Takový scénář dostala mohutná přehlídka armády a Integrovaného záchranného systému. Včera se naposledy trénovala na bývalém letišti, odkud se přesune do Prahy.
„Jsem rád, že můžeme v roce 90. výročí samostatného státu předvést, co naši vojáci i příslušníci integrovaného systému umějí a jakou mají techniku. Chceme, aby veřejnost viděla, že dobře pracují nejen vojáci a policisté v zahraničních misích, ale i ti v republice,“ zhodnotil význam přehlídky náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.
Naposledy přišla armáda s podobně rozsáhlou přehlídkou v roce 1985, tedy v době prezidentování Gustáva Husáka. „Zkušenost s podobnou přehlídkou tedy získáváme po třiadvaceti letech. Nyní jde o ukázku toho, jak společně složky bezpečnosti fungují,“ doplnil velitel přehlídky Jiří Halaška.
Zorganizovat akci s 2100 lidmi a 196 kusy techniky nebylo jednoduché. S nácvikem začali již v červenci, v Bechyni absolvovali několik nácviků a ještě je čeká generálka přímo v dějišti oslav na pražské Evropské ulici.
„Přehlídky jsou silným odkazem nejen na první republiku, ale i na obě světové války. Zpravidla jednotky po přehlídce odjížděly přímo na frontu. Silný odkaz je i na tradice masarykovské první republiky, kdy se v každém posádkovém městě 28. října konaly velké přehlídky,“ dodal generál Halaška.
Přestože nejde o demonstraci síly, předvede armáda v Praze řadu nových zbraní.
V historii první významný pochod vykonali příslušníci československé autonomní armády 30. června 1918 ve francouzském Darney. V tento den se konala slavnost, při níž francouzská vláda akceptovala právo Čechoslováků na státní samostatnost.