VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Přehořovský píše další dopis kardinálovi

Mladá Vožice -Historie mladovožických domů.

17.3.2011
SDÍLEJ:

Bývalý radní dům. O jeho vzniku se bohužel nedochovaly spolehlivé zprávy.Foto: Václav Slabý

Vážení čtenáři, nabízíme vám unikátní možnost nahlédnout do téměř sto let starého rukopisu mladovožického rodáka, historika a spisovatele Richarda Hrdličky. Text se dostal šťastnou souhrou osudu do rukou vedení města, které podle něj vydalo knihu. I vy se prostřednictvím pravidelného seriálu Táborského deníku můžete seznámit s historií mladovožických domů a domků, tak jak ji popsal na začátku minulého století Richard Hrdlička (1868 – 1967).

Čís. nové 22, staré 60, josefinské (bývalý radní dům) Pokračování z minulého týdne


Mezi tím, co se toto dálo, K. K. Přehořovský dopsal arcibiskupovi kardinálu Harrachovi (česky) následovně: „Vysoce osvícené kníže, pane milostivě laskavý! Před Vaší vys. osv. kníž. Eminencí netajím, kterak roku pojminulého 1659 velebná konsistoř arcibiskupská pražská mně jisté psaní učinila a v něm dva memorialy pana pátera Mikuláše Moštěnského, na ten čas církevní ceremonie z jistého dovolení na gruntech mých administrujícího, dotejkajíce se domu radního v městě Mladé Vožici ležícího, kterýžto dům radní týž páter, že by k záduší neboližto k chrámu Páně v vejš psaném městyse ležícímu náležeti měl, dokládá – přiložila s tím oznámením, jaká by fundamenta naproti tomu obec opáčeného městyse vožického pro sebe měla, téhož že se očekávati bude.

Pročež nepominul jsem bedlivě allegata vejš jmenovaná přečísti, avšak nemohu z nich vynalézti, aby pan Pater Moštěnský v nejmenším intenci svou probičoval, nýbrž nevím z jaké horlivosti hned tak ze třmenu na samá slova jeho žádá, abych poddaným mým neboližto obci vožické dům jejich radní odňal a kostelu připojiti dal, což mně se hned tak kvapně učiniti nevidí, nebo jak bych nerad od chrámu Páně něco nejmenšího dopustil abalienirovati aneb patrnou věc na škodu jeho prolongirovati, taky by chvalitebné nebylo, obci vožické na samá slova, která se ničímž neprobirují, dům jejich radní odníti a ke chrámu Páně dáti připojiti a tak následovně proč by velebná konsistoř od obce městyse mého mladovožického neboližto raději ode mne jakožto colatora chrámu Páně, tak i pána gruntu pozemského i obce opáčeného městyse a v čem informirována býti chtěla, poněvadž se tu nic patrného nededuciruje, aniž v podobných případnostech obyčejného procesu nepozoruje, nemohu to též pochopiti, nebo jestli by se jaká podstata na nějaké komisi, o které ani já ani obec vožická nic nevíme, zakládala, to nemůže mně nic praejudicirovati, protože se v týž komisi náležitý způsob nezachoval a také páni komisaři nepovolajíc žádného k tomu, sami sobě informaci jako nepovědomí dáti nemohli, nýbrž to vše povrchně a běžně řídili, více méně, aby pan páter Moštěnský vždy nad tím žádného skrupulu nenesl, poručil jsem obci městys mého mladovožického v krátkosti sebe spraviti, zdali by se buď s páně Páterovou intencí srovnati aneb něco jiného předsevzíti chtěli.

Co mně na to za odpověď dávají, to tuto přikládaje poslušně žádám, že Vaše vys. Kníž. Eminence ráčí často dotknutému panu páterovi Mikuláši Moštěnskému poručiti, pokudž by na týž přiložené zprávě přestati nechtěl, aby mně patrněji, ne samýma slovy, nýbrž slušnými dokumenty intenci svou upřímně vypravil, má se jemu ve všem náležitě a slušně satisfakcí státi. Kteréžto kdyby ode mě užiti se nedomníval (ač sice o tom pochybovati příčiny žádné neměl a nemá), může teprve v tom pořádného procesu právního obyčejným způsobem tu kde náleží následovati a ne hned v své horlivosti tak kvapiti, pod tím pak já protestiruji, že se tímto netoliko do žádného sporu postranního nevydávám, aniž za dostatečný odvod poddaných mých přiloženou toliko zprávu nepokládám, nýbrž když v této příčině další pana pátera Moštěnského předsevzetí spatřím, budu též věděti, co dále k tomu říkati a práva svého podle slušnosti jak hájiti.

S tím se s mými chudými poddanými pod milostivou protekci Vaší vys. kníž. Eminence poroučím a zůstávám poníženě poslušný K. K. Přehořovský. Z Vožice 15. martii anno 1660.“
Pokračování příště

RICHARD HRDLIČKA

17.3.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

O autisty se v Táboře stará Apla.

Festivalem o autismu oslaví kulaté výročí

Tábor podruhé hledá stavitele lávky

Tábor – Táborští radní schválili zveřejnění v pořadí druhého výběrového řízení na stavbu lávky pro pěší a cyklisty.

Když se vám narodí trojčata

Táborsko - Ač je to s podivem, Táborsko je na výskyt trojčat vcelku bohaté.

V hledání pomohly sociální sítě

Tábor - Poctivý nálezce v pátek odpoledne odevzdal funkční tablet, který našel v Jordánské ulici. Strážníkům, kterým tablet předal na služebně, se pomocí sociální sítě podařilo kontaktovat kamarády jeho majitele. Ti mu zprávu předali, takže se tablet opět dostal do správných rukou.

Nemocní mohou poslouchat knihy z CD

Tábor - Již poněkud starší myšlenka a nápad nezapadly a dočkaly se realizace. Knihovna do nemocnice věnuje čtivo, které vyřazuje ze svého fondu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení