Sobotní ráno začalo pro předsedu vlády návštěvou Madety v Českých Budějovicích, v Husinci pak otevřel zrekonstruovaný Husův rodný dům a přes elektrárnu v Temelíně, kde se setkal s ministrem průmyslu Janem Mládkem, dojel do milevského ZVVZ. Závěr pracovní cesty do regionů ukončil v Jistebnici, kde se setkal s hasiči. Na cestě Jihočeským krajem ho doprovázel hejtman Jiří Zimola.

Do Jistebnice se Bohuslav Sobotka vrátil po třech letech, když si tady v roce 2012 prohlédl zrekonstruovanou školu. Tentokrát mu zdejší starosta Vladimír Mašek z ČSSD představil hasičskou zbrojnici a její muže. Řeč se tak točila hlavně kolem financování hasičských sborů. „Dokud my budeme ve vládě, tak nezažijete škrty jako při minulých vládách," ujišťoval přítomné dobrovolné hasiče. Aby byly peníze na veřejné služby, postará se, aby ostřížím zrakem ohlídali únik i výběr daní.

Před hasiči ještě slíbil, že je přístupný diskuzím o zvyšování počtu jak policistů, tak hasičů. V tom proto bude podporovat současného ministra vnitra Milana Chovance, pod jehož ministerstvo tyto složky spadají.

„Něco jsem se určitě dozvěděl, hlavně o rozdělování peněz. Na všechno je nemáme, zásahů moc není, tak především u požárního sportu je to o dobrovolnictví, i když se obec snaží přispívat. Ale nás je hodně," uvedl po besedě s premiérem pětadvacetiletý dobrovolník Jaroslav Tuček, člen závodního týmu Makova. Jistebnice s 28 osadami má 12 dobrovolných sborů. Proto nyní starostové měst a obcí oceňují krajské příspěvky na pořízení hasičských aut. Jistebnice by měla získat přes půl milionu. Hejtman Zimola upřesnil, že kraj na tuto velkou techniku připravil deset milionů. 

Dopis na cestu

Bohuslav Sobotka si z Jistebnice odvezl i dopis od starší občanky. V něm mu sděluje, že se šesti tisíci, které jako důchodkyně dostává, se žít nedá. Pro Táborský deník potvrdil, že až si dopis přečte, připraví pro ženu odpověď. „V takové situaci ale můžete jen obtížně pomoci, samozřejmě je otázkou, v jaké je situaci. Zda například nepotřebuje příspěvek na bydlení nebo jestli vůbec ví, že má takovou možnost. Obecně platí, že jako vláda se snažíme, aby se situace pro seniory zlepšovala, a to se týká jak valorizace penzí, tak třeba i zrušení poplatků ve zdravotnictví," naznačil, jak může znít odpověď. Zároveň potvrdil, že podobně zoufalé dopisy si vozí z každé cesty po krajích.

Z Jistebnice pak už premiér rovnou odjížděl za ženou a dětmi do Prahy, takže soukromou návštěvu Tábora, odkud manželka pochází, na programu neměl. Ještě nám stačil říct, že éra malého dobrovolného hasiče ho minula.