Snahu, ochotu a chtíč něco udělat oceňoval na letošních masopustech snad každý člověk po celém okrese. Lidé podle tradice oslavili svátek obžerství a nyní je čeká čtyřiceti denní půst bez masa. Ten už ale dodrží málokdo.
Štefan Málek z Třebějic, který každoročně dokumentuje masopustní průvod z Dírné, v sobotu pochválil lepší a modernější vybavení alegorických vozů v tomto roce. „Máme tu pojízdné uzenářství, hospodu, zvonici s jeptiškami,“ ukazoval na originálně vyzdobené stánky.
„Je hezké, co lidé dělají pro srandu a udržení tradice, cením si toho,“ dodal Málek. Prý kdyby nebyl masopust letos tak brzy, přijde mnohem více lidí.

Alexandrovci

Pirát z Karibiku v podání Michala Vykoukala představil hraběte Evžena Wratislava, oba z Dírné, a informoval o místním maškarním sdružení. „Máme okolo stovky členů a tady hrabě je vedoucí. Pro letošní rok jsme si připravili vystoupení armádního uměleckého souboru Alexandrovci. Samozřejmě to budeme my; bude nás asi pětadvacet, seřazeni podle velikosti, oblečeni do úboru – kamizol, čepic, kravat,“ nastínil večerní program maškarního bálu člen maškarního sdružení v Dírné Vykoukal.
„Ano, Alexandrovce jsem pozval já osobně. Nesmírně si vážím, že přijali mé pozvání a dostaví se dnes večer na maškarní bál do Dírné. Cítím obrovské národní cítění s tímto souborem,“ zaimprovizoval s vážnou tváří Wratislav.
Přehořovskou hlavní silnici protnul v sobotu odpoledne policejní zátaras. Národní bezpečnost se starým vozem značky Škoda s autentickým dobovým nástřikem a písmeny VB byla k projíždějícím řidičům nekompromisní. „Jedete nám tu pomalu, pane řidiči, a ještě střízlivý, to by takhle nešlo,“ hrozili policisté Luboš Novotný a Patrik Paleček z Přehořova v uniformách SNB.
Vozidlo okamžitě obestoupila Nastěnka s kouzelným dědečkem, prostitutkou, indiánským náčelníkem nebo Zorrem mstitelem a řidič musel strážníky na jejich výzvu čímkoliv podplatit. Nutno dodat, že kuchař místního maškarního spektáklu se mohl pochlubit chutnými klobásami. „Ty jsou lepší než na fotbale,“ vzkazoval kuchař Bohouš Hejný.
„Letošní masopust se vyvedl, byl vážně kouzelný,“ pochválil Tomáš Duchoň ze Zvěrotic.

Skalice slib drží

V půl čtvrté odpoledne dorazil tradiční masopust do Skalice, již po šestatřicáté. Průvod se skládal z vozů, které divadelní formou parodovaly pichlavá aktuální témata. Nechyběla například volba prezidenta – prezidentek, bojové manévry podomácku vyrobených obrněných transportérů Steyr s osádkami, žena Karla Gotta porodila v Ordinaci v růžové zahradě opeřence.
Vojenských manévrů na návštěvníky masopustu se za účasti dýmovnic a dělobuchů zúčastnili sourozenci David a Jiří Brtovi z Rybovy Lhoty s pobočníkem Markem Vančatou ze Skalice. Vlastnili dvoumístní lehký transportér domácí výroby. „Dělali jsme ho s dědečkem a je vyrobený z dřevěné konstrukce a papíru. Jezdíme s ním kdykoliv a kdekoliv, i když není masopust,“ odpověděli bratři ve spěchu.
Starosta Skalice Ladislav Podojil připomněl 36. výročí masopustu. „Lidé tomu fandí a pokračujeme v tradici. Lidem z maškarního sdružení, kteří již dnes nejsou mezi námi, jsme všichni slíbili, že budeme pokračovat. Já osobně na tom bazíruji,“ připojil se.