Podle ředitelky Evy Staněk má knihovna stěhování úspěšně za sebou a nyní ladí detaily. V objektu mají fungovat veškeré služby veřejnosti asi dva roky po dobu rekonstrukce hlavního sídla v Jiráskově ulici. „Máme už všechno přestěhované, teď vše připravujeme, abychom mohli co nejdříve otevřít,“ shrnuje.

Změny jsou patrné na první pohled. V přízemí zmizely poštovní přepážky i první patro zaplnily police, většina knížek i pulty pro obsluhu už jsou na svých místech. „Nutné je nyní zajistit připojení k internetu a všech počítačů a elektronických spotřebičů. Všechno je třeba upravit, pošta měla jiné potřeby než my. Aktuálně jsme závislí na řemeslnících, ladíme také provoz a poskytování služeb, protože prostorové uspořádání je jiné a obsluha na něm bude závislá,“ vysvětluje Staněk s tím, že reálným termínem otevření je zatím úterý 2. července.

Ačkoliv jde o provizorium, stihlo se i malování. „Nemá jít o žádnou skvělou novou knihovnu, ale nějaké části jsme upravovali. Dali jsme si záležet, aby se tu návštěvníci cítili dobře. Máme z toho dobrý pocit, už se nemůže dočkat otevření, dva měsíce je dlouhá doba,“ míní ředitelka. „Trochu nás mrzí, že se nám kvůli členitosti budovy nepodařilo dovnitř vtěsnat více pobytových míst určených k sezení a studiu, chybí tu čítárna, kterou na původní adrese máme,“ podotýká s tím, že toto budou v případě potřeby ještě řešit za provozu.

Pomohli sami čtenáři

Stěhování bylo náročné, zásluhu na jeho rychlosti mají i sami uživatelé. „Máme ve fondu asi 160 tisíc svazků, ale asi třetinu si čtenáři půjčili domů na naši výzvu Půjčte si, pomůžete nám. Před uzavřením nám zmizely také všechny deskovky. To nás velmi ohromilo a dost nám to pomohlo, všem zúčastněným tak moc děkujeme,“ vzkazuje Eva Staněk.

Transport knih i nábytku zajistili profesionálové s vybavením. „Měli speciální mobilní stěhovací regály na knihy, nemuseli jsme tak knihy balit do beden. Stěhovalo se pouze deset dní a stěhováci se denně otočili minimálně třikrát, spíše čtyřikrát dvěma auty,“ uvádí detaily.

Beletrie, naučné knihy i komiksy

Podrobnosti doplňuje mluvčí knihovny Jana Lišková. V přízemí vzniklo oddělení pro dospělé, svá místa našly nejen výpůjční pulty. „Ve dvou místnostech máme beletrii, zároveň tu najdete poezii, cizojazyčnou literaturu, přidali jsme také sci-fi a fantasy,“ vyjmenovává.

Interiér nabízí hned několik pracovišť pro knihovnice, které budou pomáhat s výběrem a hledáním titulů. „Nesmí chybět stanoviště s katalogem tvořené počítačem a stolečkem. Vytvořili jsme i malé oddělení naučné literatury, kde čtenáři najdou výběr toho, co nejčastěji potřebují, od vlastivědy, přes psychologii, až po mapy a atlasy vhodné pro cestovatele a výletníky,“ ukazuje mluvčí knihovny.

Úplnou novinkou je oddělení komiksů. „Je to takový koutek pro fandy tohoto žánru, jsme na něj pyšní,“ usmívá se. V průjezdu se v dohledné době objeví ještě známá dekorace, obří stojan ve tvaru srdce vyskládaný z knih. Oddělení pro děti a mládež včetně deskových her se nachází v první patře. „Stěhování bylo dobře naplánované a díky tomu se uskutečnilo skutečně hladce. Už se těšíme na první čtenáře,“ konstatuje.

Knihovna zachová v nové lokalitě i své oblíbené akce pro děti, seniory i širokou veřejnost. „Například Letní čtení se namísto botanické zahrady letos uskuteční o vybraných prázdninových středách ve farní zahradě v Děkanské ulici,“ uzavírá Jana Lišková.

Během dvouměsíčního uzavření služby poskytují v rozšířené otevírací době menší pobočky městské knihovny na Pražském sídlišti, Sídlišti nad Lužnicí, či místních částech Čekanice a Náchod.

Obecně je největší zájem o knihy a autory, o kterých se nejvíce mluví a jsou na ně reklamy. Zvýšenou poptávku pozorují táborské knihovnice po e-knihách a audioknihách (tzv. čtení do ucha) zejména pro děti. Naopak upadá zájem o hudbu na CD nosičích.

Městská knihovna v Táboře se zabydluje na nové adrese. Otevírat chce po dvouměsíční pauze v úterý 2. července. | Video: Deník/Lenka Pospíšilová

Nejčtenější tituly dle zápůjček v roce 2023:

Beletrie

1. Kateřina Tučková: Bílá voda

2. Alena Mornštajnová: Listopád

3. Robert Brynza: Osudné svědectví

Naučná literatura

1. Martina Viktorie Kopecká: Deník farářky

2. Nina Špitálníková: Svědectví o životě v KLDR

3. Josef Mareš: Josef Mareš. Moje případy z 1. oddělení

Literatura pro děti a mládež

1. Jeff Kinney: Deník poseroutky 12. Výprava za teplem

2. Jeff Kinney: Deník poseroutky 13. Radosti zimy

3. Jeff Kinney: Deník poseroutky 6. Ponorková nemoc

Společenské hry

1. Když myšky šeptají / Albi

2. Atlas světa / Albi

3. Mořské pohádky / Albi

4. Dobble Classic

5. Naše tradice / Albi

Do her knihovna řadí i Albi knížky, které tradičně vedou v žebříčku popularity čtenářů. Další oblíbené deskové hry jsou například Osadníci z Katanu, Dixit a Karak. Zdroj: Městská knihovna Tábor