterou navštíví před 13. hodinou, a také uctění památky manželů Benešových u jejich společného hrobu. Společnost mu budou dělat kromě dalších i starostové Martin Doležal ze Sezimova Ústí a Jiří Fišer z Tábora.

„Jde v podstatě o soukromou návštěvu hrobu, takže my nebudeme mít žádné projevy a věnec položí jen pan prezident. Mým úkolem bylo jen poskytnout zázemí pro hudbu Hradní stráže," upřesnil starosta Martin Doležal.

Až dnes po výroku primáře táborské nemocnice bude jasné, zda paní Josefina Napravilová opustí nemocniční lůžko a prezident Zeman jí bude moci přijít poblahopřát ke 100. narozeninám, které letos oslavila. Návštěva má být jedinou prezidentskou zastávkou v Táboře.

Otázka: Na co byste se zeptali prezidenta?

Vendula Vonásková z JistebniceVendula Vonásková, Jistebnice
Myslím si, že je dobře, že se prezident bude pohybovat i ve firmách a nejen mezi politiky. Byla bych zvědavá, jaký ve skutečnosti je, jak bude mluvit i jak bude vystupovat před lidmi. Znám ho jen z televize. Škoda, že nepřijede i do města, to bych za ním šla, ale do Farmtecu nemám možnost. Když bych ji měla, zeptala bych se ho třeba na to, co si myslí o dnešním školství.
Dana Šitnerová z NadějkovaDana Šitnerová, Nadějkov
Mě by třeba zajímalo, jaký má názor na výuku v základních školách. Kdybych mu tuto otázku měla položit, asi bych byla hodně nervózní. Přece jen je to prezident a hodně lidí se s ním chce vidět nebo ho aspoň pozdravit. Nejezdí sem každý den. V televizi ho občas zaslechnu, ale tomu, co říká, moc času nevěnuji, protože tomu ještě moc nerozumím. Budí ve mně respekt.
Josef Pohořálek z JistebniceJosef Pohořálek, Jistebnice
Já bych se ho nezeptal asi na nic. Sice je to prezident naší republiky, ale mým favoritem při volbách nebyl. Viděl bych tam raději jiného kandidáta. Na druhou stranu do Jistebnice může přijet kdokoliv, takže nevidím důvod, proč by on nemohl. Jistebnice je sice malé město, ale Farmtec dává práci spoustě lidem z okolí, tak je dobře, že si závod prohlédne.
Jana Chrenková z JistebniceJana Chrenková, Jistebnice
Pozornost by si zasloužilo určitě více oblastí. Možná, že bych se zajímala o to, jestli se vláda pod jeho vedením zaměří i na maminky s dětmi. Na jedné straně chtějí, aby se zvyšovala porodnost, ale na straně druhé se lidem ubírají peníze, takže dětí ubývá. Mezi jeho skalní fanoušky ale nepatřím, takže moc neřeším, že přijede do Jistebnice. Pro mě to bude obyčejný den.
Marie Smržová z ChotovinMarie Smržová, Chotoviny
Je dobře, že pan prezident navštíví místa napříč krajem, že nezůstane jen ve velkých městech jako jsou třeba České Budějovice nebo Tábor, ale že se podívá i do menších firem. Kdybych se ho na něco ptala, tak by to bylo asi z oblasti nezaměstnanosti. Pracovních příležitostí v poslední době zvlášť pro mladé lidi a absolventy škol rapidně ubývá. To by podle mě chtělo zlepšit.