Pokud se bojíte odhozených injekcí, nechoďte kolem Jordánu. Každý student vám potvrdí, že tam o narkomany zakopnete.
Sběr odhozených stříkaček je letním evergreenem strážníků. Letos jich Táborští našli více, než je obvyklé. A především kolem Jordánu.
„Šla jsem se projít se svým synovcem k Jordánu v domnění, že si užijeme slunečné odpoledne. Když jsme krmili kachny, synovec za mnou přiběhl s nalezenou použitou stříkačkou v ruce,“ popsala nepříjemnou letní příhodu Kristýna Faicová z Tábora.
„Takové nálezy v okolí Jordánu nejsou ojedinělé. Když chcete najít stříkačku nebo fetující mládež, jděte k Jordánu,“ tvrdí Veronika, studentka vysoké školy. Zhruba před čtrnácti dny se na lavičce u Jordánu setkala s narkomany tváří v tvář.
Stříkačky i toluen
„Říkala jsem si, ti kluci tady jen tak sedí a odpočívají. Když jsem se ale koukla pozorně, chlapci fetovali toluen. Igelitové pytlíky měli přisáté na obličejích. Je to nechutné; podle mě by policie měla okolí Jordánu více kontrolovat,“ míní Faicová.
Podle šéfa táborských městských policistů Petra Svobody se strážníci přes prázdniny museli pro stříkačky ohýbat daleko častěji. „Tak jako je to s alkoholem, i narkomani v létě vyrážejí spíše ven, do ulic. Určitě na tom nejsme tak špatně jako v Praze, ale nálezy stříkaček evidujeme, a to o něco více v létě,“ řekl Svoboda s tím, že nejčastěji strážníci nalézají injekční stříkačky u dětských hřišť, v parcích nebo právě u nádrže Jordán.
Sídliště Nad Lužnicí podle Svobody v případě nálezů stříkaček nevybočuje z průměru, spíše stagnuje.
Pokud lidé najdou použité jehly na veřejném prostranství, měli by okamžitě volat městskou policii. „Měli by k nim přistupovat tak, jako by byly nakažené infekční nemocí. Pokud nechtějí volat strážníky, měli by stříkačku opatrně vložit do PET lahve, která se osvědčila jako nejúčinnější ochranný obal. Stříkačky by se měly okamžitě spálit – když to neudělají občané, uděláme to my,“ dodal Svoboda.