VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přehořovský píše další dopis kardinálovi

Mladá Vožice -Historie mladovožických domů.

17.3.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Vážení čtenáři, nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které podle něj vydalo knihu. I vy se prostřednictvím pravidelného seriálu Táborského deníku můžete seznámit s historií mladovožických domů a domků, tak jak ji popsal na začátku minulého století Richard Hrdlička (1868 – 1967).

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům) Pokračování z minulého týdne


Mezi tím, co se toto dálo, K. K. Přehořovský dopsal arcibiskupovi kardinálu Harrachovi (česky) následovně: „Vysoce osvícené kníže, pane milostivě laskavý! Před Vaší vys. osv. kníž. Eminencí netajím, kterak roku pojminulého 1659 velebná konsistoř arcibiskupská pražská mně jisté psaní učinila a v něm dva memorialy pana pátera Mikuláše Moštěnského, na ten čas církevní ceremonie z jistého dovolení na gruntech mých administrujícího, dotejkajíce se domu radního v městě Mladé Vožici ležícího, kterýžto dům radní týž páter, že by k záduší neboližto k chrámu Páně v vejš psaném městyse ležícímu náležeti měl, dokládá – přiložila s tím oznámením, jaká by fundamenta naproti tomu obec opáčeného městyse vožického pro sebe měla, téhož že se očekávati bude.

Pročež nepominul jsem bedlivě allegata vejš jmenovaná přečísti, avšak nemohu z nich vynalézti, aby pan Pater Moštěnský v nejmenším intenci svou probičoval, nýbrž nevím z jaké horlivosti hned tak ze třmenu na samá slova jeho žádá, abych poddaným mým neboližto obci vožické dům jejich radní odňal a kostelu připojiti dal, což mně se hned tak kvapně učiniti nevidí, nebo jak bych nerad od chrámu Páně něco nejmenšího dopustil abalienirovati aneb patrnou věc na škodu jeho prolongirovati, taky by chvalitebné nebylo, obci vožické na samá slova, která se ničímž neprobirují, dům jejich radní odníti a ke chrámu Páně dáti připojiti a tak následovně proč by velebná konsistoř od obce městyse mého mladovožického neboližto raději ode mne jakožto colatora chrámu Páně, tak i pána gruntu pozemského i obce opáčeného městyse a v čem informirována býti chtěla, poněvadž se tu nic patrného nededuciruje, aniž v podobných případnostech obyčejného procesu nepozoruje, nemohu to též pochopiti, nebo jestli by se jaká podstata na nějaké komisi, o které ani já ani obec vožická nic nevíme, zakládala, to nemůže mně nic praejudicirovati, protože se v týž komisi náležitý způsob nezachoval a také páni komisaři nepovolajíc žádného k tomu, sami sobě informaci jako nepovědomí dáti nemohli, nýbrž to vše povrchně a běžně řídili, více méně, aby pan páter Moštěnský vždy nad tím žádného skrupulu nenesl, poručil jsem obci městys mého mladovožického v krátkosti sebe spraviti, zdali by se buď s páně Páterovou intencí srovnati aneb něco jiného předsevzíti chtěli.

Co mně na to za odpověď dávají, to tuto přikládaje poslušně žádám, že Vaše vys. Kníž. Eminence ráčí často dotknutému panu páterovi Mikuláši Moštěnskému poručiti, pokudž by na týž přiložené zprávě přestati nechtěl, aby mně patrněji, ne samýma slovy, nýbrž slušnými dokumenty intenci svou upřímně vypravil, má se jemu ve všem náležitě a slušně satisfakcí státi. Kteréžto kdyby ode mě užiti se nedomníval (ač sice o tom pochybovati příčiny žádné neměl a nemá), může teprve v tom pořádného procesu právního obyčejným způsobem tu kde náleží následovati a ne hned v své horlivosti tak kvapiti, pod tím pak já protestiruji, že se tímto netoliko do žádného sporu postranního nevydávám, aniž za dostatečný odvod poddaných mých přiloženou toliko zprávu nepokládám, nýbrž když v této příčině další pana pátera Moštěnského předsevzetí spatřím, budu též věděti, co dále k tomu říkati a práva svého podle slušnosti jak hájiti.

S tím se s mými chudými poddanými pod milostivou protekci Vaší vys. kníž. Eminence poroučím a zůstávám poníženě poslušný K. K. Přehořovský. Z Vožice 15. martii anno 1660.“
Pokračování příště

RICHARD HRDLIČKA

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Služby - Služby Ostatní služby 30 000 Kč

Specialisté v oblasti kvality a certifikace systémů řízení (ISO) Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Samostatný pracovník řízení jakosti předsérie zabezpečuje realizaci záměrů organizace v oblasti řízení jakosti v části získávání výrobku, návrhu výrobku a návrhu výrobního procesu elektrotechnické výroby a montáže. Spolupracuje při vytváření a aktualizaci podnikového systému řízení jakosti, zavádí metody komplexní péče o jakost v celém průběhu životního cyklu výrobku. Zároveň dbá na dodržování standartů požadavků norem jakosti, zákazníků a normy ISO 26262., Pracovní činnosti:, - zpracovávání dokumentace a rozborů v rámci řízení projektu, - dohled nad projektem z pohledu norem jakosti a požadavků zákazníka, - vytváření analýz v rámci projektu např. FMEA, - stanovování způsobů dosahování požadované úrovně jakosti elektrotechnické produkce v rámci jejího návrhu, - zajišťování požadované kvalitativní úrovně vstupů, procesů a výstupů při realizaci projektu, - vedení příslušné dokumentace, - tvorba přejímacích podmínek a postupů pro kontrolu, třídění, označování a skladování nakupovaných surovin, materiálů, součástí a polotovarů určených k dalšímu zpracování, , Kvalifikační požadavky, odborné znalosti:, - bakalářský studijní program v oboru elektrotechnika nebo strojírenství, popř. vyšší odborné vzdělání v těchto oborech, - orientace v oboru technologie elektrotechnické výroby, - znalost systému a standardů jakosti a kvality v elektrotechnice, - porozumění výkresové dokumentaci (elektrotechnické, strojírenské), - znalost způsobů vytváření dokumentace jakosti nových výrobků a procesů v elektrotechnické výrobě, - znalost způsobů řízení projektů v automobilovém průmyslu, - pokročilá znalost anglického jazyka pro komunikaci se zákazníkem, , Zaměstnanecké výhody: týden dovolené navíc, penzijní připojištění, odměny, závodní stravování, zvyšování kvalifikace v rámci firemního vzdělávání, podnikový lékař a zubař v areálu společnosti, , Kontakt emailem (stegerova@brisk.cz). Pracoviště: Brisk tábor a.s., Vožická, č.p. 2068, 390 02 Tábor 2. Informace: Dana Štegerová, +420 381 492 230.

Gastronomie - Gastronomie Pomocníci v kuchyni 10 000 Kč

Pomocníci v kuchyni obsluha v restauraci, kuchař, pomocný kucha. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 10000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Hledám brigádníky na občasnou výpomoc v restauraci a obsluhu do restaurace / prázdninová brigáda, studentská brigáda, přivýdělek /, Nutná flexibilita a zodpovědnost pro zajištění provozu podniku, mzda podle odpracovaných hodin, možnost přenocování. Pracoviště: Vodňanského lesy s.r.o., penzion příběnice, 391 75 Malšice. Informace: Iva Radilová, +420 603 570 024.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Technický pracovník 20 000 Kč

Technici dispečeři v ostatních průmyslových oborech přijímací technik/ servisní poradce s AJ. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadujeme vzdělání technického směru, znalost anglického jazyka na úrovni min. A2, řidičský průkaz sk. B (sk. C výhodou nikoliv podmínkou)., Zodpovědnost za příjem, koordinaci a kontrolu provedení servisních zakázek. Denní komunikace se zákazníky a servisními mechaniky, objednávání náhradních dílů, vytváření nabídek a administrace zakázek, vhodné i pro absolventy,, stravenky (100 Kč/den), důchodové připojištění, příspěvek na dovolenou. kontakt e-mailem, telefonicky. Pracoviště: Hcs centrum s.r.o., Chýnovská, č.p. 850, 391 11 Planá nad Lužnicí. Informace: Josef Sokolík, +420 606 639 910.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 30 000 Kč

Inženýři elektrotechnici a energetici přístrojů, strojů a zařízení procesní inženýr. Požadované vzdělání: bakalářské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Na této pozici budete zodpovědní za:, vyhodnocování výrobního procesu, množství vyrobených produktů, identifikaci vzniku a důvodu poruch, návrhy na zlepšení při výskytu poruch, příp. změnu technologie, změnu nastavení linek z technického pohledu, spolupráci s výrobou a technikyPPožadujeme:, , Požadujeme:, SŠ/VŠ vzdělání technického směru (elektrotechnika výhodou), AJ - komunikativní znalost (min. B1), dobrou znalost práce v MS Office, čtení technické dokumentace, aktivní a samostatný přístup, spolehlivost, pečlivost, praxe není nutná, práce je vhodná i pro motivované absolventy, , Co vám můžeme ještě nabídnout?, zaměstnání v rostoucí zahraniční výrobní společnosti, pravidelnou výplatu mezd, k základní mzdě prémie, příplatky, osobní hodnocení, stravenky v hodnotě 100 Kč za směnu, měsíční odměnu za odpracovanou dobu, příspěvek na penzijní připojištění pro zaměstnance na dobu neurčitou, kontakt e-mailem. Pracoviště: Partner in pet food cz s.r.o. - veselí n.l., Jateční, č.p. 470, 391 81 Veselí nad Lužnicí 1. Informace: Dagmar Budinová, +420 734 418 541.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Vynášení Morany v Čelkovicích.
31

OBRAZEM: Radost vyhnala zimu z kraje, hořící Morana skončila v Lužnici

OBRAZEM: Rolnička slavila. Dražbou za 200 tisíc

Táborsko - Soběslavská Rolnička slavila 25. narozeniny. Díky benefiční dražbě obrazů získala 200 tisíc na nákup nového mikrobusu.

NÁZOR: Utajovaná pravda na Šumavě

Modrava - Jistým druhem kompenzace za uzavření rozsáhlých oblastí Šumavy se měl stát zooprogram šumavského parku, v jehož rámci byly vybudovány za cca 150 miliónů korun dvě zvířecí atrakce – jelení výběh u Kvildy a vlčí výběh u Srní.

Táborští judisté zahájili sezonu třemi cennými kovy z krajského přeboru

Tábor – Judisté táborského Sokola mají za sebou zimní pauzu, a zároveň i první úspěšné vystoupení v krajském přeboru dorostu, mužů a žen, které hostil Písek.

Tlaková vlna po výbuchu kotle vysklila plešiveckou kotelnu

Český Krumlov - V pondělí v pět hodin ráno se na českokrumlovském sídlišti Plešivec ozvala rána jako z děla. V kotelně, kterou provozuje firma Energo Český Krumlov, s.r.o., "bouchl kotel" a následná tlaková vlna vyrazila okna budovy kotelny.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT